Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-27, 00:40 Autor: PAP

Dziennikarz Grzegorz Głuszak uhonorowany Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego

Dziennikarz śledczy Grzegorz Głuszak został uhonorowany Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego - poinformowało we wtorek Towarzystwo Jana Karskiego. Głuszak - jak podkreśla Towarzystwo - swymi reportażami telewizyjnymi poruszył sumienia Polaków.

Towarzystwo Jana Karskiego w informacji przekazanej PAP wskazało, że Grzegorz Głuszak w swych reportażach na antenie TVN "odważnie mierzy się z bulwersującymi przykładami bezprawia, w tym skazywania na długoletnie pozbawianie wolności ludzi niewinnych z lekceważeniem materiału dowodowego oraz procedur procesowych nakazujących przyjmowanie wszelkich wątpliwości na korzyść oskarżonego".


"Tak było w przypadku Tomasza Komendy i jak wszystko na to wskazuje w przypadku Beaty Pasik. Każde z nich przesiedziało w więzieniach ponad 18 lat. Praca dziennikarska Grzegorza Głuszaka doprowadziła do wypuszczenia ich na wolność. W przypadku Tomasza Komendy doszło do całkowitego uniewinnienia go i następnie zasądzenia odszkodowania za nieludzkie traktowanie. Wierzymy, że podobnie potoczy się czynienie sprawiedliwości wobec Beaty Pasik" - podkreślono.


"Uważamy za niezmiernie ważne pokazanie Polakom, że wymiar sprawiedliwości nie może być wymiarem niesprawiedliwości, a przywrócenie elementarnego sensu pojęciom winy i kary jest niezbędne. Dlatego Nagrodami Orła Jana Karskiego uhonorowani zostali zdeterminowany policjant Remigiusz Korejwo, który doprowadził do wznowienia postępowania w sprawie Tomasza Komendy i znakomity filmowiec Jan Holoubek, który historię niewinnie skazanego i więzionego pokazał milionom widzów. Dlatego medal 75-lecia Misji Jana Karskiego otrzymał znakomity prawnik Zbigniew Ćwiąkalski, który wywalczył sprawiedliwość dla Tomasz Komendy przed sądami. Dziś przychodzi czas na ten sam Medal dla redaktora Grzegorz Głuszaka, który poruszył sumienia Polaków swymi reportażami telewizyjnymi" - zaznaczono w komunikacie.


Medal 75-lecia misji Jana Karskiego został zaprojektowany przez artystę Janusza Kapustę z Nowego Jorku, a wybity przez medaliera Wiesław Kuleja. Emisja odznaczenia liczy zaledwie trzydzieści egzemplarzy. Pierwszym wyróżnionym był papież Franciszek, któremu medal wręczył w Watykanie kardynał Stanisław Dziwisz. Lista uhonorowanych obejmuje prezydentów Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela – Andrzeja Dudę, Donalda Trumpa i Reuvena Riwlina. Otrzymali go hierarchowie polskiego Kościoła – kardynał Stanisław Dziwisz i kardynał Kazimierz Nycz oraz biskup Tadeusz Pieronek. Medal otrzymała także bazylika Świętego Krzyża w Warszawie, z którą związana była część konspiracyjnej działalności okupacyjnej Jana Karskiego. (PAP)


autorka: Aleksandra Rebelińska


reb/ zm/


Kraj i świat

2021-12-09, godz. 15:40 Sejm podjął uchwałę ws. upamiętnienia ofiar stanu wojennego w 40. rocznicę jego wprowadzenia Sejm składa najgłębszy hołd poległym za wolną Polskę i za 'Solidarność' oraz wyraża najwyższy szacunek dla wszystkich, którzy zdobyli się na odwagę… » więcej 2021-12-09, godz. 15:40 Posłowie Lewicy w sprawie Mejzy: nie wierzymy już w polskie orana ścigania Posłowie Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic i Maciej Kopiec poinformowali w czwartek w Sejmie, że składają wniosek do Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć… » więcej 2021-12-09, godz. 15:40 Prognoza pogody na 10 i 11 grudnia Jak podaje IMGW, prawie cała Europa będzie w zasięgu rozległego układu niżowego z ośrodkami w rejonie Wysp Owczych, nad Morzem Północnym oraz nad Korsyką… » więcej 2021-12-09, godz. 15:40 Kluby i koła opozycyjne chcą więcej demokracji w Sejmie - przygotowały projekt zmian regulaminu izby (opis) Kluby i koła opozycyjne, m.in. KO, Lewica, KP-PSL, Polska 2050, Porozumienie, przygotowały projekt zmian w regulaminie Sejmu, które mają wprowadzić więcej… » więcej 2021-12-09, godz. 15:40 UE/ Wiceminister Witkowski: walcząc ze zmianami klimatycznymi, trzeba pamiętać o człowieku i miejscach pracy W walce ze zmianami klimatycznymi nie wolno zapomnieć o człowieku i miejscach pracy - oznajmił w czwartek w Brukseli wiceminister infrastruktury RP Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 15:40 Litwa/ Szef MSZ gotów podać się do dymisji w związku z tranzytem produktów Biełaruśkalij Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis oświadczył w czwartek, że jest gotów podać się do dymisji, ponieważ po wprowadzeniu w środę… » więcej 2021-12-09, godz. 15:40 Dolnośląskie/ IMGW zapowiada intensywne opady śniegu na południu regionu IMGW we Wrocławiu zapowiedział intensywne opady śniegu na południu Dolnego Śląska. Do godz. 5 w piątek ma spaść nawet do 15 centymetrów śniegu - podano… » więcej 2021-12-09, godz. 15:40 Sejm uczcił minutą ciszy byłego posła Ryszarda Brzuzego Sejm uczcił minutą ciszy zmarłego w czwartek Rzyszarda Brzuzego - posła na Sejm PRL X Kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego i uczestnika obrad Okrągłego… » więcej 2021-12-09, godz. 15:30 Warszawa/ Rada Warszawy przyjęła uchwałę przyjmującą petycję o zmianie nazwy ronda Dmowskiego W czwartek radni przegłosowali uchwałę o przyjęciu petycji o zmianie nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. Nie oznacza to jednak zmiany nazwy ronda. » więcej 2021-12-09, godz. 15:30 USA/ Prezydent Biden: ochrona demokracji jest wyzwaniem definiującym nasze czasy Ochrona demokracji przed zagrożeniem ze strony autorytaryzmu jest wyzwaniem naszych czasów - powiedział prezydent USA Joe Biden, inaugurując w czwartek wirtualny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »