Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-27, 17:40 Autor: PAP

Kraków/ Obrazy z kolekcji MOCAK-u na wystawie w Szpitalu Uniwersyteckim

Kilkanaście wielkoformatowych obrazów z kolekcji MOCAK-u mogą od środy oglądać pacjenci Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu. Ekspozycja ma być elementem arteterapii, ma umilać czas osobom przebywającym w placówce.

Wystawa znajduje się w budynku C, na poziomie zerowym, w sali, która ma służyć celom rekreacyjno-komercyjnym, w tym wystawienniczym, ale może być także poczekalnią.


„Zależy nam na tym, aby w nowej siedzibie szpitala, w Prokocimiu, sztuka była obecna. Zastanawiamy się nad kolejnymi inicjatywami, np. koncertami. Chcę, by arteterapia była obecna w szpitalu, by nastały czasy, kiedy pacjenci w naszych budynkach będą słuchali fragmentów sztuki, czytanej przez aktorów Teatru Bagatela. I kiedy będą mieli dostęp do innych form sztuki. Otwarta wystawa, przygotowana wspólnie z muzeum MOCAK, będzie służyła pacjentom i osobom im towarzyszącym” – powiedział dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski i wyraził nadzieję na kontynuację współpracy w zakresie arteterapii.


Dodał, że wybór dzieł na wystawę w szpitalu trwał długo. Wybrano te obrazy, które z całej kolekcji MOCAK-u mogłyby najbardziej spodobać się pacjentom. „To dzieła uchodzące tradycyjnie za piękne” – powiedziała dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK Maria Anna Potocka.


Jak zwróciła uwagę, „każdy, kto wchodzi do szpitala, od razu nabiera specyficznej skromności i poczucia, że lekarz, z którym się spotykamy, jest trochę ręką Boga”. „Tu nie ma normalnej relacji ludzkiej i człowiek nabiera skromności, ale i doświadcza stresu – boi się zabiegu, diagnozy, badania” – opisywała i podkreśliła, że danie pacjentowi możliwości kontaktu ze sztuką działa pozytywnie, „wymusza przeniesienie się do odrobinę innego świata”.


„Również istotną reakcją w kontakcie ze sztuką jest rodzaj zdziwienia, zauważenia, że inni patrzą inaczej, że jesteśmy operatorami tego, jak wygląda świat zewnętrzny, że mamy prawa kreacyjne. To daje człowiekowi silniejsze poczucie własnej wartości, co jest niezwykle ważne, kiedy to poczucie wewnętrznej wartości podczas choroby niezwykle maleje” – powiedziała Potocka. (PAP)


autor: Beata Kołodziej


bko/ aszw/


Kraj i świat

2021-12-02, godz. 07:20 USA/ Ponad 50 tys. różnokolorowych świateł zapłonęło na choince w nowojorskim Rockefeller Center 24-metrową choinkę rozświetliło w środę wieczorem na Manhattanie ponad 50 tys. różnokolorowych lampek LED. Bożonarodzeniowe drzewko, 85-letni norweski… » więcej 2021-12-02, godz. 07:20 Małopolskie/ Dzieła Andy’ego Warhola na wystawie w Nowym Sączu Dzieła prekursora pop-artu Andy’ego Warhola, w tym najbardziej rozpoznawalne jak:'Puszka zupy Campbell’a II', portrety Marilyn Monroe, Jimmy’ego Cartera… » więcej 2021-12-02, godz. 07:20 Litwa/ Szef sejmowego komitetu bezpieczeństwa: końca kryzysu migracyjnego nie widać, ale mamy nad nim kontrolę Końca kryzysu migracyjnego wywołanego przez reżim w Mińsku nie widać - powiedział w rozmowie z PAP przewodniczący sejmowego komitetu bezpieczeństwa narodowego… » więcej 2021-12-02, godz. 07:20 Dziedziczak dla "ND": Działalność większości polskich organizacji na Białorusi jest sparaliżowana Działalność zdecydowanej większości polskich organizacji na Białorusi jest sparaliżowana. Niektórym udaje się jeszcze funkcjonować - powiedział czwartkowemu… » więcej 2021-12-02, godz. 07:20 "Gazeta Wyborcza": Zmiana na stanowisku dyrektora Zachęty Nowym dyrektorem najważniejszej polskiej galerii - warszawskiej Zachęty - ma zostać dr Janusz Janowski - informuje czwartkowa 'Gazeta Wyborcza'. Szef resortu… » więcej 2021-12-02, godz. 07:20 W sobotę w Warszawie spotkanie liderów europejskich partii konserwatywnych i prawicowych W najbliższą sobotę odbędzie się Warsaw Summit, spotkanie liderów europejskich partii konserwatywnych i prawicowych, z udziałem szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego… » więcej 2021-12-02, godz. 07:00 Sejm zajmie się w czwartek prezydenckimi projektami ws. sędziów pokoju W czwartek Sejm ma zająć się przygotowanymi przez prezydenta Andrzeja Dudę projektami dotyczącymi tzw. sędziów pokoju. Propozycja prezydenta zakłada wprowadzenie… » więcej 2021-12-02, godz. 06:50 Pekin - pogoda pod specjalnym nadzorem Pekiński Instytut Meteorologii zainstalował 441 różnego rodzaju urządzeń pomiarowych w trzech lokalizacjach zimowych zmagań olimpijskich w celu bardziej… » więcej 2021-12-02, godz. 06:40 MSZ: przewodnictwo w OBWE daje możliwość kształtowania agendy i podnoszenia tematów trudnych Przewodnictwo w OBWE daje możliwość kształtowania agendy organizacji, podnoszenia tematów trudnych i żądania wyjaśnień od państw naruszających zasady… » więcej 2021-12-02, godz. 06:40 Lubelskie/ Ponad milion złotych rekompensat wypłacono przedsiębiorcom w związku ze stanem wyjątkowym Ponad milion złotych rekompensat wypłacił do tej pory przedsiębiorcom Lubelski Urząd Wojewódzki za straty związane ze stanem wyjątkowym przy granicy z… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »