Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-27, 19:30 Autor: PAP

Warszawa/ Usterka instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym; straż dostarczy prewencyjnie 300 butli z tlenem

Otrzymaliśmy informację o usterce technicznej instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym w Warszawie. Instalacja działa, ale prewencyjnie dostarczonych zostanie 300 butli z tlenem medycznym - poinformował PAP rzecznik mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.

Jak przekazał rzecznik mazowieckiej PSP informację o usterce technicznej instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym strażacy otrzymali w środę po godzinie 17. "Instalacja działa, ale prewencyjnie są dostarczane z czterech tzw. +banków tlenu+ działających w PSP butle z tlenem medycznym" - podkreślił bryg. Karol Kierzkowski.


Wskazał, że chodzi 300 butli 40-litrowych. "W razie braku tlenu wystarczy to na zasilenie instalacji na 24 godziny" - zaznaczył.


Przypomniał, że butle te stanowią zapas tlenu medycznego na potrzeby szpitali do wykorzystania w walce z wirusem SARS-CoV-2.


Jako pierwszy o usterce poinformował portal tvnwarszawa.pl.


Rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk w rozmowie portalem poinformowała, że sytuacja w Szpitalu Południowym jest "dynamiczna". "W szpitalu był problem z tlenem i może on postępować" - powiedziała dla portal tvnwarszawa.pl Beuth-Lutyk.


W poniedziałek stołeczny ratusz poinformował o wstrzymaniu przez Szpital Południowy przyjęć nowych pacjentów. Jak tłumaczył urząd, wysoka liczba przebywających w szpitalu pacjentów, z których część wymaga podłączenia do respiratorów, generuje ogromny jednoczesny pobór tlenu, co skutkuje przekroczeniem wydajności instalacji, która była zaprojektowana na zupełnie inne warunki.


We wtorek stołeczny ratusz poinformował PAP, że obecnie w Szpitalu Południowym przebywa 194 pacjentów na łóżkach zwykłych oraz 42 pacjentów na łóżkach respiratorowych. "W toku konsultacji ze specjalistami ustalono, że taki limit pacjentów powoli zapewnić odpowiednią wydajność sieci tlenowej i bezpieczeństwo pacjentów" - poinformowano.


Ratusz zwrócił uwagę, że Szpital Południowy "był projektowany i budowany jako wielospecjalistyczna placówka, gdzie planowano uruchomić m.in. oddziały ginekologiczno–położniczy, chirurgii urazowej i ortopedii, chirurgii ogólnej, internę z pododdziałem kardiologicznym, a więc oddziały niewymagające tlenoterapii".


Jednocześnie wskazano, że sytuacja w Szpitalu Południowym nie spowodowała potrzeby zamknięcia punktu szczepień przeciw COVID-19, który funkcjonuje w placówce. "Doraźne wstrzymanie przyjmowania pacjentów z COVID do placówki nie ma wpływu na działanie punktu szczepień" - poinformowano.(PAP)


Autor: Bartłomiej Figaj


bf/ jann/


Kraj i świat

2021-12-07, godz. 07:00 Rzymkowski dla "GPC": Demoralizatorzy nie wejdą do polskich szkół Te osoby często mają na celu demoralizację młodych ludzi, bo promocja aktywności seksualnej w wieku lat 15 przez zdecydowaną większość rodziców nie jest… » więcej 2021-12-07, godz. 07:00 USA/ We wtorek wirtualny szczyt Biden-Putin Prezydent USA Joe Biden przeprowadzi we wtorek rozmowę za pośrednictwem wideołącza z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na tle wzrastających od tygodni… » więcej 2021-12-07, godz. 07:00 "Dziennik Gazeta Prawna": Zero miejsc dla dzieci w kryzysie Oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży są przepełnione, większość odsyła pacjentów do domów - wynika z ustaleń 'Dziennika Gazety Prawnej'. » więcej 2021-12-07, godz. 07:00 Sondaż dla DGP i RMF FM: Gdzie powinny obowiązywać certyfikaty covidowe? Większość Polaków popiera obowiązkowe certyfikaty covidowe przy wchodzeniu do sklepów, restauracji, placówek kulturalnych, zakładów pracy czy kościołów… » więcej 2021-12-07, godz. 06:50 Sondaż dla "Rz": Polacy chcą kompromisu z UE; źle oceniają zmiany w sądownictwie Polacy bardzo negatywnie oceniają bilans sześciu lat zmian w wymiarze sprawiedliwości, jeśli chodzi zarówno o tempo pracy sądów, jak i o poziom zaufania… » więcej 2021-12-07, godz. 06:40 „Bambini” Magdaleny Abakanowicz na aukcji Polswiss Artu Spektakularna grupa rzeźbiarska Magdaleny Abakanowicz „Bambini” złożona z 83 figur o wartości estymowanej na 12-15 mln zł znajdzie się 7 grudnia na Aukcji… » więcej 2021-12-07, godz. 06:30 Akcja w kopalni Bielszowice: ciało 42-letniego górnika wciąż w zawalonym chodniku Do wtorkowego rana ratownikom nie udało się wydostać ze strefy zawału ciała 42-letniego górnika, zasypanego w sobotę w podziemnym chodniku po wstrząsie… » więcej 2021-12-07, godz. 06:30 Prezes ABM: W Polsce mamy szanse na innowacyjne rozwiązania terapeutyczne w technologii RNA Wybrane w konkursie innowacyjne rozwiązania terapeutyczne będą wyjściem do stworzenia m.in. szczepionek oraz innowacyjnych leków z wykorzystaniem technologii… » więcej 2021-12-07, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: we wtorek spadnie do 3 cm śniegu w Karpatach We wtorek na obszarze niemal całego kraju spadnie słaby śnieg. W Karpatach może osiągnąć do 3 cm. Najniższa temperatura spodziewana jest na północnym… » więcej 2021-12-07, godz. 06:20 Turcja/ Odkryto największą tłocznię oliwy w Anatolii pochodzącą z czasów rzymskich Podczas wykopalisk archeologicznych w pobliżu położonego nad Morzem Śródziemnym miasta Iskenderun na południu Turcji odkryto największą w Anatolii tłocznię… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »