Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-27, 00:20 Autor: PAP

Białoruś/ Media o niekorzystnym dla Łukaszenki, "tajnym" sondażu dla rosyjskiego MSZ

W białoruskich mediach niezależnych nie cichną komentarze po opublikowanym kilka dni temu niekorzystnym dla prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki sondażu. Miał go przeprowadzić rosyjski prorządowy ośrodek WCIOM, który prawdziwości sondażu nie potwierdził, ale również nie zdementował go.

Sondaż "wyciekł" do mediów kilka dni temu przez Twitter Dossier Czernowa (Dossierchernov) i według niego oraz mediów miał być zamówiony we WCIOM przez rosyjskie MSZ.


Wynika z niego m.in., że pozytywnych ocen Alaksandra Łukaszenki (30 proc.) jest mniej niż działaczy opozycji – skazanych na kary więzienia Maryi Kalesnikawej (50 proc.), Wiktara Babaryki (48 proc.) i przebywającej na emigracji Swiatłany Cichanouskiej, byłej kandydatki w wyborach prezydenckich (46 proc.), a także polityka Pawła Łatuszki (44 proc.).


Lepszy wynik w sondażu uzyskała nawet była kanclerz Niemiec Angela Merkel, pozytywny stosunek do której zadeklarowało 54 proc. (do Władimira Putina – 40 proc.) Prezydenta Polski Andrzeja Dudę pozytywnie oceniło 34 proc. badanych.


Z badania wynika, że większość badanych popiera odsunięcie Łukaszenki od władzy (59 proc.), rozpoczęcie rozmów władz z opozycją (65 proc.), zdecydowane reformy gospodarcze (76 proc.), pojawienie się nowych partii politycznych (66 proc.) i rozmowy (52 proc.) rosyjskich władz z opozycją białoruską.


56 proc. ankietowanych miałoby chcieć bliższej integracji z Rosją "w sferze humanitarnej", ale tylko 25 proc. – połączenia z nią w ramach jednego państwa (66 proc. było przeciw).


Jeśli wierzyć w prawdziwość sondażu, to, wbrew obecnej linii politycznej, promowanej przez władze i media państwowe, największą popularnością wśród państw i organizacji cieszą się Ukraina (58 proc.), Polska (na równi z Rosją – po 54 proc.), Unia Europejska (53 proc.) i Litwa (52 proc.).


Walerij Fiodorow, dyrektor WCIOM odmówił białoruskiej Naszej Niwie komentarza w sprawie sondażu. Wcześniej w rozmowie z rosyjską "Nową Gazetą" wskazał, że przeprowadzanie na Białorusi sondaży bez licencji władz "nie jest bezpieczne", a jest wręcz niemożliwe. Nie stwierdził jednak jednoznacznie, że jego organizacja badania nie przeprowadziła ani nie zaprzeczył opublikowanym w mediach danym.


Białoruscy niezależni eksperci widzą w tym "przecieku" sygnały dla władz w Mińsku, wskazując przy tym, że niezależnie od tego, kto za sprawą stoi, Alaksandr Łukaszenka odczyta go jako dzieło rąk Kremla.


Oceniając ten przeciek jako "element politycznego handlu", który może być związany np. z planowanym na 4 listopada podpisaniem programów integracyjnych Białorusi i Rosji, ekspert Alaksandr Marozau w komentarzu dla Naszej Niwy zwrócił uwagę, że do podobnych złośliwości dochodziło już wcześniej przed spotkaniami liderów z Mińska i z Moskwy.


Według niego to właśnie na publikację nieprzychylnego dla Łukaszenki sondażu odpowiedziała w niedzielę białoruska telewizja państwowa, krytykując Władimira Putina, że w obliczu pandemii chował się przed społeczeństwem w bunkrze i stosuje botoks. Później dziennikarz tłumaczył się wprawdzie, że chodziło mu o Joe Bidena. (PAP)


just/ zm/


Kraj i świat

2021-12-09, godz. 14:50 Premier Mateusz Morawiecki wrócił do kraju z wizyty w Rzymie Premier Mateusz Morawiecki wrócił do kraju z wizyty w Rzymie, gdzie spotkał się z premierem Włoch Mario Draghim. » więcej 2021-12-09, godz. 14:50 Prezydent spotkał się z liderką białoruskiej opozycji (opis) Wierzę, że sprawa Białorusi będzie poruszana nie tylko przez Polskę, ale także innych przywódców światowych - mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu… » więcej 2021-12-09, godz. 14:50 Mistrz olimpijski Andreas Dibowski trenerem polskiej kadry seniorów WKKW Drużynowy mistrz olimpijski z Pekinu (2008) Niemiec Andreas Dibowski został trenerem polskiej kadry seniorów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego… » więcej 2021-12-09, godz. 14:50 Solidarna Polska wzywa do zawieszania unijnego systemu handlu emisjami Politycy Solidarnej Polski wezwali do 'natychmiastowego zawieszenia' unijnego systemu handlu emisjami (ETS) oraz rozpoczęcia jego renegocjacji. 'Ten system odpowiada… » więcej 2021-12-09, godz. 14:40 Synoptyk IMGW: po południu i wieczorem sporo śniegu i deszczu ze śniegiem, możliwe oblodzenie W czwartek po południu i wczesnym wieczorem na zachodzie kraju spadnie śnieg. Intensywne opady śniegu na Przedgórzu Sudeckim i w Sudetach. Na pozostałym obszarze… » więcej 2021-12-09, godz. 14:40 Rosja będzie gospodarzem spotkania pokojowego w sprawie Kaukazu Południowego (korekta) Turcja poinformowała, że Rosja zostanie gospodarzem spotkania pokojowego w sprawie państw regionu Kaukazu Południowego, które ma się odbyć w piątek - podaje… » więcej 2021-12-09, godz. 14:40 Podkarpackie/ Po wypadku już przejezdna DK nr 19 w Lutoryżu koło Rzeszowa Po wypadku w czwartek już przejezdna jest droga krajowa nr 19 w Lutoryżu koło Rzeszowa - poinformował oficer prasowy rzeszowskiej policji Adam Szeląg. » więcej 2021-12-09, godz. 14:40 Sąd w Hongkongu uznał działaczy demokratycznych za winnych w sprawie rocznicy Tiananmen Sąd w Hongkongu uznał w czwartek troje wpływowych działaczy demokratycznych, w tym magnata mediowego Jimmy’ego Laia, za winnych nawoływania do nielegalnego… » więcej 2021-12-09, godz. 14:40 Białystok/ 10 miesięcy więzienia za nieudzielenia pomocy ofiarom pożaru - wyrok prawomocny Sąd Okręgowy w Białymstoku oddalił apelację obrońcy i utrzymał w czwartek karę 10 miesięcy więzienia oskarżonemu o nieudzielenie pomocy ofiarom pożaru… » więcej 2021-12-09, godz. 14:40 Prognoza pogody na 10 grudnia Jak podaje IMGW, prawie cała Europa będzie w zasięgu rozległego układu niżowego z ośrodkami w rejonie Wysp Owczych, nad Morzem Północnym oraz nad Korsyką… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »