Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-25, 12:20 Autor: PAP

Kalisz/ Wspólne stanowisko radnych potępiające wydarzenia z 11 listopada

Rada Miasta Kalisza przyjęła w czwartek wspólne stanowisko, potępiające spalenie Statutu Kaliskiego 11 listopada na Głównym Rynku.

Na czwartkowej sesji rady przyjęto wspólne stanowisko w sprawie potępienia mowy nienawiści i spalenia Statutu Kaliskiego 11 listopada.


Tego dnia w Kaliszu odbył się marsz, zorganizowany przez trzech mieszkańców innych miast pod hasłem "Najazd na Kalisz". Jego uczestnicy wznosili antysemickie okrzyki, a pod kaliskim ratuszem publicznie spalono tekst "Statutu Kaliskiego" – przywileju tolerancyjnego dla Żydów, wydanego przez księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego w 1264 r. Następnego dnia prezydent Kalisza złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez organizatorów marszu.


Piotr R., Wojciech O. oraz Marcin O. usłyszeli zarzuty publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, znieważenia grupy ludności z powodu ich przynależności narodowej i wyznaniowej oraz publicznego nawoływania do popełniania przestępstw przeciwko osobom z powodu ich przynależności narodowej i wyznaniowej. Cała trójka została aresztowana na okres 3 miesięcy.


Po tych wydarzeniach radny Dariusz Grodziński (PO) przypomniał, że rok wcześniej proponował radnym przyjęcie deklaracji "Kalisz bez nienawiści", do czego nie doszło. Zapowiedział, że na najbliższej sesji złoży ponownie projekt. W odpowiedzi przewodniczący rady Tadeusz Skarżyński (PiS) poinformował opinię publiczną o swojej propozycji uchwały potępiającej marsz. Stworzenie jednego dokumentu zaproponowała radna Barbara Oliwiecka z klubu Polska 2050.


Ostatecznie wspólna treść została wypracowana w czasie spotkania przedstawicieli wszystkich klubów kaliskiej rady.


"Chciałbym podziękować przedstawicielom wszystkich opcji, które zasiadają w radzie za to, że udało nam się na konwencie ustalić wspólny tekst uchwały – apelu wyrażającego nasze odcięcie się od wydarzeń, które miały miejsce 11 listopada w Kaliszu" – powiedział w czwartek na sesji przewodniczący Skarżyński.


W deklaracji przyjęto, że "jako Rada Miasta Kalisza stanowczo potępiamy incydent spalenia repliki Statutu Kaliskiego, który miał miejsce 11 listopada 2021 r. w Kaliszu podczas zgromadzenia prowokacyjnej grupy skandującej ekstremalne, pełne nienawiści hasła. Kategorycznie sprzeciwiamy się antysemickim i wszystkim innym nienawistnym wypowiedziom wygłaszanym podczas ww. zgromadzenia zorganizowanego przez osoby spoza Kalisza. Jako Rada Miasta Kalisza uznajemy Statut Kaliski, dokument wydany przez kaliskiego księcia Bolesława Pobożnego, za ważny element naszego kulturowego i historycznego dziedzictwa. Jako Rada Miasta Kalisza stanowczo potępiamy wszelkie działania, które są sprzeczne z ogólnie przyjętymi prawami człowieka i burzą wizerunek Kalisza jako miasta tolerancyjnego. Jednocześnie sprzeciwiamy się wulgaryzacji życia publicznego i potępiamy stosowanie języka nienawiści w relacjach z innymi ludźmi, niezależnie od charakteru sporu. Jako wspólnota samorządowa chcemy budować przyszłość Kalisza na fundamencie otwartości, szacunku i współpracy wszystkich ludzi dobrej woli".


Na sesji pod adresem prezydenta padły oskarżenia o bezczynność i zaniechania ws. wydarzeń z 11 listopada. Zdaniem Grażyny Błasik, która zabrała głos w imieniu KOD Kalisz i Obywateli RP, prezydent miasta powinien był zgromadzenie rozwiązać. "Można było pokazać światu nie triumf nazistów, a naszej niezgody wobec nich" – powiedziała.


Prezydent Krystian Kinastowski odparł, że haniebny marsz mocno ugodził w dobro kaliszan. "Dobro miasta to obwodnica, dobro miasta to inwestycje, dobro miasta to tanie mieszkania. Róbcie państwo dalej politykę, ja wychodzę, biorę się do pracy" - odparł krótko na zarzuty. (PAP)


Autorka: Ewa Bąkowska


bak/ godl/


Kraj i świat

2021-11-27, godz. 09:00 Niemcy/ dpa: Premier Morawiecki skrytykował kanclerz Angelę Merkel za jej rozmowy z Łukaszenką Premier Polski Mateusz Morawiecki skrytykował kanclerz Niemiec Angelę Merkel za jej ostatnie dwie rozmowy przez telefon z białoruskim przywódcą Alaksandrem… » więcej 2021-11-27, godz. 09:00 Marynarka Wojenna uczci w niedzielę w Gdyni 103. rocznicę powstania Podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach, msza św., apel pod pomnikiem Polska Morska, festyn - to główne uroczystości, jakimi Marynarka Wojenna uczci… » więcej 2021-11-27, godz. 08:50 Liga NHL - wyniki, tabele Wyniki piątkowych meczów hokejowej ligi NHL: Anaheim Ducks - Ottawa Senators 4:0Chicago Blackhawks - St. Louis Blues 3:2 (po dogr.)Nashville Predators -… » więcej 2021-11-27, godz. 08:40 ECDC ostrzega, że Omikron stanowi wysokie zagrożenie dla Europy Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oświadczyło, że nowy wariant koronawirusa, nazwany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)… » więcej 2021-11-27, godz. 08:40 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki piątkowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Charlotte Hornets - Minnesota Timberwolves 133:115Denver Nuggets - Milwaukee Bucks 109:120Golden State Warriors… » więcej 2021-11-27, godz. 08:40 PŚ w skokach - do Wisły pierwsi mają dotrzeć Japończycy Pierwszą grupą zawodników, która ma dotrzeć do Wisły na Puchar Świata w skokach narciarskich, będą Japończycy - poinformował dyrektor obiektu im. Adama… » więcej 2021-11-27, godz. 08:40 SG: atak ok. 100 migrantów na granicę w okolicach Białowieży 100-osobowa grupa migrantów zaatakowała umocnienia na granicy polsko-białoruskiej w okolicach Białowieży - poinformowała w sobotę Straż Graniczna. » więcej 2021-11-27, godz. 08:40 Bieszczady/ W górnych partiach gór mgła ogranicza widoczność do 50 metrów W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu mgła ogranicza widoczność nawet do 50 metrów. Natomiast w dolinach widać w promieniu 300-500 metrów - poinformował… » więcej 2021-11-27, godz. 08:30 SG: ostatniej doby zanotowania 206 prób nielegalnego przekroczenia granicy Ostatniej doby zanotowano 206 prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej - poinformowała w sobotę Straż Graniczna. Za pomocnictwo zatrzymano… » więcej 2021-11-27, godz. 08:20 W niedzielę sklepy zamknięte W niedzielę, 28 listopada br. sklepy będą zamknięte. Otwarte mogą być tylko te, w których za ladą staną ich właściciele. Najbliższa niedziela handlowa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »