Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-27, 07:50 Autor: PAP

Francja/ Trumna ze szczątkami Maurycego Mochnackiego w drodze do Polski

Samolot z trumną ze szczątkami działacza emigracyjnego, pisarza, uczestnika i kronikarza Powstania Listopadowego Maurycego Mochnackiego wystartował z lotniska Le Bourget we Francji w sobotę po godz. 7. Mochnacki spocznie na warszawskich Powązkach.

W ostatniej drodze do ojczyzny towarzyszą mu żołnierze oraz delegacja z Polski, na czele z pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Janem Dziedziczakiem, a także przedstawiciele mera Auxerre, miasta, w którym Mochnacki zmarł i został pochowany.


Uroczystość przyjęcia szczątków Maurycego Mochnackiego zaplanowano na godz. 11.30 na płycie Wojskowego Portu Lotniczego Warszawa – Okęcie. Będzie w niej uczestniczył m.in. premier Mateusz Morawiecki.


W trakcie przenoszenia szczątków z samolotu na katafalk Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego będzie grać marsza żałobnego. Następnie odegrany zostanie Hymn RP. Kapelan odprawi egzekwie pogrzebowe przy trumnie. Zaplanowano także przemówienia i ostatnie pożegnanie. Uroczystości w Wojskowym Porcie Lotniczym zakończą się odegraniem utworu "Śpij, Kolego".


Następnie trumna zostanie przewieziona do Katedry Polowej Wojska Polskiego, gdzie o godz. 13 odbędzie się msza żałobna. W trakcie mszy zaplanowano m.in. przemówienie premiera. Po mszy szczątki uczestnika i kronikarza Powstania Listopadowego zostaną przetransportowane na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie odbędą się uroczystości pogrzebowe. Podczas nich odegrany zostanie Hymn RP, zaplanowano również przemówienia okolicznościowe. Po złożeniu trumny Mochnackiego w grobie pododdział honorowy Kompanii Reprezentacyjnej WP odda salwę honorową. Na grobie Mochnackiego zostaną złożone wieńce. Uroczystości zakończą się odegraniem "Marsza żałobnego" Fryderyka Chopina.


Maurycy Mochnacki (1803-1834) uznawany jest za jednego z najpłodniejszych publicystów politycznych okresu zaborów. Był znany ze swojego radykalizmu i z bezkompromisowego diagnozowania przyczyn politycznych klęsk Polski. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, skąd został w 1823 r. relegowany z rozkazu księcia Konstantego za przynależność do Związku Wolnych Polaków. Był uczestnikiem sprzysiężenia Piotra Wysockiego. Wziął udział w Powstaniu Listopadowym. Został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po upadku zrywu emigrował do Francji, gdzie napisał "Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831". Popadał w konflikty ze starszymi i z bardziej doświadczonymi politykami Wielkiej Emigracji działającymi we Francji. "W emigracji wojna domowa trwa ciągle. Mnóstwo partii, rozjątrzenia coraz większe" – pisał w liście do rodziców 6 listopada 1834 r.


Przez wiele dziesięcioleci uważano, że Mochnacki zmarł na nieuleczalną i śmiertelną wówczas gruźlicę, częstą wśród żyjących w fatalnych warunkach polskich emigrantów. Prawdopodobną przyczyną zgonu był jednak wylew. Mochnackiemu nie dane było wrócić do Polski. Zmarł 20 grudnia 1834 r. w Auxerre i został pochowany na tamtejszym cmentarzu.


W grudniu 2020 roku przy okazji 186. rocznicy śmierci Mochnackiego premier poinformował o staraniach nad identyfikacją prochów pochowanego na emigracji Polaka. "Jako przedstawiciel Polski wreszcie w pełni niepodległej i realizującej swoje aspiracje do bycia silnym i znaczącym krajem w Europie, czułem się zobowiązany, aby rozpocząć prace zmierzające do sprowadzenia do kraju jednego z naszych wielkich rodaków. Po poszukiwaniach archiwalnych i uzgodnieniach z prefekturą, ambasada RP w Paryżu pracuje z władzami miasta Auxerre nad umożliwieniem identyfikacji prochów Maurycego Mochnackiego złożonych na miejscowym cmentarzu" - napisał wówczas na Facebooku szef rządu.


W maju tego roku polska delegacja z konsulem Andrzejem Szydło oraz z antropologiem i z lekarzem specjalizującym się w genetyce kryminalnej ze Szczecińskiego Uniwersytetu Medycznego pobrała próbki kości z grobu Mochnackiego w Auxerre w środkowej Francji w celu uwierzytelnienia pod kątem ewentualnej repatriacji szczątków do Polski.


Trumna Mochnackiego była kilkukrotnie przenoszona, stąd pojawiały się wątpliwości, czy to jego szczątki spoczywają w mogile znanej jako grób Mochnackiego. Znalezione kości, w tym złamana kość udowa, są szczątkami mężczyzny po trzydziestce, którego profil zgadza się z profilem Mochnackiego.


Z lotniska Le Bourget we Francji Katarzyna Krzykowska (PAP)


autor: Katarzyna Krzykowska


ksi/ aszw/ amac/


Kraj i świat

2024-04-25, godz. 09:30 R. Sikorski: poprzednie 8 lat polskiej polityki zagranicznej to seria złych pomysłów i błędnych decyzji (krótka2) Szef MSZ Radosław Sikorski ocenił w czwartek w Sejmie, że poprzednie osiem lat polskiej polityki zagranicznej 'to seria chybionych założeń ideowych, złych… » więcej 2024-04-25, godz. 09:30 Liga NHL - błysk mistrzów z Las Vegas Broniący tytułu Vegas Golden Knights po raz drugi - tym razem 3:1 - pokonali na wyjeździe najlepszych na Zachodzie w sezonie zasadniczym ligi NHL Dallas Stars… » więcej 2024-04-25, godz. 09:30 Wprowadzenie Ustawy Kaucyjnej: krok ku zrównoważonemu środowisku (MediaRoom) Trwają prace wokół ustawy kaucyjnej, która ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. Po wyborach parlamentarnych 15 października 2023 i zmianie władzy, nowe… » więcej 2024-04-25, godz. 09:30 Wiceszef MON: w Korei Płd. podpisano umowę na dostarczenie Polsce m.in. wyrzutni HOMAR-K Wiceszef MON Paweł Bejda poinformował w czwartek, że w Korei Południowej podpisano umowę wykonawczą na dostarczenie Polsce 72 modułów wyrzutni HOMAR-K… » więcej 2024-04-25, godz. 09:20 Francja/ Z wiatraka na siedzibie kabaretu Moulin Rouge odpadły skrzydła Z wiatraka na siedzibie słynnego paryskiego kabaretu Moulin Rouge odpadły skrzydła - podała w czwartek AFP. Do incydentu doszło w nocy; jego przyczyny nie… » więcej 2024-04-25, godz. 09:20 Sejm wznowił obrady; szef MSZ przedstawia informacje o zadaniach polskiej polityki zagranicznej na 2024 r. W czwartek po godz. 9. Sejm wznowił obrady. Posłowie wysłuchają informacji szefa MSZ Radosława Sikorskiego na temat założeń polskiej polityki zagranicznej… » więcej 2024-04-25, godz. 09:20 Hillstone Networks zostaje wyróżniona w raporcie dotyczącym rozwiązań do mikrosegmentacji (MediaRoom) Hillstone Networks oferuje zaawansowaną mikrosegmentację na potrzeby różnych gałęzi przemysłu. » więcej 2024-04-25, godz. 09:20 Szef MSZ w Sejmie: nadrzędnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa państwa (krótka) Nadrzędnym celem polityki zagranicznej jest zapewnienie bezpieczeństwa państwa rozumianego jako pewność przetrwania i rozwoju - podkreślił w czwartek w… » więcej 2024-04-25, godz. 09:20 Wrocław/ Od 14 maja Festiwal Poezji "Silesius" „Sukces” to temat przewodni tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Poezji 'Silesius', który od 14 do 19 maja odbędzie się we Wrocławiu. W programie imprezy… » więcej 2024-04-25, godz. 09:10 33. Festiwal Mozartowski - w Warszawie i Wiedniu Trzy wieczory koncertowe w Wiedniu, opery Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Requiem d-moll i Msza c-moll znalazły się m.in. w programie 33. Festiwalu Mozartowskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »