Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-04, 14:10 Autor: PAP

Białystok/ Bezpłatne badania dla mężczyzn w ramach akcji profilaktyki raka "Movember"

Kilkaset bezpłatnych badań profilaktyki raka przygotowało na listopad dla mężczyzn Białostockie Centrum Onkologii. To element organizowanej rokrocznie w listopadzie akcji "Movember", której celem jest przypominanie panom o tym, by wykonywali badania i dbali o zdrowie.

Symbolem tej ogólnoświatowej społecznej akcji są wąsy. Słowo "movember" jest zbitką od angielskich słów: moustache (wąsy) i november (listopad).


Białostockie Centrum Onkologii zainicjowało w czwartek akcję w jednym z salonów fryzjerskich w Białymstoku, gdzie kilkunastu panów, w tym lekarze z tego szpitala, ogoliło brody i zostawiało wąsy, symbol akcji. Salon rozdaje w czwartek swoim klientom ulotki informacyjne i gadżety, by zachęcać do badań.


W Białostockim Centrum Onkologii młodsi panowie mogą się zapisywać na bezpłatne badania USG jąder, a ci po 45. roku życia na badania oznaczeń PSA, co jest ważne w profilaktyce raka prostaty.


Dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii Magdalena Borkowska zwróciła uwagę, że październik jest miesiącem, gdy mówi się głośno o profilaktyce nowotworów kobiecych, a listopad jest dedykowany mężczyznom. "To oni wiedzą, że muszą się badać, wiedzą, że to badanie jest niezmiernie ważne i niezmiernie potrzebne. Chcielibyśmy, jako Białostockie Centrum Onkologii zachęcić wszystkich do badań profilaktycznych (...) W listopadzie, my kobiety dbajmy o naszych mężczyzn" - mówiła dziennikarzom Borkowska.


Kierownik pododdziału urologii w Białostockim Centrum Onkologii dr Mariusz Ciemerych podkreślił, że wczesne wykrywanie nowotworów to szansa na skuteczne leczenie raka prostaty, nerki, jądra czy pęcherza moczowego. Poinformował, że BCO przygotowało na listopad dodatkowych ok. 400 badań PSA i 100 badań USG jąder. Nie trzeba mieć skierowania. Zapisywać można się od czwartku dzwoniąc do call center szpitala.


Ciemerych zaznaczył, że widać, że świadomość wśród mężczyzn tego, że należy się badać wzrasta, a to "skutecznie przekłada się na leczenie", skuteczność terapii, wyleczenie. Ocenił także, że powoli widać przełamywanie wstydu, tabu związanego z nowotworami męskimi, panowie przychodzą na badania albo namawiali przez kobiety ze swojego otoczenia, albo z własnej inicjatywy.


Dr Ciemerych zauważył, że Polsce jest - w przeciwieństwie do innych krajów Unii Europejskiej - wzrasta zachorowalność na raka prostaty, w ciągu pięciu lat ta zachorowalność wzrosła o 20 proc. Podał, że np. dotąd w 2021 r. do BCO przyszło na wizytę do urologa około tysiąca pacjentów z powodu właśnie nowotworu prostaty, przeprowadzono ok. 100 zabiegów operacyjnych raka prostaty.


Do badań zachęcał ambasador akcji, kierowca rajdowy Jarosław Kazberuk. Konieczność badań profilaktycznych panów porównał do regularnych przeglądów technicznych samochodu, których - zawsze na czas - dokonują panowie. "Panowie, idziemy, badamy się, a na pewno będziemy żyli dłużej" - mówił Kazberuk.(PAP)


Autor: Izabela Próchnicka


kow/ mhr/


Kraj i świat

2022-12-06, godz. 15:40 Łódź/ Radny Aleksandrowa Łódzkiego próbował zamurować wejście do Urzędu Miasta Łodzi Radny miejski Aleksandrowa Łódzkiego Adam Ruda-Rożniakowski próbował we wtorek zamurować drzwi wejściowe do gmachu Urzędu Miasta Łodzi. Jak wyjaśnił… » więcej 2022-12-06, godz. 15:30 Łódzkie/ Autostrada A1 zablokowana w stronę Łodzi między w. Kamieńsk i Piotrków Tryb. Nieprzejezdna jest autostrada A1 w stronę Łodzi i Gdańska między węzłami Kamieńsk i Piotrków Trybunalski Południe (woj. łódzkie). Na wysokości miejscowości… » więcej 2022-12-06, godz. 15:30 Marszałek Sejmu: dzięki współpracy rządu i samorządów możliwe są inwestycje drogowe w powiatach i gminach Dzięki współpracy rządu i samorządów możliwe są inwestycje drogowe w powiatach i gminach - mówiła we wtorek w Sadach Dolnych (woj. dolnośląskie) marszałek… » więcej 2022-12-06, godz. 15:30 Szczecin/ Otwarto zmodernizowaną izbę przyjęć szpitala MSWiA Zmodernizowaną izbę przyjęć szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Szczecinie otwarto oficjalnie we wtorek. Remont kosztował ponad 3… » więcej 2022-12-06, godz. 15:30 Kujawsko-pomorskie/ Dk 10 zablokowana po wypadku w m. Konotopie Droga krajowa nr 10 jest zablokowana po wypadku w miejscowości Konotopie (Kujawsko-Pomorskie). W zderzeniu dwóch aut osobowych ranne zostały trzy osoby. » więcej 2022-12-06, godz. 15:30 Warszawa/ Mieszkańcy osiedla Praga II nie chcą strefy płatnego parkowania Mieszkańcy osiedla Praga II na Pradze-Północ wystosowali do Rady Warszawy petycję, w której nie zgadzają się na utworzenie strefy płatnego parkowania… » więcej 2022-12-06, godz. 15:30 Łódź/ Politechnika Łódzka i firma Anwim będą współpracować na rzecz ekoinnowacyjności Firma Anwim będąca właścicielem i operatora sieci stacji paliw MOYA została nowym partnerem Politechniki Łódzkiej. Współpraca uczelni i przedstawiciela… » więcej 2022-12-06, godz. 15:30 Gdańsk/ Nauczycielka wygrała główną nagrodę w loterii "PIT w Gdańsku. Się opłaca!" Nauczycielka z Gdańska wygrała elektrycznego Peugeota E-208 Active w loterii 'PIT w Gdańsku. Się opłaca!'. Loteria ma zachęcać do rozliczania podatków… » więcej 2022-12-06, godz. 15:30 Nie pomógł Dwayne Johnson. „Black Adam” może przynieść nawet 100 mln dolarów straty Na pewno nie tak wyobrażali sobie szefowie studia Warner Bros. wprowadzenie do kin filmu „Black Adam”. Nowy superbohater, który miał „zachwiać hierarchią… » więcej 2022-12-06, godz. 15:30 Niemcy/ „NTV”: kanclerz Scholz i jego gabinet z miernym wynikiem po roku rządów; "na miarę reprezentacji w piłce… Rząd koalicji SPD, Zielonych i FDP zbiera mierne wyniki w sondażach, podsumowujących pierwszy rok działalności. Nastroje polityczne w Niemczech są złe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »