Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-30, 18:20 Autor: PAP

MKiDN: od 1 grudnia obowiązują nowe limity osób uczestniczących w wydarzeniach kulturalnych

Od 1 grudnia obowiązują nowe limity osób uczestniczących w wydarzeniach kulturalnych w kinach, teatrach, operach i filharmoniach (tj. 50 proc. obłożenia widowni) i zwiększenie do 15 m2 miejsca przypadającego na jedną osobę podczas koncertów, w muzeach i galeriach sztuki - podało we wtorek MKiDN.

Jak przypomniało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na swojej stronie internetowej, "zmiany wchodzą w życie zgodnie z nowelizacją rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, opublikowaną 29 listopada w Dzienniku Ustaw".


Nowela ta stanowi, że od 1 grudnia limit osób na koncertach, w domach kultury, bibliotekach, muzeach i galeriach sztuki to jedna osoba na 15 m2. W spotkaniach i imprezach organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych, w tym w dyskotekach, może uczestniczyć maksymalnie sto osób. Z kolei obłożenie widowni w kinach, teatrach, operach, filharmoniach, domach i ośrodkach kultury, a także podczas koncertów i wydarzeń cyrkowych wynosi 50 proc.


Resort kultury podkreślił, że "limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych".


Wprowadzenie nowych obostrzeń epidemicznych w związku z wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2 zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. "Jesteśmy gdzieś w apogeum IV fali. Teraz spodziewamy się, że albo te wzrosty wyhamują i będą utrzymywały się na tym stabilnym poziomie. Ale oczywiście też myślimy o bardziej optymistycznym scenariuszu, że ta liczba będzie spadała. Taki sposób myślenia do tej pory przyjmowaliśmy, że mamy sytuację pod kontrolą, tzn. jesteśmy w stanie w przewidywalny sposób zarządzać walką z pandemią, mając pojęcie, jakie będą wzrosty, trendy i co będzie działo po stronie szpitali" – mówił podczas konferencji.


Niedzielski zastrzegł, że jeżeli sytuacja gwałtownie się pogorszy, to "decyzje mogą być podejmowane z dnia na dzień". "Ale w tej chwili te regulacje będą obowiązywały od 1 grudnia do 17 grudnia włącznie, czyli dajemy sobie dwuipółtygodniowy czas przede wszystkim na kompletowanie informacji związanych nową mutacją" – powiedział. (PAP)


autorka: Daria Porycka


dap/ aszw/


Kraj i świat

2022-01-17, godz. 08:50 Łódzkie/ Ostrzeżenie przed silnym wiatrem, porywy mogą dochodzić do 100 km/h Do godz. 18 w poniedziałek w regionie łódzkim ma wiać silny wiatr, w porywach osiągający nawet 100 km/h - poinformował Instytutu Meteorologii i Gospodarki… » więcej 2022-01-17, godz. 08:50 GemUni rewolucjonizuje branżę kryptogamingową dzięki zdecentralizowanej platformie do gier NFT w modelu Play-to-Earn… SINGAPUR, 17 stycznia 2022 r. /PRNewswire/ -- GemUni, zdecentralizowana platforma do gier NFT w modelu Play-to-Earn, ogłosiła, że jej nadchodzące wejście… » więcej 2022-01-17, godz. 08:50 Wielkopolskie/ Drzewo przewróciło się na tory kolejowe; trasa Poznań - Piła zablokowana koło Chodzieży Przewrócone drzewo zablokowało w poniedziałek rano trasę kolejową pomiędzy Chodzieżą a Budzyniem (woj. wielkopolskie) wstrzymując tym samym ruch pociągów… » więcej 2022-01-17, godz. 08:50 Szef BBN: przed nami tydzień licznych konsultacji ws. sytuacji na Ukrainie; dojdzie do spotkania Duda-Zeleński Przed nami jest tydzień w czasie którego też będą liczne konsultacje ws. sytuacji na Ukrainie, przede wszystkim wewnątrz sojusznicze. Prezydent Andrzej Duda… » więcej 2022-01-17, godz. 08:50 Lubuskie/ Obserwuje się coraz silniejszy wiatr W całym woj. lubuskim obserwuje się coraz silniejszy wiatr. Prognozuje się, że jego porywy mogą dochodzić do 100 km/h. Po południu wiatr stopniowo zacznie… » więcej 2022-01-17, godz. 08:40 Dolnośląskie/ IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla całego Dolnego Śląska. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk atmosferycznych określono… » więcej 2022-01-17, godz. 08:40 Wielkopolskie/ Ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem Do poniedziałkowego popołudnia obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem, jaki wystąpi na obszarze całej Wielkopolski. IMGW poinformował… » więcej 2022-01-17, godz. 08:40 Universal Connector dla SAP autorstwa spółki Stonebranch uzyskuje integrację z SAP S/4HANA® certyfikowaną przez SAP… Przyznanie tego statusu potwierdza kompatybilność pomiędzy Stonebranch Universal Automation Center i pakietem biznesowym SAP S/4HANA. » więcej 2022-01-17, godz. 08:40 Śląskie/ IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, na południu regionu spodziewane są także intensywne opady śniegu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega przed silnym wiatrem na obszarze woj… » więcej 2022-01-17, godz. 08:40 Kraska: Dzisiaj z RARS wyjedzie 200 mln maseczek chirurgicznych i 10 mln maseczek FFP-2 Dzisiaj z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych wyjeżdża do obywateli naszego kraju 200 mln maseczek chirurgicznych plus 10 mln maseczek FFP-2 - powiedział… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »