Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-30, 16:20 Autor: PAP

Sejm odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie granicy (opis)

Sejm odrzucił we wtorek poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej. Senat chciał m.in., aby zakaz, który będzie mógł być wprowadzony w strefie nadgranicznej, nie obowiązywał dziennikarzy. Nowela trafi teraz na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Senat do uchwalonej 17 listopada nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej w piątek wniósł osiem poprawek. We wtorek wszystkie propozycje odrzucił Sejm.


Przepisy nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej i niektórych innych ustaw umożliwią czasowe zakazanie przebywania w strefie nadgranicznej. Zakaz będzie mógł być wprowadzony na szczególnie narażonych obszarach przy linii granicy zewnętrznej - z Białorusią, Ukrainą i Rosją - w drodze rozporządzenia szefa MSWiA po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej.


Z zakazu wyłączeni będą m.in. mieszkańcy, czy osoby prowadzące tam działalność gospodarczą, załatwiające sprawy urzędowe lub biorące udział w kulcie religijnym. Zakaz nie będzie dotyczył ponadto załóg karetek pogotowia i innych służb interwencyjnych, a także funkcjonariuszy i żołnierzy na służbie. Na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie tam również innych osób, w szczególności dziennikarzy.


Senackie poprawki, na które nie zgodził się Sejm, przewidywały m.in., że zakaz nie obejmowałby dziennikarzy ani przedstawicieli organizacji, których celem jest udzielanie pomocy humanitarnej, prawnej i medycznej.


Jedna z senackich poprawek zakładała ponadto, że przepisy umożliwiające wprowadzenie zakazu straciłyby moc po 3 miesiącach od wejścia w życie. Inna ograniczyłaby obszar, na którym może zostać wprowadzony zakaz, do terenu, na którym obecnie obowiązuje stan wyjątkowy, czyli do pasa 183 miejscowości przylegających do granicy z Białorusią.


Kolejna poprawka skreśliłaby możliwą karę aresztu za złamanie zakazu przebywania, pozostawiając tylko karę grzywny. Poparcia większości posłów nie zyskał też przepis, zgodnie z którym szef MSWiA i komendant główny SG co 30 dni składaliby Sejmowi sprawozdanie z obowiązywania zakazu.


Nowelizacja, poza wprowadzeniem przepisów o zakazie, zmienia również ustawę o rekompensacie dla przedsiębiorców działających w strefie stanu wyjątkowego, tak, aby rekompensatę otrzymali też działający na obszarze, na którym obowiązywać będzie zakaz. W poprawkach senatorowie chcieli uzupełnić katalog przedsiębiorców, którym przysługuje rekompensata, o tych prowadzących działalność związaną z kulturą, rozrywką, rekreacją i przewozem turystów. Chcieli także skreślenia zapisu, że rekompensata stanowi pomoc de minimis.


Nowela znosi ponadto górny limit wieku nowo przyjmowanych funkcjonariuszy Straży Granicznej i reguluje kwalifikacje zawodowe wymagane do mianowania ich na stanowisko służbowe. Rozszerza także katalog środków przymusu bezpośredniego, których mogą używać funkcjonariusze SG, o plecakowe miotacze substancji obezwładniających. Obecnie takich miotaczy może używać jedynie policja.


Ustawa trafi teraz do prezydenta. Wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów regulujących służbę funkcjonariuszy SG, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 r.(PAP)


Autorzy: Agnieszka Ziemska, Marcin Chomiuk


agzi/ mchom/ jann/


Kraj i świat

2022-01-27, godz. 18:30 Włochy/ Prawie połowa ciężarnych nie jest zaszczepiona przeciwko Covid-19 Prawie połowa ciężarnych kobiet we Włoszech nie jest zaszczepiona przeciwko Covid-19 - ogłosiła w czwartek w raporcie krajowa federacja placówek medycznych… » więcej 2022-01-27, godz. 18:30 Warszawa/ Płyta z praskiej kamienicy spadła na chodnik i samochód W nocy ze środy na czwartek z kamienicy przy ulicy Brzeskiej 15/17 odpadła drewniana płyta zabezpieczająca przed spadającym tynkiem. Pierwsi zdjęcie zamieścili… » więcej 2022-01-27, godz. 18:30 Madonna chce ruszyć w trasę koncertową z Britney Spears. I powtórzyć słynny pocałunek Jeśli do tego dojdzie, to będzie to wielkie wydarzenie, a dojść może, bo Madonna lubi realizować to, co wymyśli. Gwiazda pop w trakcie transmisji na żywo… » więcej 2022-01-27, godz. 18:30 Ruch Samorządowy "TAK! Dla Polski" apeluje do premiera o pilne spotkanie ws. problemów samorządów Ruch Samorządowy 'TAK! Dla Polski' zaapelował w czwartek do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne spotkanie w sprawie problemów samorządów w Polsce i wypracowanie… » więcej 2022-01-27, godz. 18:30 El. MŚ 2022 - Iran wywalczył awans Piłkarze reprezentacji Iranu jako pierwsi z Azji, nie licząc mających zapewniony udział gospodarzy, wywalczyli awans na tegoroczne mistrzostwa świata w Katarze… » więcej 2022-01-27, godz. 18:30 El. MŚ 2022 - znanych 14 z 32 uczestników Iran po wygranej z Irakiem 1:0 zapewnił sobie awans do mistrzostw świata w piłce nożnej, które w listopadzie rozpoczną się w Katarze. Łącznie znanych… » więcej 2022-01-27, godz. 18:30 Turcja/ MSZ: w marcu oczekujemy szefa dyplomacji Armenii; byłaby to pierwsza od wielu lat taka wizyta W marcu do Turcji przybędzie szef dyplomacji Armenii Ararat Mirzojan - poinformował w czwartek minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu. To przełomowe… » więcej 2022-01-27, godz. 18:30 Żaryn: Agresor jest jeden - Rosja Agresor jest jeden - Rosja - ocenił w czwartek na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. » więcej 2022-01-27, godz. 18:20 Ekstraklasa piłkarska - remis Jagiellonii z Vejle BK na zakończenie obozu w Turcji Na zakończenie zimowego zgrupowania Jagiellonia zremisowała w czwartek w tureckim Belek 1:1 z duńskim Vejle BK. Bramkę z rzutu karnego zdobył Andrzej Trubeha… » więcej 2022-01-27, godz. 18:20 RCB ostrzega przed silnym wiatrem w 11 województwach – rozsyła alerty Mieszkańcy 11 województw otrzymują alerty SMS-owe, w których Rządowe Centrum bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem w nocy z czwartku na piątek. Informacja… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »