Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-27, 03:10 Autor: PAP

Brazylia/ Komisja śledcza zatwierdziła raport z oskarżeniami wobec prezydenta Bolsonaro

Komisja śledcza brazylijskiego Senatu zatwierdziła we wtorek wieczorem raport końcowy ze swoich ustaleń w sprawie pandemii koronawirusa i wezwała do postawienia prezydenta Jaira Bolsonaro w stan oskarżenia za dziewięć przestępstw, związanych z jego decyzjami w czasie kryzysu epidemicznego.

W raporcie wskazano, że Bolsonaro powinien być oskarżony o "zbrodnie przeciwko ludzkości", a także o "celowe narażanie Brazylijczyków na zakażenie" oraz o "podżeganie do przestępstw". 1200-stronicowy tekst poparło siedmiu senatorów spośród 11, którzy zasiadali w komisji.


Na koniec głosowania nad raportem członkowie komisji uczcili minutą ciszy śmierć ponad 606 000 Brazylijczyków, którzy zmarli na Covid-19.


Raport zaleca także oskarżenie około 80 osób, w tym kilku ministrów, byłych ministrów, kilka firm i trzech synów Bolsonaro. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie jednak prokuratura, bowiem tylko ona ma wyłączną jurysdykcję do formułowania aktów oskarżenia.


Dokument kwalifikuje postawę, którą prezydent Brazylii, drugiego kraju świata najmocniej zaatakowanego przez pandemię, jako "świadome narażenie ludności na masowe infekcje w nadziei, że w ten sposób wytworzy się zbiorowa odporność na Covid-19", czego skutkiem były "wielomiesięczne, świadome opóźnienia w zakupie szczepionek".


"Dałoby się znacznie ograniczyć tragiczne następstwa pandemii gdyby nie osobista postawa prezydenta Bolsonaro, który nieustannie lekceważył niebezpieczeństwo. Występował często publicznie bez maseczki, a także groził konsekwencjami prawnymi gubernatorom stanowym, wprowadzającymi lockdowny i inne środki ostrożności" – stwierdza raport.


Jak pisze agencja AFP eksperci w Brazylii uważają, że postawienie Bolsonaro w stan oskarżenia jest mało prawdopodobne, ponieważ za to odpowiada prokurator generalny Augusto Aras, który jest sojusznikiem prezydenta. Jednak zarzut "zbrodni przeciwko ludzkości" mógłby, zdaniem specjalistów, trafić do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, co stawiałoby prezydenta w trudnym położeniu.


Senatorowie z komisji śledczej zwrócili się także do Sądu Najwyższego i prokuratury o zawieszenie "do odwołania" kont prezydenta na Facebooku, Twitterze i Instagramie, gdzie Bolsonaro zamieszcza swoje krytyczne opinie wobec pandemii. "Nie możemy dłużej tolerować tego typu zachowań" - napisali we wniosku senatorowie, wzywając także do zablokowania dostępu Bolsonaro do jego kont w celu "uniknięcia zniszczenia dowodów". (PAP)


zm/


Kraj i świat

2021-11-30, godz. 16:50 USA/ Koncern Merck ocenia, że jego lek będzie skuteczny na każdy wariant koronawirusa Merck&Co ocenia, że jego nowy lek na Covid-19 Molnupiravir, opracowany wraz z firmą Ridgeback Biotherapeutics, będzie skuteczny w przypadku każdego wariantu… » więcej 2021-11-30, godz. 16:50 WZŁ-1 dostarczą mobilne węzły łączności dla zestawów Patriot Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A. z Zegrza podpisały z Inspektoratem Uzbrojenia MON umowę na dostawę mobilnych węzłów łączności MCC1 - poinformowała… » więcej 2021-11-30, godz. 16:50 Sejm/ Komisje za legislacyjnymi poprawkami Senatu do noweli o elektromobilności Połączone sejmowe komisje ds. energii i klimatu oraz infrastruktury poparły legislacyjne i redakcyjne poprawki Senatu do noweli o elektromobilności. Poprawki… » więcej 2021-11-30, godz. 16:50 Piłkarski PP – Tarasiewicz: zakończyć rundę dwoma zwycięstwami Trener piłkarzy Arki liczy na udane zakończenie rundy jesiennej. „Mam nadzieję, że w środę w Pucharze Polski wyeliminujemy KGHM Zagłębie Lubin, a w niedzielę… » więcej 2021-11-30, godz. 16:40 MEiN: stacjonarnie pracuje 95,2 proc. przedszkoli, 80,5 proc. szkół podstawowych i 84,2 proc. średnich 95,2 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, 80,5 proc. szkół podstawowych i 84,2 proc. ponadpodstawowych pracowało we wtorek w trybie stacjonarnym… » więcej 2021-11-30, godz. 16:40 PE/ Mazurek: Kosma Złotowski kandydatem delegacji PiS na szefa Parlamentu Europejskiego (opis) Europoseł Kosma Złotowski (PiS) został kandydatem delegacji PiS na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego - poinformowała PAP rzeczniczka polskiej delegacji… » więcej 2021-11-30, godz. 16:40 NATO/ Rozpoczęło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w Rydze We wtorek w Rydze na Łotwie rozpoczęło się dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO. Tematem rozmów będzie m.in. rosyjska aktywność… » więcej 2021-11-30, godz. 16:40 Gdańsk/ Radni PiS interweniują ws. demontażu nowych wiat przystankowych; kosztowały 1,5 mln zł Radni PiS w Gdańsku złożyli we wtorek interpelację ws. nowych wiat przystankowych, które zostaną wkrótce zdemontowane, a miasto wydało na nie 1,5 mln zł… » więcej 2021-11-30, godz. 16:40 Sprzeczne informacje na temat kolejnych trzech części „Spider-Mana” Poniedziałkowa wypowiedź producentki serii „Spider-Man” Amy Pascal została przyjęta z entuzjazmem przez fanów filmów o Człowieku-Pająku. Wynikało… » więcej 2021-11-30, godz. 16:30 PGZ: Pierwsza umowa wykonawcza w programie Narew Konsorcjum PGZ-Narew zawarło z Inspektoratem Uzbrojenia MON pierwszą umowę wykonawczą, dotyczącą m. in. zarządzania projektem - poinformowała we wtorek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »