Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-27, 17:20 Autor: PAP

Świętokrzyskie/ Dodatkowe fundusze UE na wykrywanie koronawirusa

Zarząd województwa świętokrzyskie przyznał ponad 330 tys. zł dodatkowego, unijnego dofinansowania dla Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego (RCNT) w Podzamczu, które od ponad półtora roku przeprowadza darmowe i łatwo dostępne testy na obecność koronowirusa dla mieszkańców regionu.

RCNT uczestniczy w projekcie „Stop wirusowi! Zapobieganie rozprzestrzeniania się COVID-19 w województwie świętokrzyskim”, który jest realizowany od początku marca 2020 r. z funduszy UE Regionalnego Programu Operacyjnego. Jednym z założeń projektu jest zwiększenie dostępności i liczby testów na koronawirusa, wykonywanych w regionie.


"Od początku realizacji projektu do końca września tego roku RCNT wykonało blisko 57 tys. testów na obecność koronawirusa, sfinansowanych z funduszy unijnych" – poinformowała wicemarszałek Renata Janik.


"Dzisiejsza uchwała Zarządu pozwoli placówce na przeprowadzenie kolejnych testów na koronawirusa oraz na badania serologiczne, pozwalające określić poziom przeciwciał u osób, które już przeszły chorobę. Myślę, że to wsparcie jest aktualnie niezwykle potrzebne mieszkańcom naszego województwa, biorąc pod uwagę to, jak dynamicznie zmienia się sytuacja epidemiczna w naszym regionie i w całym kraju" – zaznaczyła.


Dyrektor departamentu wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w urzędzie marszałkowskim Katarzyna Kubicka poinformowała, że początkowo projekt „Stop wirusowi!” miał trwać tylko do końca 2020 r., a całkowite dofinansowanie miało wynieść 30,2 mln zł.


"Jednak w trakcie realizacji okazało się, że sytuacja epidemiczna niestety nie poprawia się tak szybko, jakbyśmy sobie tego wszyscy życzyli. Musieliśmy dopasowywać projekt do bieżących potrzeb, co oznaczało m.in. przedłużenie jego okresu realizacji do końca tego roku, a także kilkukrotne zwiększanie dofinansowania – dzisiaj wynosi ono już blisko 38 mln zł" – zaznaczyła.


W projekcie „Stop wirusowi!”, oprócz zwiększenia liczby testów w regionie świętokrzyskim, celem było również zapewnienie maksymalnie bezpiecznych warunków pracy personelowi oraz pacjentom kilku dużych placówek medycznych, prowadzonych przez zarząd województwa świętokrzyskiego.


W ramach projektu kupiono środki ochrony osobistej: jednorazowe maseczki, rękawiczki oraz kombinezony, a także preparaty i sprzęt do dezynfekcji. Ze wsparcia skorzystało ok. 4 tys. lekarzy, pielęgniarek i przedstawicieli innych zawodów okołomedycznych. (PAP)


Autor: Wiktor Dziarmaga


wdz/ mhr/


Kraj i świat

2021-12-09, godz. 13:50 Gdańsk/ Wystawa rysunków satyrycznych Mariana Kołodzieja z okazji 100. rocznicy jego urodzin W Nadbałtyckim Centrum Kultury (NCK) w Gdańsku otwarta zostanie w piątek wystawa rysunków satyrycznych scenografa i plastyka Mariana Kołodzieja. 6 grudnia… » więcej 2021-12-09, godz. 13:50 Newag zakończył dostawę dziewięciu pociągów Impuls 2 dla Małopolski Nowosądecka firma Newag zakończyła w czwartek dostawę dziewięciu nowych pociągów elektrycznych Impuls 2 wyprodukowanych dla woj. małopolskiego. Jak podkreśliły… » więcej 2021-12-09, godz. 13:50 Słowacja/ Zaszczepieni seniorzy powyżej 60 roku życia otrzymają 300 lub 200 euro Osoby w wieku ponad 60 lat, które zdecydują się zaszczepić do 15 stycznia 2022 r., dostaną na Słowacji 200 euro. Osoby już zaszczepione lub zamierzające… » więcej 2021-12-09, godz. 13:50 Podkarpackie/ Sześć śmigłowców Black Hawk z Mielca trafi do Rumunii Firma PZL Mielec otrzymała od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rumunii zamówienie na sześć śmigłowców użytkowych Black Hawk S-70M nowej generacji - poinformowała… » więcej 2021-12-09, godz. 13:50 Prezes łódzkiego MPK o odmowie promocji Polskiego Ładu: mamy prawo odmówić bez podania przyczyny Mamy prawo odmówić umieszczania reklam bez podania przyczyny - powiedział PAP prezes MPK w Łodzi Zbigniew Papierski o odmowie umieszczenia plakatów promujących… » więcej 2021-12-09, godz. 13:50 W. Brytania/ Naukowcy: zakażeń Omikronem może być więcej niż w szczycie ze stycznia W szczytowym momencie liczba zakażeń wariantem Omikron w Wielkiej Brytanii może być znacznie większa niż była w styczniu tego roku, gdy miał miejsce szczyt… » więcej 2021-12-09, godz. 13:50 Szczecin/ Widowisko "Bałuka, człowiek z W-7" – w niedzielę Widowisko przypominające bohatera szczecińskiego Grudnia '70 Edmunda Bałukę przygotował Teatr Polski w Szczecinie. Premiera spektaklu 'Bałuka, człowiek… » więcej 2021-12-09, godz. 13:50 Włochy/ Kancelaria Premiera: rozmowa z premierem Morawieckim o kryzysie na granicy i Ukrainie Kryzys migracyjny na granicy Polski i Białorusi, sytuacja na wschodzie Ukrainy i stosunki dwustronne - takie główne tematy rozmowy premierów Polski i Włoch… » więcej 2021-12-09, godz. 13:40 Politico: Draghi na czele rankingu najbardziej wpływowych polityków Europy, na liście m.in. Tusk Premier Włoch Mario Draghi znalazł się na pierwszym miejscu sporządzonej przez portal Politico listy 28 najbardziej wpływowych polityków Europy. Nazwiska… » więcej 2021-12-09, godz. 13:40 Sejm/ Komisja energii zbierze się ws. kopalni Turów na niejawnym posiedzeniu Sejmowa komisja ds. energii zdecydowała w czwartek o zwołaniu niejawnego posiedzenia na temat postępu negocjacji z Czechami ws. kopalni Turów. Wiceszef MSZ… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »