Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-27, 09:30 Autor: PAP

Stolica/ Obchody 191. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego - w poniedziałek

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR) Jan Józef Kasprzyk 29 listopada upamiętni w Warszawie 191. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego - poinformował PAP Wydział Prezydialny UdSKiOR.

"W poniedziałek o godz. 11 w Łazienkach Królewskich minister Kasprzyk złoży kwiaty przy popiersiu pułkownika Piotra Wysockiego – działacza niepodległościowego, założyciela i przywódcy spisku podchorążych, inicjatora i uczestnika listopadowego zrywu" - czytamy w przesłanej informacji.


Jak wyjaśniono, "podczas uroczystości szef UdSKiOR uhonoruje medalem +Pro Patria+ Konrada Nawrockiego, który od lat działa na rzecz ochrony pól bitewnych Powstania Listopadowego, w szczególności tzw. Reduty Ordona na warszawskiej Ochocie".


Początek uroczystości - 29 listopada o godz. 11 przed popiersiem Piotra Wysockiego w Łazienkach Królewskich (w pobliżu gmachu Podchorążówki, najbliższe wejście od ul. Szwoleżerów).


Przypomniano, że "Powstanie Listopadowe było zrywem niepodległościowym skierowanym przeciwko rosyjskiemu zaborcy i zarazem największym wysiłkiem zbrojnym w historii polskich walk wyzwoleńczych w XIX wieku". "Rozpoczęło się w nocy z 29 na 30 listopada 1830 r. w Warszawie. Przez dziesięć miesięcy ok. 140 tys. polskich żołnierzy walczyło z największą potęgą militarną Europy, odnosząc w niej poważne sukcesy" - czytamy w informacji UdSKiOR.


Zaznaczono, że marsz Rosjan na Warszawę powstrzymała bitwa pod Olszynką Grochowską 25 lutego 1831 r., po której dyktatorem powstania został generał Jan Skrzynecki". "Nie wykorzystał on jednak atutu zaskoczenia zyskanego po śmiałych i zwycięskich atakach generała Ignacego Prądzyńskiego, a także osłabienia carskiej armii wywołanej epidemią cholery" - napisano.


Podkreślono, że "punktem zwrotnym zrywu stała się klęska powstańców pod Ostrołęką 26 maja 1831 r.".


"8 września ostatecznie skapitulowała Warszawa, 9 października twierdza Modlin, a 21 października twierdza Zamość. 5 października, w okolicach Brodnicy, ostatni duży oddział armii polskiej (ponad 20 tys. żołnierzy) przekroczył granicę z Prusami, gdzie został internowany" - napisano.


Jak podkreślono, "Powstanie upadło, a dziesiątki tysięcy jego uczestników zostało zmuszonych do opuszczenia kraju i udania się na emigrację".(PAP)


autor: Grzegorz Janikowski


gj/ aszw/


Kraj i świat

2022-08-14, godz. 14:10 Kowalczyk na Podlaskim Święcie Chleba: rolnicy zapewniają Polsce żywność Rolnicy zapewniają Polsce żywność; mimo różnych trudności, np. wojny w Ukrainie, możemy być o żywność spokojni - zapewnił w niedzielę w Ciechanowcu… » więcej 2022-08-14, godz. 14:10 Rzeszów/ Spacer śladami żydowskiej społeczności, jam session i warsztaty graffiti – miejskie propozycje na lato 'Oko na miasto', czyli spacer śladami rzeszowskich Żydów, którzy niegdyś stanowili większość mieszkańców Rzeszowa, jam session, warsztaty graffiti i… » więcej 2022-08-14, godz. 14:00 ME w wioślarstwie – szóste miejsce kobiecej dwójki podwójnej wagi lekkiej Katarzyna Wełna i Zuzanna Jasińska zajęły szóste, ostatnie miejsce w finale dwójki podwójnej wagi lekkiej podczas mistrzostw Europy w Monachium. Polacy… » więcej 2022-08-14, godz. 13:50 Egipt/ Co najmniej 41 osób zginęło w wyniku pożaru kościoła koptyjskiego w Kairze (opis) Co najmniej 41 osób zginęło w niedzielę w wyniku pożaru kościoła koptyjskiego w Kairze, a ponad 14 zostało rannych. Według wstępnych ustaleń w świątyni… » więcej 2022-08-14, godz. 13:40 Łódzkie/ IMGW: po południu możliwe burze z gradem Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem na w północnej i północno-zachodniej oraz… » więcej 2022-08-14, godz. 13:40 Papież apeluje o pomoc dla Somalii i krajów regionu pogrążonych w kryzysie z powodu suszy Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o pomoc dla Somalii i sąsiednich krajów, pogrążonych w ciężkim kryzysie humanitarnym z powodu suszy. Podkreślił… » więcej 2022-08-14, godz. 13:40 Podlaskie/ Pamiętanie Miłosza w 18. rocznicę śmierci noblisty Wspólne czytanie dzieł Czesława Miłosza i debata 'Patrząc otwartymi oczami na nieludzką ziemię: Czapski i Miłosz w dialogu' wypełnią sympozjum 'Pamiętanie… » więcej 2022-08-14, godz. 13:40 Sanepid: sinice na jedenastu kąpieliskach nad morzem w Zatoce Gdańskiej Na jedenastu kąpieliskach nad morzem w Zatoce Gdańskiej utrzymują się sinice i woda nie jest zdatna do kąpieli. Taka sytuacja jest na części kąpielisk… » więcej 2022-08-14, godz. 13:30 Prezes IPN zainicjował projekt "Archiwum zbrodni" Prezes IPN Karol Nawrocki zainicjował w Kwidzynie projekt 'Archiwum zbrodni', czyli podejmowania na nowo śledztw w sprawie zbrodni z okresu lat 80. XX wieku… » więcej 2022-08-14, godz. 13:30 Armenia/ Jedna osoba zginęła, 20 zostało rannych w eksplozji w centrum handlowym w Erywaniu Jedna osoba zginęła, a 20 odniosło obrażenia w wyniku eksplozji i pożaru w centrum handlowym Surmału w stolicy Armenii, Erywaniu - poinformował w niedzielę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »