2021-11-28, 00:00 Autor: PAP

Ekstraklasa piłkarska - popisy Pogoni i Rakowa (podsumowanie)

Piłkarze Pogoni Szczecin pokonali w 16. kolejce dotychczasowego wicelidera Lechię Gdańsk aż 5:1 i awansowali na drugie miejsce w tabeli ekstraklasy. Popis skuteczności zademonstrował też czwarty Raków Częstochowa, który w przerwanym na godzinę meczu pokonał Zagłębie Lubin 4:0.

Bramki dla "Portowców" zdobyli Lukas Zahovic dwie, Damian Dąbrowski (z rzutu karnego), Sebastian Kowalczyk i Michał Kucharczyk. Lechia odpowiedziała tylko golem Łukasza Zwolińskiego - na 1:1.

Jednym z bohaterów gospodarzy był doświadczony Kamil Grosicki. 83-krotny reprezentant Polski wszedł na boisko w 22. minucie za kontuzjowanego Rafała Kurzawę i miał udział przy trzech trafieniach Pogoni.

"Zasłużenie wygrany mecz przez Pogoń. Różnica czterech bramek jest za duża. Wygrała drużyna gotowa, my jesteśmy w procesie zmian" - przyznał trener Lechii Tomasz Kaczmarek, dodając, że "lepiej w jednym spotkaniu stracić pięć bramek, niż przegrać pięć meczów".

Pogoń na swoim stadionie jest niezwykle skuteczna. W ośmiu meczach tego sezonu zanotowała siedem zwycięstw i jeden remis, bilans bramek w tych potyczkach wynosi 23-6.

Szczecińska drużyna awansowała na drugie miejsce. Ma 32 punkty, podobnie jak lider Lech Poznań, który w niedzielnym meczu derbowym podejmie Wartę.

Gdańszczanie spadli na trzecią pozycję (30).

Czwarty jest Raków (29, jeden mecz zaległy), który pokonał u siebie Zagłębie 4:0. Dwie bramki zdobył Ivi Lopez.

W 21. minucie meczu w Częstochowie, przy stanie 0:0, doszło do awarii instalacji elektrycznej. Grę wznowiono po około godzinie.

Po serii siedmiu meczów bez porażki tym razem wyższość rywala musiała uznać Stal. Mielczanie przegrali we Wrocławiu ze Śląskiem 1:2, choć od 45. minuty - gdy było jeszcze 0:0 - goście grali z przewagą zawodnika. Czerwoną kartkę zobaczył wówczas obrońca Śląska Konrad Poprawa.

Wszystkie bramki w tym meczu padły między 77. i 81. minutą, a decydującą zdobył Petr Schwarz.

"Każda passa się kiedyś kończy, ale nasza skończyła w najgorszych możliwych okolicznościach i nie ma na to żadnego wytłumaczenia. Ani Śląsk, ani Stal nie zagrały dzisiaj wielkiego meczu. My jednak graliśmy długi czas w przewadze. Może się zdarzyć, że grając w przewadze straci się jednego gola, ale nie dwa" - przyznał trener Stali Adam Majewski.

Ostatni w tabeli pozostał Górnik Łęczna (9 pkt). Beniaminek przegrał u siebie 1:2 z Górnikiem Zabrze, dla którego to drugie zwycięstwo w rzędu (wcześniej 3:2 z Legią Warszawa). Ozdobą meczu był gol po strzale z dystansu Lukasa Podolskiego - mistrz świata z 2014 roku trafił w drugim kolejnym spotkaniu.

Dzień wcześniej Piast Gliwice wygrał 2:1 z Bruk-Betem Termalicą Nieciecza, a Wisła Kraków przegrała 0:1 z rewelacyjnym beniaminkiem, piątym w tabeli Radomiakiem (28), dla którego to piąte zwycięstwo z rzędu.

Z uwagi m.in. na mecze 1/8 finału Pucharu Polski obecna seria gier zakończy się w niedzielę.

Na ten dzień, oprócz derbów Poznania, zaplanowano spotkania Wisły Płock z Cracovią oraz broniącej tytułu Legii z Jagiellonią Białystok.

Mistrzowie Polski ponieśli siedem ligowych porażek z rzędu, wyrównując w niechlubny rekord swojego klubu z 1936 roku.

W tabeli podopieczni Marka Gołębiewskiego zajmują dopiero 17. miejsce. Wprawdzie mają jeszcze dwa mecze zaległe z wcześniejszych kolejek, ale dorobek 9 pkt wygląda wyjątkowo mizernie. (PAP)

bia/ krys/

2024-04-19, godz. 11:20 Kraków/ Poseł Berkowicz z Konfederacji poparł Gibałę w II turze wyborów Poseł Konfederacji Konrad Berkowicz, który w I turze wyborów ubiegał się o urząd prezydenta Krakowa z komitetu wyborczego Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy… » więcej 2024-04-19, godz. 11:20 Ekstraklasa piłkarska – trener Lecha: nie czytam na swój temat, bo bym zwariował Trener piłkarzy Lecha Mariusz Rumak po wyjazdowej porażce z Puszczą Niepołomice (1:2) po raz kolejny był ostro krytykowany. Jak przyznał, takie sytuacje… » więcej 2024-04-19, godz. 11:20 Olsztyn/ Szewczyk: miasto ma być otwarte, uczciwe i przejrzyste Nasze miasto ma być otwarte, uczciwe, przejrzyste - przekonywał w piątek kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Olsztyna Robert Szewczyk. Zaapelował… » więcej 2024-04-19, godz. 11:10 Szachowy turniej kandydatów - męskie trio oraz Chinka Zhongyi na czele po 12 rundach Hindus Dommaraju Gukesh, Amerykanin Hikaru Nakamura i grający pod flagą FIDE Rosjanin Jan Niepomniaszczi w rywalizacji open oraz Chinka Tan Zhongyi wśród kobiet… » więcej 2024-04-19, godz. 11:10 MF: przerwa w działaniu e-Urzędu Skarbowego; usługa Twój e-Pit działa poprawnie W związku z przerwą w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl Ministerstwo Finansów w piątek poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie. » więcej 2024-04-19, godz. 11:00 Beach Pro Tour - dwie porażki Bryla i Łosiaka w Tepic Siatkarze plażowi Michał Bryl i Bartosz Łosiak udział w turnieju Beach Pro Tour Elite16 w meksykańskim Tepic rozpoczęli od dwóch porażek. Najpierw ulegli… » więcej 2024-04-19, godz. 11:00 Litwa/ Rozpoczynają się ćwiczeniach NATO Steadfast Defender 24 Na Litwie rozpoczynają się odbywające się w różnych państwach Europy natowskie manewry Steadfast Defender 24. To jedne z największych ćwiczeń od czasów… » więcej 2024-04-19, godz. 11:00 Skazano stalkerkę Harry’ego Stylesa. Kobieta trafi za kratki Pod koniec stycznia funkcjonariusze londyńskiej policji zatrzymali kobietę, która miała dopuścić się nękania popularnego brytyjskiego wokalisty Harry’ego… » więcej 2024-04-19, godz. 11:00 CNN: bezpośrednie ataki na obiekty w Izraelu i Iranie dobiegły końca Piątkowy nalot dronów na prowincję Isfahan w Iranie, prawdopodobnie przeprowadzony przez Izrael, to już ostatni przypadek takich ataków dokonywanych bezpośrednio… » więcej 2024-04-19, godz. 11:00 Łotwa/ Z powodu cyberataku rosyjska propaganda zastąpiła ukraińską stację Freedom W wyniku ataku cybernetycznego na Łotwie na sygnał satelitarny na kanale, na którym powinna być nadawana ukraińska stacja Freedom, wyświetlane były rosyjskie… » więcej