Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-27, 18:30 Autor: PAP

Czarnek: takich pieniędzy na inwestycje samorządowe, jak w Polskim Ładzie, nie było nigdy

Takich pieniędzy na inwestycje samorządowe, jak w pierwszym rozdaniu z Polskiego Ładu, nie było nigdy - powiedział w środę w Lubartowie szef MEiN Przemysław Czarnek.

W środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wziął udział w konferencji prasowej poświęconej Rządowemu Funduszowi "Polski Ład": Program Inwestycji Strategicznych.


"Takich pieniędzy na inwestycje samorządowe, jak w pierwszym rozdaniu z +Polskiego Ładu+ nie było nigdy" - powiedział Czarnek.


Następnie poinformował, że z Funduszu "Polski Ład" pow. lubartowski otrzymał ponad 18 mln zł na realizację projektu „+Zielony Ostrów Lubelski+ - termomodernizacja budynków z budową systemu geotermalnego, modernizacją sieci ciepłowniczej i energetycznej z fotowoltaiką.


"Powiat lubartowski jest rekordzistą w Polsce. To jest maksymalna najwyższa kwota dofinansowania inwestycji, które państwo założyliście i planujecie. To jest ponad 18 mln zł. Powiat lubartowski na pierwszym miejscu w Polsce" - powiedział Czarnek.


Minister przypomniał, że w ramach Funduszu "Polski Ład" samorządy z woj. lubelskiego otrzymały ponad 1,8 mld zł, z czego 117,5 mln zł przeznaczonych będzie na inwestycje oświatowe. Następnie pogratulował władzom powiatu pozyskania środków i życzył efektywnego ich wykorzystania.


"W kolejnych naborach znów będziemy się starać, żeby w woj. lubelskim było ogromnie wiele środków, bo potrzeb jest przecież niemało" - powiedział szef MEiN. Obecny na konferencji wiceminister finansów i rzecznik dyscypliny finansów publicznych Piotr Patkowski przyznał, że w skali całej Polski pow. lubartowski dostał rekordowe środki.


"Drugi rekord to sam program, który trafia do prawie wszystkich samorządów w Polsce, a biorąc pod uwagę kolejne możliwe nabory możemy powiedzieć, że docelowo ten program trafi do wszystkich gmin, powiatów i województw" – zaznaczył Patkowski.


Stwierdził też, że ministerstwo ma świadomość potrzeby stabilności dochodów samorządów. "Pełna gwarancja i deklaracja ze strony rządowej: nie zapomnimy o potrzebie dochodów bieżących, dbamy o to w roku 2022, zabezpieczyliśmy rok 2023 i będziemy zabezpieczać każde kolejne lata" – powiedział wiceminister. Zapowiedział kolejny nabór wniosków, na co najmniej 10 mld zł i zachęcił samorządy do składania wniosków.


"Samorządy potrafią skutecznie korzystać z tych narzędzi, jakie daje rząd" - powiedział wiceminister rozwoju i technologii oraz pełnomocnik premiera ds. rozwoju lokalnego Artur Soboń. Dodał, że rolą samorządowców jest uzupełnić strategiczną infrastrukturę państwa o lokalne projekty. Następnie porównał wysokość wsparcia udzielonego samorządom przez rząd Zjednoczonej Prawicy i poprzedników.


"Gdybyśmy spojrzeli na analogiczne okresy naszych poprzedników i nasze, to te budżety samorządowe w części inwestycyjnej są wyższe o ponad 40 proc. A chcemy, żeby te wydatki majątkowe były szczególnie teraz wydatkowane w intensywny sposób, ze względu na to, iż stanowią one dla nas fiskalną, wydatkową, inwestycyjną część +Polskiego Ładu+, czyli tą część, która ma stymulować gospodarkę" – powiedział Soboń.


Obecna na konferencji starosta lubartowski Ewa Zybała podziękowała przedstawicielom rządu za wsparcie. "Takiego dofinansowania nie było, jak sięga pamięcią najstarszy lubartowianin. Te pieniądze są dla naszych mieszkańców bardzo ważne. Będą wykorzystywane w szlachetnych celach. " - powiedziała Zybała.


Samorządy z pow. lubartowskiego na inwestycje w ramach Funduszu "Polski Ład" otrzymają w sumie ponad 99,9 mln zł. Pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na budowę dróg, infrastruktury edukacyjnej, sieci kanalizacji sanitarnej, rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków oraz cyfryzację usług.


Rządowy Fundusz "Polski Ład": Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.


Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda jednostka samorządu terytorialnego, czy ich związek, mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł oraz jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.(PAP)


Autor: Piotr Nowak


pin/ mir/


Kraj i świat

2021-12-09, godz. 14:30 Małopolska/ Przybywa hospitalizowanych z powodu Covid-19, będzie więcej stanowisk z respiratorami W Małopolsce rośnie liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19, ale wzrost ten nie jest tak gwałtowny jak kilka tygodni temu. Wojewoda małopolski Łukasz… » więcej 2021-12-09, godz. 14:30 Ekstraklasa piłkarska - trener Lechii: chcemy zagrać na własnych warunkach Piłkarze Lechii podejmą w sobotę o godz. 20 Jagiellonię w pierwszym meczu rundy rewanżowej ekstraklasy . „Drużyna z Białegostoku przyjedzie zrehabilitować… » więcej 2021-12-09, godz. 14:30 Bank Światowy pożyczy Polsce 250 mln euro na poprawę jakości powietrza Bank Światowy pożyczy Polsce 250 mln euro na poprawę jakości powietrza i efektywności energetycznej - wynika z czwartkowego komunikatu tej instytucji. » więcej 2021-12-09, godz. 14:30 Sejm/ Komisja Zdrowia negatywnie o poprawkach opozycji do ustawy o funduszu kompensacyjnym Sejmowa Komisja Zdrowia negatywnie zaopiniowała w czwartek wszystkie poprawki opozycji, zgłoszone w trakcie drugiego czytania projektu nowelizacji ustawy o funduszu… » więcej 2021-12-09, godz. 14:30 Rosja będzie gospodarzem spotkania pokojowego w sprawie Kaukazu Południowego Turcja poinformowała, że Rosja zostanie gospodarzem spotkania pokojowego w sprawie państw regionu Kaukazu Południowego, które ma się odbyć w piątek - podaje… » więcej 2021-12-09, godz. 14:30 MKiDN: Bartnicy odebrali certyfikat UNESCO Kultura bartnicza to piękna tradycja - autentyczna, wyrastająca z historii całych regionów - powiedziała podsekretarz stanu w MKiDN Magdalena Gawin podczas… » więcej 2021-12-09, godz. 14:30 RPO prosi policję o włączenie się w poszukiwania czteroletniej dziewczynki z Iraku RPO Marcin Wiącek poprosił Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku o włączenie się w poszukiwania czteroletniej dziewczynki z Iraku, która miała… » więcej 2021-12-09, godz. 14:30 Szczecin/ Jarmark Bożonarodzeniowy na Zamku Książąt Pomorskich – od piątku Ponad 40 wystawców z regionu weźmie udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Podczas trzydniowej imprezy zaplanowano… » więcej 2021-12-09, godz. 14:20 Cichanouska: Polska byłam jednym z pierwszych krajów, który poparł ruch demokratyczny na Białorusi (krótka2) Polska była jednym z pierwszych krajów, który przyjął głos białoruski i poparł ruch demokratyczny na Białorusi; bardzo Polskę szanuję za zajęcie takiego… » więcej 2021-12-09, godz. 14:20 Anna Dymna: Sylwester Chęciński jest dla mnie bardzo ważnym reżyserem Sylwester Chęciński jest dla mnie bardzo ważnym reżyserem, ponieważ spotkałam do na początku mojej drogi zawodowej - powiedziała PAP aktorka Anna Dymn… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »