Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-27, 19:30 Autor: PAP

Izrael podjął decyzję o budowie kolejnych osiedli na terytoriach palestyńskich

Izrael zatwierdził budowę około 3 tys. domów dla swoich osadników na terytoriach palestyńskich - podaje w środę agencja Associated Press, powołując się na przeciwną powstawaniu kolejnych osiedli organizację Peace Now. Dzień wcześniej USA skrytykowały ten plan.

Departament Stanu USA potępił plan izraelskich władz w najmocniejszych jak dotąd słowach - podkreśla AP. Amerykański resort dyplomacji oznajmił też, że Waszyngton podejmie rozmowy z Izraelem na wysokim szczeblu, by przekazać stanowisko administracji USA w sprawie rozbudowy osiedli.


Jeżeli informacja o budowie osiedli zostanie potwierdzona, to doprowadzi to nieuchronnie do napięć między izraelskim rządem a Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską; będzie też testem dla kruchej koalicji rządzącej tym krajem, złożonej z ultranacjonalistów, centrystów i umiarkowanych partii przeciwnych rozbudowie izraelskich osiedli na terenach okupowanych - komentuje AP.


Plan budowy nowych domów dla osadników potępił też rząd Autonomii Palestyńskiej, a także umiarkowane partie izraelskiej koalicji rządzącej i Unia Europejska.


Stany Zjednoczone uważają budowę nowych domów dla izraelskich osadników za eskalowanie napięć w relacjach Izraela z Palestyńczykami i działanie niezgodne z tzw. rozwiązaniem dwupaństwowym bliskowschodniego konfliktu, preferowanym przez Waszyngton - wyjaśnił we wtorek amerykański resort dyplomacji.


USA są też przeciwne planom wstecznego zalegalizowania osiedli, które już powstały na terenach palestyńskich.


AP przypomina, że plany ekspansji izraelskiego osadnictwa już wywołały "zaniepokojenie" administracji prezydenta USA Joe Bidena, która apeluje o powściągliwość w przyznawaniu zezwoleń na takie budowy.


Na Zachodnim Brzegu Jordanu żyje obecnie około 400 tys. izraelskich osadników, a jeśli weźmie się pod uwagę Izraelczyków mieszkających w Jerozolimie Wschodniej, liczba ta wzrasta do 700 tys. Na ziemiach tych mieszka około 3 mln Palestyńczyków.


Społeczność międzynarodowa w zdecydowanej większości uważa izraelskie osiedla na ziemiach palestyńskich za nielegalne. Uzasadniane jest to często IV konwencją genewską, która zakazuje okupantowi przemieszczania swojej ludności cywilnej na terytorium okupowane.(PAP)


fit/ akl/


arch.


Kraj i świat

2021-12-02, godz. 07:40 Kraska: 27 356 nowych zakażeń koronawirusem, zmarły 502 osoby zakażone COVID-19 O 27 tys. 356 nowych zakażeniach koronawirusem poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zmarły 502 osoby zakażone COVID-19. » więcej 2021-12-02, godz. 07:40 Migracja jednym z głównych tematów podróży papieża na Cypr i do Grecji Kwestia migracji będzie jednym z głównych tematów rozpoczynającej się w czwartek podróży papieża Franciszka na Cypr i do Grecji. Papież powróci na grecką… » więcej 2021-12-02, godz. 07:40 Kujawsko-pomorskie/ Po wypadku w Czernikowie nie żyje dwóch strażaków, trzech rannych Po wypadku w Czernikowie k. Torunia (woj. kujawsko-pomorskie) nie żyje dwóch strażaków, trzech jest rannych - poinformował rzecznik prasowy Państwowej Straży… » więcej 2021-12-02, godz. 07:40 "Super Express": Rekordowe dodatki dla emerytów Z powodu bardzo wysokiej inflacji oraz szybkiego wzrostu wynagrodzeń przyszłoroczny wskaźnik waloryzacji rent i emerytur też będzie rekordowo wysoki - pisze… » więcej 2021-12-02, godz. 07:40 Kukiz dla "Rz": PiS zrobiło błąd, nie dopuszczając dziennikarzy na granicę PiS zrobiło błąd, nie dopuszczając dziennikarzy na granicę. Można było w ramach obowiązującego prawa nie pozwolić na zbyt dużą swobodę, z racji na… » więcej 2021-12-02, godz. 07:30 Budka: wszyscy posłowie KO nieobecni podczas wtorkowych głosowań w Sejmie - usprawiedliwieni Wszyscy posłowie KO, którzy byli nieobecni podczas wtorkowych głosowań w Sejmie są usprawiedliwieni; ich nieobecność wynikała z powodów zdrowotnych -… » więcej 2021-12-02, godz. 07:30 Prof. M. Kornat: Śmigły-Rydz dążył do zrzucenia z siebie brzemienia grabarza ojczyzny Śmigły-Rydz dążył do zrzucenia z siebie straszliwego brzemienia grabarza ojczyzny. A nie był winny tak wielkiej klęsce - mówi PAP prof. Marek Kornat, historyk… » więcej 2021-12-02, godz. 07:30 "DGP": Gwiazdki albo kara Od przyszłego roku trudniej będzie nie informować o tym, że nowe inwestycje są finansowane z pieniędzy z Unii - podaje czwartkowy 'Dziennik Gazeta Prawna'… » więcej 2021-12-02, godz. 07:30 "Rzeczpospolita": Centralne Biuro Urodzin Kompetencje Polskiego Instytutu Rodziny i Demografii, którego utworzenia chcą posłowie PiS, daleko wykraczają poza badania nad demografią. Na przykład prezes… » więcej 2021-12-02, godz. 07:20 USA/ Ponad 50 tys. różnokolorowych świateł zapłonęło na choince w nowojorskim Rockefeller Center 24-metrową choinkę rozświetliło w środę wieczorem na Manhattanie ponad 50 tys. różnokolorowych lampek LED. Bożonarodzeniowe drzewko, 85-letni norweski… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »