Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-15, 12:50 Autor: PAP

Kraków/ Umowa o współpracy Uniwersytetu Pedagogicznym z Wojskami Obrony Terytorialnej

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie podpisał porozumienie o współpracy z 11 Małopolską Brygadą Obrony Terytorialnej. Uczelnia ta od 2017 r. realizuje program Legii Akademickiej, a kilkudziesięciu studentów czynnie służy w jednostkach WOT.

Umowa o współpracy ma na celu wspólne działania na rzecz szeroko rozumianej obronności państwa, rozwoju potencjału osobowego Wojsk Obrony Terytorialnej, a także kształtowania postaw patriotycznych – poinformowano w poniedziałek po podpisaniu porozumienia.


Szczegóły umowy dotyczą m.in. wspólnej organizacji praktyk zawodowych dla studentów kierunków z zakresu obronności państwa i bezpieczeństwa narodowego, realizowanych w Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Pedagogicznego. Strony zobowiązały się także do m.in. promowanie działań edukacyjno-wychowawczych służących kształtowaniu postaw patriotyzmu, kultywowaniu tradycji oręża polskiego i wzmacnianiu świadomości historycznej, ze szczególnym uwzględnieniem popularyzacji wiedzy o państwie podziemnym.


"Mam nadzieję, że podpisane porozumienie przyczyni się do dobrej współpracy między Uniwersytetem Pedagogicznym a 11 Małopolską Brygadą Wojsk Obrony Terytorialnej zarówno w ramach programu Legii Akademickiej, jak i budowania kompetencji proobronnych wśród naszych studentów" - ocenił rektor UP prof. Piotr Borek.


Jak przypomniał, krakowska uczelnia od 2017 r. realizuje program Legii Akademickiej. Od tego czasu w szkoleniu w ramach tego programu wzięło udział ponad 700 studentów, kilkadziesiąt z tych osób czynnie służy w 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej i w kilku innych.


"Wierzę, że dzięki współpracy z uniwersytetem, kształcącym przyszłe kadry pedagogiczne, których zadaniem będzie też kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży, uzupełnimy wychowanie i wyposażymy studentów w nowe kompetencje. Patriotyzm to także stosunek do drugiego człowieka, a nasze wojska w ostatnim okresie bardzo mocno angażowały się w pomoc lokalnym społecznościom, w dobie pandemii i innych klęsk i katastrof" - wskazał dowódca 11 Małopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej płk Marcin Siudziński.(PAP)


Autor: Rafał Grzyb


rgr/ joz/


Kraj i świat

2022-05-29, godz. 08:20 Piłkarska LM - piąty finał i czwarty triumf trenera Ancelottiego Trener Realu Madryt Carlo Ancelotti po raz piąty poprowadził drużynę w finale Ligi Mistrzów. Włoch ma w dorobku cztery trofea, gdyż jego piłkarze pokonali… » więcej 2022-05-29, godz. 08:10 Stolica/ W poniedziałek ruszają zapisy na żeglarskie Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy 4 i 5 czerwca na Wiśle odbędą się żeglarskie Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy. Będą im towarzyszyć spływy kajakowe, warsztaty wioślarskie i szkolenie… » więcej 2022-05-29, godz. 08:00 Liga NHL - wynik Wynik sobotniego meczu drugiej rundy play off - półfinału konferencji - hokejowej ligi NHL: Konferencja WschodniaNew York Rangers - Carolina Hurricanes 5:2… » więcej 2022-05-29, godz. 08:00 Trener kadry panczenistów Abratkiewicz: najlepszą oceną są wyniki Paweł Abratkiewicz niedawno podpisał czteroletni kontrakt z Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Szybkiego na prowadzenie kadry. Szkoleniowiec precyzuje, że najlepszą… » więcej 2022-05-29, godz. 07:50 Europa/ Na wakacje bez testu do większości krajów UE, certyfikat Covid wymagany wciąż we Francji, Hiszpanii i we … W okresie letnim bez certyfikatów covidowych można polecieć do Meksyku, Jordanii i Izraela, a także do większości krajów Unii Europejskiej. Dowód zaszczepienia… » więcej 2022-05-29, godz. 07:30 Pęk: ustawę o zmianach w SN najlepiej przyjąć w Senacie jak najszybciej i bez poprawek Uważam, że moglibyśmy zająć się ustawą o zmianach w SN szybciej niż na następnym planowanym posiedzeniu Senatu; najlepiej byłoby ją przyjąć jak najszybciej… » więcej 2022-05-29, godz. 07:30 Gliński: Muzeum Narodowe w Warszawie to jedno z najważniejszych muzeów w Polsce Świętujemy dziś jubileusz 160-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie - jednego z najstarszych i najważniejszych muzeów w Polsce - napisał w liście na 160-lecie… » więcej 2022-05-29, godz. 07:20 Katowice zamawiają zaprojektowanie nowych atrakcji w Parku Kościuszki Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach rozstrzygnął przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dotyczącej zagospodarowania części Parku… » więcej 2022-05-29, godz. 07:20 Kujawsko-pomorskie/ IMGW ostrzega przed burzami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed burzami w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego w niedzielę od przedpołudnia… » więcej 2022-05-29, godz. 07:20 Lublin/ Generalny remont zabytkowych piwnic klasztoru, w którym działa obecnie Centrum Kultury Zabytkowe piwnice klasztoru powizytkowskiego w Lublinie przejdą generalny remont. Obecnie w zabudowaniach poklasztornych działa Centrum Kultury. Koszt planowanej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »