Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-27, 16:10 Autor: PAP

Robot imitujący noworodka na wystawie w Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik zademonstrowało robota o nazwie Babyclon. Imituje on niektóre cechy noworodka – porusza ustami, gdy włożony jest smoczek, a na klatce piersiowej widać ruchy przypominające oddech. Od 5 listopada Babyclon będzie częścią nowej wystawy “Przyszłość jest dziś. Cyfrowy mózg?”.

Wspólnie z Uniwersytetem SWPS, Centrum Nauki Kopernik (CNK) przeprowadziło badanie dotyczące tzw. „doliny niesamowitości”. Sam termin opisał w 1970 r. prof. robotyki Masahiro Mori. Stwierdził on, że im bardziej robot jest podobny do człowieka, tym cieplejsze budzi uczucia. Istnieje jednak pewna granica pozytywnej reakcji. Roboty zbyt wiernie imitujące ludzi spotykają się z negatywnym odbiorem. Prof. Mori stworzył wykres obrazujący, jak zmienia się komfort psychiczny oglądającego w zależności od stopnia podobieństwa robota do człowieka. „Dolina niesamowitości” to moment, w którym następuje gwałtowny spadek komfortu.


W badaniu przeprowadzonym przez Centrum Nauki Kopernik i SWPS wzięło udział 17 osób. Tylko u pięciu z nich robot wzbudził zdecydowanie pozytywne uczucia. „Zaobserwowano także nałożenie się efektu 'doliny niesamowitości' ze schematem dziecięcości, wzbudzającym uczucia troski i opiekuńczość. Szczególnie było to widoczne u osób posiadających dzieci” – napisano w tekście podsumowującym badanie.„Jeśli robot łączy cechy ludzkie i nieludzkie, dochodzi do konfliktu poznawczego i czujemy się niekomfortowo, bo nie wiemy jak go skategoryzować. Nie wiemy czy on żyje, czy nie żyje – czy mamy tego robota przytulić, czy go odsunąć” – powiedział PAP Konrad Maj, psycholog społeczny, kierownik projektu HumanTech Meetings w USWPS. Zdaniem eksperta efekt „doliny niesamowitości” pokazuje, że „produkowanie kopii człowieka nie jest do końca sensownym pomysłem”.


„Jest to dziewczynka – przyjechała do nas z Hiszpanii – waży 3 kg i ma 62 cm długości. Robot będzie prezentowany w części wystawy poświęconej naszym relacjom z technologią” – powiedziała Patrycja Strzetelska z Działu Wystaw CNK. Przyznała też, że w jej odczuciu ludzie nie są gotowi na zaakceptowanie robotów, które do złudzenia przypominają ludzi.


„Nie bez powodu roboty tworzone dla osób z demencją lub z autyzmem przypominają zwierzęta lub postaci z kreskówek. Babyclon składnia do refleksji nad tym, jaka ma być przyszłość projektowania robotów” – powiedziała Strzetelska.


Konrad Maj uważa natomiast, że Babyclon może służyć celom badawczym lub być wykorzystywany w edukacji do nauki anatomii. Jego zdaniem ciekawym obszarem do zbadania przy użyciu robota są ludzkie zmysły – wzroku i dotyku – oraz ich wpływ na przeżywane emocje.


„Takie roboty można pokazywać ku przestrodze, że w przyszłości nie musimy kopiować samych siebie, raczej powinniśmy traktować roboty jako osobną kategorię. One mogą nam pomagać – wyręczać nas w wielu zadaniach, ale nie muszą wyglądać dokładnie tak jak my – nie musimy się z nimi zaprzyjaźniać lub traktować jak własne dzieci. Po naszym badaniu widać, że chyba tego nie chcemy” – powiedział w rozmowie z PAP Konrad Maj.


Dodał też, że „robot może wzbudzić przemyślenia na temat kondycji ludzkiej – dokąd zmierzamy, jaka jest istota człowieczeństwa i śmiertelności”.


Autorka: Urszula Kaczorowska


uka/ ekr/


Kraj i świat

2021-12-08, godz. 00:40 W. Brytania/ Wyciekło wideo wskazujące, że na Downing Street było przyjęcie w lockdownie Brytyjska stacja ITV wyemitowała we wtorek wieczorem nagranie pokazujące, jak wysocy rangą członkowie personelu Downing Street żartują sobie na temat przyjęcia… » więcej 2021-12-07, godz. 23:40 Piłkarska LM - Atletico Madryt w 1/8 finału We wtorkowych meczach ostatniej kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów toczyła się walka tylko o jedno miejsce w 1/8 finału. Premiowaną awansem drugą pozycję… » więcej 2021-12-07, godz. 23:40 Liga włoska - Gotti nie jest już trenerem Udinese Luca Gotti został zwolniony z funkcji trenera piłkarzy Udinese. W poniedziałek jego podopieczni przegrali na wyjeździe z Empoli 1:3 i w tabeli ekstraklasy… » więcej 2021-12-07, godz. 23:40 Nowy rekord na polskim rynku sztuki Za dzieło Magdaleny Abakanowicz pt. „Bambini” - 83 rzeźby przedstawiające sylwetki dziecięce - na wtorkowej aukcji Polswiss Artu zapłacono 13,6 mln zł… » więcej 2021-12-07, godz. 23:30 Sejmik przyjął budżet i wieloletnią prognozę finansową woj. łódzkiego Głosami radnych klubu PiS sejmik woj. łódzkiego przyjął we wtorek uchwały o budżecie oraz wieloletniej prognozie finansowej regionu. W budżecie zaplanowano… » więcej 2021-12-07, godz. 23:30 LE piłkarzy ręcznych – Wiśniewski: wyciągniemy wnioski i zapominamy W 6. kolejce Ligi Europejskiej piłkarzy ręcznych, Orlen Wisła pokonała hiszpański zespół Bidasoa w Irunie 29:28 (16:11). „Wyciągniemy wnioski z tego… » więcej 2021-12-07, godz. 23:10 Piłkarska LM - Messi ma już 125 bramek (dokumentacja) Argentyńczyk Lionel Messi zdobył dwie bramki dla Paris Saint-Germain w wygranym 4:1 meczu z FC Brugge i umocnił się na drugim miejscu w klasyfikacji strzelców… » więcej 2021-12-07, godz. 23:10 MŚ piłkarek ręcznych - Francja, Słowenia i Czarnogóra kolejnymi rywalami Polek Francja, Słowenia i Czarnogóra będą rywalami Polek w rundzie zasadniczej mistrzostw świata piłkarek ręcznych, których gospodarzem jest Hiszpania. Biało-czerwone… » więcej 2021-12-07, godz. 23:10 LE piłkarzy ręcznych – Bidasoa – Orlen Wisła 28:29 (opis) Piłkarze ręczni Orlen Wisły Płock wygrali na wyjeździe z hiszpańską drużyną Bidasoa Irun 29:28 (16:11) w meczu 6. kolejki grupy A Ligi Europejskiej. » więcej 2021-12-07, godz. 23:10 Ekstraliga żużlowa - sezon ruszy 8 kwietnia 8 kwietnia rozpocznie się przyszłoroczny sezon ekstraligi żużlowej. Drużynowy mistrz Polski zostanie wyłoniony po drugim meczu finałowym 25 września -… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »