Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-27, 18:40 Autor: PAP

Czechy/ Szef MSZ Tajwanu odwiedził Pragę, podziękował za wsparcie na arenie światowej

Minister spraw zagranicznych Tajwanu Joseph Wu, który w środę odwiedził Pragę, podziękował za wsparcie, jakiego Czechy udzielają jego krajowi na arenie międzynarodowej. Przeciwko wizycie szefa tajwańskiej dyplomacji zaprotestowały władze w Pekinie.

Wu spotkał się z przewodniczącym Senatu Czech Miloszem Vystrczilem, który odwiedził Tajwan w sierpniu, spełniając obietnicę swego poprzednika, zmarłego w styczniu Jaroslava Kubery.


O tych politykach, a także o nieżyjącym byłym prezydencie Czech i Czechosłowacji Vaclavie Havlu mówił w Pradze tajwański minister, podkreślając ich przywiązanie do zasad demokracji. Uznał, że Republika Czeska jako pierwsza odegrała rolę lidera w kampanii poparcia dla Tajwanu i stała się przykładem dla innych państw.


Przewodniczący Senatu rozmawiał z Wu o współpracy gospodarczej i bezpieczeństwie cybernetycznym. Wyraził poparcie dla starań Tajwanu o członkostwo w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).


Tajwański polityk spotkał się z prezydentem Pragi Zdeńkiem Hrzibem, który w czasie studiów medycznych odbywał staż na wyspie. Rozmawiano o planach uruchomienia połączenia lotniczego między stolicą Czech a Tajpej.


Wizytę Wu ostro skrytykowała ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Pradze. W sierpniu placówka protestowała przeciw wyjazdowi czeskiej delegacji na Tajwan.


Ambasada ogłosiła w środowym komunikacie, że potępia wizytę Wu i podejmie w związku z nią wszelkie niezbędne kroki. „Na świecie są tylko jedne Chiny, a Tajwan jest nieodłączną częścią ich terytorium. Rząd Chińskiej Republiki Ludowej jest jedynym prawowitym rządem reprezentującym całe Chiny" – stwierdzono w komunikacie.


Z Pragi Piotr Górecki (PAP)


ptg/ fit/ akl/


Kraj i świat

2021-12-09, godz. 14:20 Cichanouska: Polska byłam jednym z pierwszych krajów, który poparł ruch demokratyczny na Białorusi (krótka2) Polska była jednym z pierwszych krajów, który przyjął głos białoruski i poparł ruch demokratyczny na Białorusi; bardzo Polskę szanuję za zajęcie takiego… » więcej 2021-12-09, godz. 14:20 Anna Dymna: Sylwester Chęciński jest dla mnie bardzo ważnym reżyserem Sylwester Chęciński jest dla mnie bardzo ważnym reżyserem, ponieważ spotkałam do na początku mojej drogi zawodowej - powiedziała PAP aktorka Anna Dymn… » więcej 2021-12-09, godz. 14:20 Włochy/ Zmarła nestorka kina Lina Wertmueller W wieku 93 lat w Rzymie zmarła w nocy ze środy na czwartek reżyser i scenarzystka filmowa Lina Wertmueller. Była pierwszą w historii kina kobietą nominowaną… » więcej 2021-12-09, godz. 14:10 Ekstraklasa siatkarzy - Boyer po operacji wrócił do Polski Siatkarz mistrza Polski Jastrzębskiego Węgla Stephen Boyer po przeprowadzonej w Bordeaux operacji ręki wrócił do klubu, gdzie czeka go kilkutygodniowa rehabilitacja… » więcej 2021-12-09, godz. 14:10 Rzecznik 16 PDZ: Do 19 grudnia potrwa dostarczanie kontenerów mieszkalnych żołnierzom na granicę z Białorusią Do 19 grudnia potrwa dostarczanie kontenerów mieszkalnych żołnierzom na granicę z Białorusią. Po tym terminie wszyscy żołnierze służący na granicy będą… » więcej 2021-12-09, godz. 14:10 Prezydent: wierzę, że sprawa Białorusi będzie poruszana nie tylko przez Polskę (krótka) Wierzę głęboko, że spraw Białorusi będzie poruszana nie tylko przez Polskę, ale także przez innych przywódców europejskich i światowych; sytuacja tam… » więcej 2021-12-09, godz. 14:10 Niemcy/ Wzrost liczby antysemickich incydentów w Berlinie W pierwszym półroczu 2021 r. liczba incydentów antysemickich w Berlinie wzrosła w porównaniu z pierwszym półroczem roku poprzedniego. Od stycznia do końca… » więcej 2021-12-09, godz. 14:00 Formuła 1 - umowa z organizatorami GP Abu Zabi przedłużona do 2030 roku Umowa na organizację wyścigu o Grand Prix Abu Zabi została przedłużona do 2030 roku - poinformowały władze Formuły 1. W niedzielę na torze Yas Marina… » więcej 2021-12-09, godz. 14:00 Wojewoda łódzki: miejsc dla chorych na COVID-19 nie brakuje, ale sytuacja jest poważna W Łódzkiem jest 1877 hospitalizowanych pacjentów z COVID-19, z czego ponad 119 pod respiratorami - poinformował wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński w czwartek… » więcej 2021-12-09, godz. 14:00 Śląskie/ Gmina Woźniki unowocześniła oświetlenie przejść dla pieszych Na czterech przejściach dla pieszych w gminie Woźniki (Śląskie) zainstalowano system oświetleniowy, m.in. ostrzegający kierowców o zbliżających się do… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »