Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-27, 18:20 Autor: PAP

Orłowska: 1 mld zł dla szkół na budowanie kompetencji przyszłości wśród uczniów

O inwestowaniu w budowanie kompetencji przyszłości wśród uczniów mówiła w środę w Poznaniu pełnomocniczka rządu ds. GovTech i pełnomocniczka MEiN ds. Transformacji Cyfrowej Justyna Orłowska. Dodała, że do polskich szkół w ramach projektu Laboratoria Przyszłości trafi 1 mld zł.

W trakcie odbywającego się od środy w Poznaniu kongresu Impact'21 pełnomocniczka prezesa Rady Ministrów ds. GovTech i pełnomocniczka Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej Justyna Orłowska podkreśliła, że budowanie kompetencji przyszłości jest kluczowe nie tylko z perspektywy wsparcia branży sektorów kreatywnych, ale także wyposażenia uczniów w kompetencje do sprostania wyzwaniom przyszłości i zmieniającego się rynku pracy.


Orłowska wskazała, że kompetencje przyszłości to m.in. umiejętność pracy zespołowej, krytyczne myślenie, kreatywność i interdyscyplinarność. Jak tłumaczyła, "kompetencje przyszłości to – w wielkim skrócie - kompetencje umożliwiające pozyskiwanie nowych kompetencji".


"Realizujemy je poprzez pracę zespołową, bo tak naprawdę najwięcej uczymy się od siebie i na to wskazują wszystkie badania, że właśnie dlatego warto przyjść do szkoły i być na miejscu. Następną taką kompetencją jest oczywiście kompetencja interdyscyplinarnego łączenia różnych obszarów, które pozornie są niepołączone, a de facto okazuje się, że są połączone ze sobą i mogą tworzyć coś więcej" – mówiła.


Dodała, że nauka krytycznego myślenia realizowana jest już od kilku lat, "natomiast o tym nie można nigdy zapominać - zwłaszcza w tym świecie, kiedy mieliśmy do czynienia z infodemią, pandemią dezinformacyjną – to jest bardzo ważne".


Orłowska podkreśliła, że jednym z projektów są Laboratoria Przyszłości, na które – jak wskazała – polskie szkoły otrzymają 1 mld zł.


"Laboratoria Przyszłości, czyli nowoczesne technologie dla szkół, to 1 mld zł dla wszystkich szkół podstawowych w Polsce na drukarki 3D, mikrokontrolery z lutownicami, sprzęt do nagrywania. Tak naprawdę mówimy tu o infrastrukturze, ale to jest tylko pretekst do tego, żeby faktycznie realizować kompetencje przyszłości" – zaznaczyła.


Dodała jednak, że nie chodzi o to, by po zakupie ta infrastruktura "stała w kącie i była nieużywana", lecz aby ją faktycznie wykorzystywać.


"Teraz przyjmujemy wnioski od szkół samorządowych. Za chwilę, ze względu na poprawki legislacyjne, szkoły niepubliczne też będą od przyszłego roku składały wnioski. Wszystko celem tego, abyśmy byli gotowi na przyszły rok szkolny" - powiedziała. I dodałam, że od przyszłego roku będzie wymóg, aby ten sprzęt wykorzystywać podczas zajęć. Wyjaśniła, że chodzi nie tylko o drukarki 3D, mikrokontrolery wraz lutownicami i sprzęt do nagrywania, ale także inne urządzenia z katalogu liczącego blisko 200 pozycji.


Justyna Orłowska zapewniła, że ten projekt ma wielki potencjał. Jak mówiła, "to jest taki pierwszy moment w historii Polski, taka inwestycja, która obejmuje tak naprawdę wszystkie szkoły podstawowe".


"Trzeba wykorzystać ten potencjał i chcemy go wykorzystać - oczywiście we współpracy z biznesem, z NGO-sami, ze społecznościami nauczycieli i edukatorów, bo naprawdę mamy świetne sieci takich bardzo proaktywnych nauczycieli, którzy robią genialną pracę, inspirują innych do działań, do czegoś więcej" – zaznaczyła.


Dodała, że ważne jest, aby odchodzić w szkołach od tzw. transmisyjnej edukacji na rzecz edukacji aktywizującej, czyli zachęcającej uczniów do kreatywności, poszukiwania nowych rozwiązań, do zdobywania wiedzy dzięki np. eksperymentom czy projektom interdyscyplinarnym.


Dwudniowy kongres Impact'21 na Międzynarodowych Targach Poznańskich poświęcony jest transformacji energetycznej, rozwojowi technologii cyfrowych, zrównoważonemu biznesowi, a także zdrowiu i wzmacnianiu pozycji kobiet w życiu publicznym. W dyskusjach, spotkaniach i debatach weźmie udział łącznie ok. 400 gości z Polski i zagranicy. (PAP)


autor: Anna Jowsa


ajw/ mk/


Kraj i świat

2021-12-06, godz. 17:50 MF: na koniec listopada br. poziom długu rynkowego wyniósł 753,9 mld zł Na koniec listopada br. poziom długu rynkowego wyniósł 753,9 mld zł, wobec 739,4 mld zł na koniec 2020 r - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów… » więcej 2021-12-06, godz. 17:50 Sarnowski: tworzymy konkurencyjny system podatkowy dla inwestorów zagranicznych W ramach Polskiego Ładu wdrażamy strategię tworzenia konkurencyjnego sytemu podatkowego dla inwestorów zagranicznych - podkreślił podczas Expo w Dubaju wiceminister… » więcej 2021-12-06, godz. 17:40 Obywatelska Orkiestra Symfoniczna wkrótce da pierwszy koncert Obywatelska Orkiestra Symfoniczna, która powstała niedawno w Siemianowicach Śląskich, 11 grudnia wystąpi z pierwszym koncertem w parafii pod wezwaniem Ducha… » więcej 2021-12-06, godz. 17:40 Gambijski piłkarz HSV Hamburg oskarżony o używanie fałszywej tożsamości Podstawowy piłkarz drugoligowego Hamburgera SV Bakery Jatta z Gambii został oskarżony o używanie fałszywej tożsamości w celu złamania niemieckiego prawa… » więcej 2021-12-06, godz. 17:40 Prezydent Białegostoku o 15 latach na stanowisku: szansę dały miastu fundusze unijne Przebudowę układu komunikacyjnego miasta, stworzenie strefy ekonomicznej, zmiany na Rynku Kościuszki, budowę spalarni odpadów czy Muzeum Pamięci Sybiru -… » więcej 2021-12-06, godz. 17:40 Dyrektor DG Connect: chcemy, by przestrzeń internetu była demokratyczna Chcemy, aby przestrzeń cyfrowa była demokratyczna, stawiając przy tym na pierwszym planie prawa człowieka - mówił w poniedziałek na Szczycie Cyfrowym ONZ… » więcej 2021-12-06, godz. 17:30 "Razem na Święta" – rozpoczęła się czwarta edycja akcji MEiN Do 20 grudnia szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, a także polskie szkoły za granicą mogą zgłaszać się do udziału w akcji Ministerstwa Edukacji… » więcej 2021-12-06, godz. 17:30 Prezes UOKiK: sztuczna inteligencja w administracji to konieczność Prywatny biznes masowo używa systemów sztucznej inteligencji (AI), administracja musi za nim nadążać i używać własnych, np. dla ochrony konsumentów -… » więcej 2021-12-06, godz. 17:30 EMA zaleca tocilizumab przy ciężkim przebiegu COVID-19 Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) zalecił aprobatę stosowania tocilizumabu (RoActemra) u dorosłych… » więcej 2021-12-06, godz. 17:20 Premier weźmie we wtorek udział w otwarciu 16. Szczytu Cyfrowego ONZ w Katowicach Premier Mateusz Morawiecki we wtorek weźmie udział w ceremonii otwarcia 16. Szczytu Cyfrowego ONZ - Internet Governance Forum, IGF 2021. W czasie Szczytu premier… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »