Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-15, 12:50 Autor: PAP

Kraków/ Umowa o współpracy Uniwersytetu Pedagogicznym z Wojskami Obrony Terytorialnej

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie podpisał porozumienie o współpracy z 11 Małopolską Brygadą Obrony Terytorialnej. Uczelnia ta od 2017 r. realizuje program Legii Akademickiej, a kilkudziesięciu studentów czynnie służy w jednostkach WOT.

Umowa o współpracy ma na celu wspólne działania na rzecz szeroko rozumianej obronności państwa, rozwoju potencjału osobowego Wojsk Obrony Terytorialnej, a także kształtowania postaw patriotycznych – poinformowano w poniedziałek po podpisaniu porozumienia.


Szczegóły umowy dotyczą m.in. wspólnej organizacji praktyk zawodowych dla studentów kierunków z zakresu obronności państwa i bezpieczeństwa narodowego, realizowanych w Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Pedagogicznego. Strony zobowiązały się także do m.in. promowanie działań edukacyjno-wychowawczych służących kształtowaniu postaw patriotyzmu, kultywowaniu tradycji oręża polskiego i wzmacnianiu świadomości historycznej, ze szczególnym uwzględnieniem popularyzacji wiedzy o państwie podziemnym.


"Mam nadzieję, że podpisane porozumienie przyczyni się do dobrej współpracy między Uniwersytetem Pedagogicznym a 11 Małopolską Brygadą Wojsk Obrony Terytorialnej zarówno w ramach programu Legii Akademickiej, jak i budowania kompetencji proobronnych wśród naszych studentów" - ocenił rektor UP prof. Piotr Borek.


Jak przypomniał, krakowska uczelnia od 2017 r. realizuje program Legii Akademickiej. Od tego czasu w szkoleniu w ramach tego programu wzięło udział ponad 700 studentów, kilkadziesiąt z tych osób czynnie służy w 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej i w kilku innych.


"Wierzę, że dzięki współpracy z uniwersytetem, kształcącym przyszłe kadry pedagogiczne, których zadaniem będzie też kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży, uzupełnimy wychowanie i wyposażymy studentów w nowe kompetencje. Patriotyzm to także stosunek do drugiego człowieka, a nasze wojska w ostatnim okresie bardzo mocno angażowały się w pomoc lokalnym społecznościom, w dobie pandemii i innych klęsk i katastrof" - wskazał dowódca 11 Małopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej płk Marcin Siudziński.(PAP)


Autor: Rafał Grzyb


rgr/ joz/


Kraj i świat

2023-09-28, godz. 17:30 Kujawsko-Pomorskie/ Utrudnienia na węźle S5 Pruszcz w kierunku Bydgoszczy po awarii ciężarówki Po awarii samochodu ciężarowego występują utrudnienia na łącznicy węzła Pruszcz drogi ekspresowej S5 (woj. kujawsko-pomorskie) w kierunku Bydgoszczy. Nikt… » więcej 2023-09-28, godz. 17:20 USA/ Liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych spadła w pierwszej połowie tego roku o 3,3 proc. Amerykańska Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) poinformowała w czwartek, że liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w USA spadła… » więcej 2023-09-28, godz. 17:20 Ekstraklasa piłkarska – trener Korony: Stal nie jest zespołem nie do pokonania W meczu rozpoczynającym 10. kolejkę ekstraklasy piłkarze Korony zmierzą się w piątek w Mielcu ze Stalą. „To drużyna bardzo groźna na własnym boisku… » więcej 2023-09-28, godz. 17:20 Warszawa/ Koniec utrudnień na linii metra M1 Zakończyły się utrudnienia na linii metra M1. Przez godzinę w czwartek zamknięte były stacje Kabaty, Natolin oraz Imielin. Metro kursowało w pętli Młociny-Stokłosy-Młociny… » więcej 2023-09-28, godz. 17:20 I. Zyska: rusza nabór na 2. edycję program „Ciepłe mieszkanie” z budżetem 1,75 md zł Od piątku rozpocznie się nabór do 2. edycji programu „Ciepłe mieszkanie”, w którym można otrzymać dofinansowanie na wymianę wysokoemisyjnych źródeł… » więcej 2023-09-28, godz. 17:20 Opole/ Wiceminister Marcin Ociepa chwali regionalnych polityków za "synergizm" W województwie opolskim, inaczej niż w pozostałych częściach kraju, podział dokonał się nie według sympatii partyjnych, ale na gotowych do współpracy… » więcej 2023-09-28, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, czwartek 28 września, 17.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: 'Na Kongresie Europejskich Komitetów Olimpijskich w Stambule, 6 października o godz. 17.00, na ręce prezydenta… » więcej 2023-09-28, godz. 17:10 Włochy/ Rząd podpisał pakt antyinflacyjny z sieciami produkcji i wielkiej dystrybucji Premier Włoch Giorgia Meloni podpisała w czwartek pakt antyinflacyjny z przedstawicielami firm produkcyjnych, handlowych i wielkiej dystrybucji w sprawie obniżenia… » więcej 2023-09-28, godz. 17:10 Beach Pro Tour - zwycięstwo i porażka Bryla i Łosiaka Siatkarze plażowi Michał Bryl i Bartosz Łosiak zanotowali zwycięstwo i porażkę w czwartkowych meczach fazy grupowej turnieju Beach Pro Tour Elite 16 w Paryżu… » więcej 2023-09-28, godz. 17:00 Świętokrzyskie/ Koniec utrudnień na dk 79 Zakończyły się utrudnienia w ruchu na krajowej 79 w Sobótce, gdzie w czwartek po południu zderzyły się samochód osobowy i ciężarówka - poinformowały… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »