Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-27, 18:20 Autor: PAP

Kraków/ Szpital Uniwersytecki wzywa MZ do zapłaty 25 mln zł; MZ: wszystkie sytuacje są wyjaśniane

Dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu wezwała ministra zdrowia do zapłaty prawie 25 mln zł w związku z długiem, jaki powstał w wyniku prowadzenia szpitala tymczasowego. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że wszystkie takie sytuacje są wyjaśniane.

W środę dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski powiedział dziennikarzom, że skierował do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wezwanie do zapłaty prawie 25 mln zł. Ta kwota jest różnicą pomiędzy przychodami, a kosztami, jakie szpital poniósł od października 2020 r. do września 2021 r. w związku z prowadzeniem szpitala tymczasowego.


W tym czasie szpital tymczasowy przy ul. Kopernika w Krakowie, aby mógł funkcjonować, musiał być finansowany ze środków przeznaczonych na podstawową działalność szpitala, jaką jest prowadzenie oddziałów niecovidowych. Wezwanie, z podanym numerem konta szpitala, ma siedmiodniowy termin realizacji. "Jeżeli w tym czasie przelew nie zostanie zrealizowany, wystąpię na drogę prawną, do sądu – o zabezpieczenie i wypłatę tej kwoty" – powiedział Jędrychowski.


Minister zdrowia Adam Niedzielski był pytany o sprawę podczas środowej konferencji prasowej w Sosnowcu. Jak powiedział, nie widział dokumentów w przywołanej sprawie.


Szef resortu podkreślił, że „jeżeli chodzi o kwestie rozliczeń finansowych, to instytucją właściwą w systemie jest Narodowy Fundusz Zdrowia". Jak przypomniał, to dyrektor właściwego oddziału NFZ w pierwszej kolejności prowadzi rozliczenia. "Jeżeli są jakieś poważne zastrzeżenia i wątpliwości dotyczące bądź to niewłaściwej kwalifikacji, bądź niewłaściwego rozliczenia, jest oczywiście centrala Narodowego Funduszu Zdrowia, która w takich relacjach jest instytucją odwoławczą" – powiedział.


Dodał także, że "to nie jest niezwykłą sytuacją, żeby w ocenie podmiotu leczniczego należne środki były większe od tego, co otrzymuje z NFZ". "Te sytuacje, każda po każdej, są wyjaśniane" – zaznaczył minister.


Jak wskazał, "w razie zupełnie przeciwstawnych stanowisk jest droga sądowa, która jest wykorzystywana".


Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski mówił w środę, że wezwanie do zapłaty, skierowane do ministra zdrowia, "ma genezę w decyzjach ministra". To minister – jak zauważył dyrektor – zlecił szpitalowi realizację zadania dodatkowego, polegającego na prowadzeniu szpitala tymczasowego. Prowadzenie szpitala tymczasowego nie jest podstawowym zadaniem Szpitala Uniwersyteckiego, a zgodnie z przepisami za wykonanie zleceń trzeba zapłacić.


Wcześniej w tej sprawie dyrektor kierował już monity nie tylko do Ministerstwa Zdrowia, ale i do Narodowego Funduszu Zdrowia i Agencji Ocen Technologii Medycznych i Taryfikacji.


Jędrychowski wyjaśnił, że deficyt dotyczy szpitala tymczasowego, ale przekłada się na cały Szpital Uniwersytecki – bo to z niego pochodziły środki potrzebne na nieustanne funkcjonowanie szpitala tymczasowego.


Na deficyt składa się głównie – jak wymieniał dyrektor – niedoszacowanie procedur, błędne założenia dotyczące liczby personelu, koniecznego do zajmowania się pacjentami covidowymi. W deficycie tym są także dodatki covidowe, niewypłacane personelowi szpitala tymczasowego od czerwca.


Od 1 listopada oddział chorób zakaźnych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie-Prokocimiu przy ul. Jakubowskiego ma być częściowo przekształcony w oddział covidowy. W ten sposób cały szpital, wraz z tymczasowym, staje się szpitalem tzw. drugiego poziomu, dzięki czemu personel szpitala tymczasowego uzyska prawo do dodatku covidowego.


W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie-Prokocimiu jest teraz ok. 50 pacjentów z COVID-19, w tym 13 wymaga intensywnej terapii. "W tym momencie są wolne łóżka, ale liczba zakażeń rośnie" – wskazał dyrektor.(PAP)


(Planujemy kontynuację tematu)


Autor: Beata Kołodziej


bko/ mhr/


Kraj i świat

2021-12-06, godz. 18:20 Indonezja/ Liczba ofiar śmiertelnych erupcji wulkanu wzrosła do 22 Do 22 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych erupcji wulkanu Semeru na najgęściej zaludnionej wyspie Indonezji Jawie - poinformowała w poniedziałek indonezyjska… » więcej 2021-12-06, godz. 18:20 "WSJ": Iran i Rosja pokazują, że nie traktują Bidena poważnie Iran i Rosja pokazują, że nie traktują prezydenta USA Joe Bidena poważnie i są zdania, że nie zrobi on nic, by ich powstrzymać - ocenia w komentarzu redakcyjnym… » więcej 2021-12-06, godz. 18:20 MŚ w klasie Laser Radial – Barwińska: jestem jak silnik diesla Agata Barwińska wywalczyła w Al-Mussanah srebrny medal żeglarskich mistrzostw świata w olimpijskiej klasie Laser Radial (ILCA 6). „Jestem jak silnik diesla… » więcej 2021-12-06, godz. 18:00 Ekstraklasa siatkarzy - Kochanowski: jesteśmy w tragicznej dyspozycji Typowani do odegrania w tym sezonie jednej z kluczowych ról w ekstraklasie siatkarze Asseco Resovii Rzeszów przegrali pięć z ostatnich sześciu meczów i zajmują… » więcej 2021-12-06, godz. 18:00 Żaryn: operacja hybrydowa przeciwko Polsce przeradza się w pełzający konflikt Operacja hybrydowa przeciwko Polsce przeradza się w pełzający konflikt; liczba ataków się zmniejsza, ale służby białoruskie wciąż destabilizują granicę… » więcej 2021-12-06, godz. 18:00 Epidemiolodzy zaapelowali do rządu i prezydenta o pilne działania w związku z sytuacją epidemiczną Ograniczenie dostępu osób niemających certyfikatu covidowego do miejsc publicznych w zamkniętych przestrzeniach - to jeden z postulatów członków Polskiego… » więcej 2021-12-06, godz. 18:00 Podkarpackie/ Kierowcom udostępniono niemal 30 km Via Carpatia (opis) Kierowcy mogą już korzystać z prawie 30 kilometrów drogi ekspresowej S19 na Podkarpaciu. W poniedziałek oddane zostały do ruchu trzy odcinki - od węzła… » więcej 2021-12-06, godz. 17:50 MF: na koniec listopada br. poziom długu rynkowego wyniósł 753,9 mld zł Na koniec listopada br. poziom długu rynkowego wyniósł 753,9 mld zł, wobec 739,4 mld zł na koniec 2020 r - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów… » więcej 2021-12-06, godz. 17:50 Sarnowski: tworzymy konkurencyjny system podatkowy dla inwestorów zagranicznych W ramach Polskiego Ładu wdrażamy strategię tworzenia konkurencyjnego sytemu podatkowego dla inwestorów zagranicznych - podkreślił podczas Expo w Dubaju wiceminister… » więcej 2021-12-06, godz. 17:40 Obywatelska Orkiestra Symfoniczna wkrótce da pierwszy koncert Obywatelska Orkiestra Symfoniczna, która powstała niedawno w Siemianowicach Śląskich, 11 grudnia wystąpi z pierwszym koncertem w parafii pod wezwaniem Ducha… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »