Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-27, 17:10 Autor: PAP

Netflix manipulował algorytmem wyszukiwania, by ukryć film „Gwiazdeczki”

Film „Gwiazdeczki” („Cuties”) opowiada o 13-letnich dziewczynkach przygotowujących się do udziału w konkursie twerkingu - tańca polegającego na potrząsaniu pupą. Z powodu tematyki produkcja wzbudziła wielkie kontrowersje, niektórzy zarzucali nawet, że promuje pedofilię. Jak się okazuje, szefowie Netfliksa przejęli się tymi oskarżeniami, bo choć nie usunęli filmu z katalogu, to zastosowali zabiegi mające na celu ukrycie go przed oglądającymi.

Z dokumentów, w których posiadanie wszedł portal „The Verge” wynika, że Netflix manipulował przy wynikach wyszukiwania, by ukryć przed widzami film „Gwiazdeczki”. Tytuł został usunięty z takich kategorii jak „wkrótce”, „więcej podobnych propozycji” czy „popularne wyszukiwania”. Nie dało się go też znaleźć po wpisaniu w wyszukiwarkę takich słów jak m.in. „cute”. Dokonano również takich zmian w algorytmie wyszukiwania, by po wpisaniu frazy „cuties” nie dało się odnaleźć filmów z zabarwieniem erotycznym oraz tytułów przeznaczonych dla dzieci.


Jak przypomina portal „Variety”, kontrowersje wokół „Gwiazdeczek” rozpoczęły się wraz z opublikowaniem pierwszego plakatu tego filmu wyreżyserowanego przez Maimounę Doucoure. Przedstawiał on młode aktorki w zmysłowych pozach, co wzbudziło dyskusję na temat seksualizacji dzieci. Później, po premierze filmu, ponad pół miliona osób podpisało się pod petycją nawołującą do rezygnacji z subskrypcji Netfliksa.


Netflix przeprosił za sporny plakat, ale kontrowersje związane z filmem nie ustały. Gigant streamingowy nie usunął jednak tytułu ze swojego katalogu. Zamiast tego wprowadził wspomniane wyżej zmiany w algorytmie wyszukiwania. Zdaniem „The Verge” miały one na celu zminimalizowanie niepochlebnych opinii o filmie pojawiających się w mediach. Pokazują one też, w jaki sposób Netflix może reagować na krytykę swoich produkcji.


Obecnie Netflix mierzy się z podobną krytyką w przypadku komediowego programu Dave’a Chappelle’a „The Closer”. Kontrowersje wywołały rzucane w nim dowcipy z osób transseksualnych. Władze firmy są jednak przeciwne podobnemu ograniczaniu możliwości wyszukania programu na platformie i bronią prawa popularnego komika do wolności słowa. (PAP Life)


kal/ gra/


Kraj i świat

2021-12-09, godz. 15:50 Sejm przyjął uchwałę ws. zawieszenia handlu uprawnieniami do emisji Sejm przyjął w czwartek uchwałę w sprawie wezwania państw Unii Europejskiej do zawieszenia unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) i podjęcia… » więcej 2021-12-09, godz. 15:50 Warszawa/ Akcja "Zima na Paluchu"; MPO przywiozło dary do schroniska dla zwierząt Koce, ręczniki i pluszowe zabawki - pięć ciężarówek darów zebrało dla bezdomnych zwierzaków stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Warszawiacy… » więcej 2021-12-09, godz. 15:50 Kuba/ Potwierdzono pierwszy przypadek infekcji Omikronem Władze medyczne Kuby potwierdziły pierwszy w kraju przypadek zakażenia nowym wariantem koronawirusa, Omikron - poinformowały kubańskie media. Zakaził się… » więcej 2021-12-09, godz. 15:50 Izrael/ 90 proc. mniej zgonów z powodu Covid-19 wśród osób powyżej 50. roku życia, które otrzymały trzy dawki … Według izraelskiego badania wykonanego przed wykryciem wariantu koronawirusa Omikron wśród osób powyżej 50. roku życia, które otrzymały trzecią dawkę… » więcej 2021-12-09, godz. 15:40 Sejm podjął uchwałę ws. upamiętnienia ofiar stanu wojennego w 40. rocznicę jego wprowadzenia Sejm składa najgłębszy hołd poległym za wolną Polskę i za 'Solidarność' oraz wyraża najwyższy szacunek dla wszystkich, którzy zdobyli się na odwagę… » więcej 2021-12-09, godz. 15:40 Posłowie Lewicy w sprawie Mejzy: nie wierzymy już w polskie orana ścigania Posłowie Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic i Maciej Kopiec poinformowali w czwartek w Sejmie, że składają wniosek do Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć… » więcej 2021-12-09, godz. 15:40 Prognoza pogody na 10 i 11 grudnia Jak podaje IMGW, prawie cała Europa będzie w zasięgu rozległego układu niżowego z ośrodkami w rejonie Wysp Owczych, nad Morzem Północnym oraz nad Korsyką… » więcej 2021-12-09, godz. 15:40 Kluby i koła opozycyjne chcą więcej demokracji w Sejmie - przygotowały projekt zmian regulaminu izby (opis) Kluby i koła opozycyjne, m.in. KO, Lewica, KP-PSL, Polska 2050, Porozumienie, przygotowały projekt zmian w regulaminie Sejmu, które mają wprowadzić więcej… » więcej 2021-12-09, godz. 15:40 UE/ Wiceminister Witkowski: walcząc ze zmianami klimatycznymi, trzeba pamiętać o człowieku i miejscach pracy W walce ze zmianami klimatycznymi nie wolno zapomnieć o człowieku i miejscach pracy - oznajmił w czwartek w Brukseli wiceminister infrastruktury RP Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 15:40 Litwa/ Szef MSZ gotów podać się do dymisji w związku z tranzytem produktów Biełaruśkalij Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis oświadczył w czwartek, że jest gotów podać się do dymisji, ponieważ po wprowadzeniu w środę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »