Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-25, 12:10 Autor: PAP

KE proponuje zmiany przepisów dot. reklam politycznych, prawa wyborczego i finansowania partii politycznych

Zgodnie z propozycjami Komisji przedstawionymi w czwartek w Brukseli przez wiceszefową KE Vierę Jourovą wszelkie reklamy polityczne miałyby być wyraźnie oznaczone jako takie i zawierałyby informacje m.in. o tym, kto za nie zapłacił i ile.

"Wybory to musi być czysta gra. Ludzie muszą wiedzieć, dlaczego oglądają daną reklamę, kto za nią zapłacił i ile oraz jakich kryteriów mikrotargetowania użyto. Nowe technologie powinny służyć emancypacji, nie manipulacji. Ta ambitna strategia sprawi, że kampanie polityczne będą przejrzyste jak nigdy dotąd oraz ograniczy stosowanie niejasnych technik targetowania" - oznajmiła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova.


W związku z tym, KE chce aby opłacone reklamy polityczne były wyraźnie oznakowane i zawierały takie informacje, jak nazwisko lub nazwę sponsora, kwotę wydaną na reklamę, źródła wykorzystanych funduszy oraz wyjaśnienie powiązania między reklamą a określonymi wyborami lub referendami.


Oprócz tego, techniki targetowania politycznego i amplifikacji, które "wykorzystują lub są w stanie wywnioskować wrażliwe dane osobowe takie jak pochodzenie etniczne, poglądy religijne czy orientacja seksualna" mają być zakazane. Będą one dopuszczalne jedynie po wyraźnej zgodzie konkretnego odbiorcy. Targetowania zabroniłoby się także w przypadku legalnej działalności fundacji, stowarzyszeń i organizacji non-profit, których cele powiązane są z polityką, filozofią, religią lub związkami zawodowymi, kiedy są skierowane do członków tych instytucji.


KE chce, by tego rodzaju reklamy zawierały informacje m.in. na temat tego, na jakiej podstawie skierowano ją do danej osoby oraz jakie grupy osób targetowano, na podstawie jakich kryteriów i z użyciem jakich narzędzi i metod amplifikacji.


Organizacje korzystające z targetowania politycznego i amplifikacji będą musiały przyjąć, stosować i upublicznić polityki wewnętrzne dotyczące używania takich technik. W przypadku niespełnienia wszystkich wymogów dotyczących przejrzystości, reklama polityczna nie zostanie opublikowana.


Komisja proponuje, by państwa członkowskie zostały zobowiązane do wprowadzenia "skutecznych, proporcjonalnych i odstraszających grzywien" w przypadku naruszenia przepisów dotyczących przejrzystości i reklamy politycznej.


Komisja zaproponowała też przegląd przepisów UE dotyczących finansowania europejskich partii politycznych i fundacji. "Obecne ramy prawne zawierają szereg luk, które uniemożliwiają partiom i fundacjom funkcjonowanie i wypełnianie swojej misji reprezentowania obywateli UE. Aktualizacja rozporządzenia ma na celu ułatwienie europejskim partiom politycznym interakcje z należącymi do nich partiami krajowymi i zagranicą, zwiększenie poziomu przejrzystości, w szczególności w odniesieniu do reklam i darowizn, zmniejszenie nadmiernych obciążeń administracyjnych oraz zwiększenie zdolności finansowych europejskich partii politycznych i fundacji" - czytamy w propozycji KE.


Na koniec zaproponowała ona aktualizację obecnie obowiązujących przepisów dotyczących wyborów europejskich i lokalnych w odniesieniu do obywateli UE mieszkających w państwie członkowskim innym niż ich kraj pochodzenia. "W celu zapewnienia inkluzywnego uczestnictwa w nadchodzących wyborach europejskich w 2024 r. Komisja proponuje ukierunkowane zmiany do obowiązujących dyrektyw dotyczących praw wyborczych, w tym, m.in., obowiązek aktywnego informowania takich obywateli o ich prawach wyborczych, stosowania standardowych wzorów rejestracji wyborców i kandydatów, a także stosowania języka używanego przez migrujących obywateli UE mieszkających na danym terytorium" - postuluje Komisja Europejska.


Przedstawiona w czwartek strategia będzie przedmiotem obrad w Parlamencie Europejskim i Radzie UE. Komisja chce, by nowe przepisy weszły w życie w 2023 roku, tak by obowiązywały w trakcie wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2024 r.


Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)


asc/ tebe/


Kraj i świat

2021-11-27, godz. 09:00 Niemcy/ dpa: Premier Morawiecki skrytykował kanclerz Angelę Merkel za jej rozmowy z Łukaszenką Premier Polski Mateusz Morawiecki skrytykował kanclerz Niemiec Angelę Merkel za jej ostatnie dwie rozmowy przez telefon z białoruskim przywódcą Alaksandrem… » więcej 2021-11-27, godz. 09:00 Marynarka Wojenna uczci w niedzielę w Gdyni 103. rocznicę powstania Podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach, msza św., apel pod pomnikiem Polska Morska, festyn - to główne uroczystości, jakimi Marynarka Wojenna uczci… » więcej 2021-11-27, godz. 08:50 Liga NHL - wyniki, tabele Wyniki piątkowych meczów hokejowej ligi NHL: Anaheim Ducks - Ottawa Senators 4:0Chicago Blackhawks - St. Louis Blues 3:2 (po dogr.)Nashville Predators -… » więcej 2021-11-27, godz. 08:40 ECDC ostrzega, że Omikron stanowi wysokie zagrożenie dla Europy Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oświadczyło, że nowy wariant koronawirusa, nazwany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)… » więcej 2021-11-27, godz. 08:40 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki piątkowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Charlotte Hornets - Minnesota Timberwolves 133:115Denver Nuggets - Milwaukee Bucks 109:120Golden State Warriors… » więcej 2021-11-27, godz. 08:40 PŚ w skokach - do Wisły pierwsi mają dotrzeć Japończycy Pierwszą grupą zawodników, która ma dotrzeć do Wisły na Puchar Świata w skokach narciarskich, będą Japończycy - poinformował dyrektor obiektu im. Adama… » więcej 2021-11-27, godz. 08:40 SG: atak ok. 100 migrantów na granicę w okolicach Białowieży 100-osobowa grupa migrantów zaatakowała umocnienia na granicy polsko-białoruskiej w okolicach Białowieży - poinformowała w sobotę Straż Graniczna. » więcej 2021-11-27, godz. 08:40 Bieszczady/ W górnych partiach gór mgła ogranicza widoczność do 50 metrów W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu mgła ogranicza widoczność nawet do 50 metrów. Natomiast w dolinach widać w promieniu 300-500 metrów - poinformował… » więcej 2021-11-27, godz. 08:30 SG: ostatniej doby zanotowania 206 prób nielegalnego przekroczenia granicy Ostatniej doby zanotowano 206 prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej - poinformowała w sobotę Straż Graniczna. Za pomocnictwo zatrzymano… » więcej 2021-11-27, godz. 08:20 W niedzielę sklepy zamknięte W niedzielę, 28 listopada br. sklepy będą zamknięte. Otwarte mogą być tylko te, w których za ladą staną ich właściciele. Najbliższa niedziela handlowa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »