Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-26, 23:10 Autor: PAP

USA/ Eksperci FDA poparli zatwierdzenie szczepionki Pfizera dla dzieci w wieku 5-11 lat

Ekspercka komisja doradzająca Agencji Żywności i Leków (FDA) w USA zdecydowanie poparła we wtorek wprowadzenie do obiegu szczepionki Pfizera przeciwko Covid-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat. Ostateczną decyzję agencja podejmie w przyszłym tygodniu.

Za zatwierdzeniem preparatu - którego dawka jest mniejsza niż ta oferowana osobom powyżej 12. roku życia - zagłosowało 17 z 18 ekspertów biorących udział w dyskusji komisji ds. szczepionek i powiązanych produktów biologicznych FDA. Jeden wstrzymał się od głosu.


Opinia komisji nie jest wiążąca dla agencji, choć zwykle ostateczna decyzja jest zbieżna z ich zdaniem. Decyzja zostanie podjęta podczas posiedzenia FDA w dniach 2-3 listopada.


Mimo wystawienia pozytywnej opinii, część ekspertów sugerowała, że nie wszystkie dzieci potrzebują szczepionki, lub dwóch jej dawek, wskazując przede wszystkim na te, które przechodziły już Covid-19. Zalecali też monitorowanie przypadków skutków ubocznych, zwłaszcza zapalenia mięśnia sercowego, które choć zdarza się rzadko, to dotyczy głównie ludzi młodych.


W badaniach klinicznych Pfizera firma wykazała, że jej preparat jest w ok. 91 proc. skuteczny w zapobieganiu infekcji u dzieci.


Biały Dom już w ubiegłym tygodniu nakreślił plan dystrybucji szczepionki dla dzieci, zapowiadając, że będzie oferowana m.in. w przyszkolnych poradniach, aptekach i u pediatrów.


Według opublikowanego we wrześniu sondażu Ipsos, zaszczepienie swoich dzieci planuje 44 proc. Amerykanów, zaś 42 proc. nie chce tego robić. W przypadku dzieci powyżej 12. roku życia szczepienie lub chęć zaszczepienia zadeklarowało 57 proc. rodziców.


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ zm/


Kraj i świat

2021-12-09, godz. 14:30 Małopolska/ Przybywa hospitalizowanych z powodu Covid-19, będzie więcej stanowisk z respiratorami W Małopolsce rośnie liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19, ale wzrost ten nie jest tak gwałtowny jak kilka tygodni temu. Wojewoda małopolski Łukasz… » więcej 2021-12-09, godz. 14:30 Ekstraklasa piłkarska - trener Lechii: chcemy zagrać na własnych warunkach Piłkarze Lechii podejmą w sobotę o godz. 20 Jagiellonię w pierwszym meczu rundy rewanżowej ekstraklasy . „Drużyna z Białegostoku przyjedzie zrehabilitować… » więcej 2021-12-09, godz. 14:30 Bank Światowy pożyczy Polsce 250 mln euro na poprawę jakości powietrza Bank Światowy pożyczy Polsce 250 mln euro na poprawę jakości powietrza i efektywności energetycznej - wynika z czwartkowego komunikatu tej instytucji. » więcej 2021-12-09, godz. 14:30 Sejm/ Komisja Zdrowia negatywnie o poprawkach opozycji do ustawy o funduszu kompensacyjnym Sejmowa Komisja Zdrowia negatywnie zaopiniowała w czwartek wszystkie poprawki opozycji, zgłoszone w trakcie drugiego czytania projektu nowelizacji ustawy o funduszu… » więcej 2021-12-09, godz. 14:30 Rosja będzie gospodarzem spotkania pokojowego w sprawie Kaukazu Południowego Turcja poinformowała, że Rosja zostanie gospodarzem spotkania pokojowego w sprawie państw regionu Kaukazu Południowego, które ma się odbyć w piątek - podaje… » więcej 2021-12-09, godz. 14:30 MKiDN: Bartnicy odebrali certyfikat UNESCO Kultura bartnicza to piękna tradycja - autentyczna, wyrastająca z historii całych regionów - powiedziała podsekretarz stanu w MKiDN Magdalena Gawin podczas… » więcej 2021-12-09, godz. 14:30 RPO prosi policję o włączenie się w poszukiwania czteroletniej dziewczynki z Iraku RPO Marcin Wiącek poprosił Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku o włączenie się w poszukiwania czteroletniej dziewczynki z Iraku, która miała… » więcej 2021-12-09, godz. 14:30 Szczecin/ Jarmark Bożonarodzeniowy na Zamku Książąt Pomorskich – od piątku Ponad 40 wystawców z regionu weźmie udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Podczas trzydniowej imprezy zaplanowano… » więcej 2021-12-09, godz. 14:20 Cichanouska: Polska byłam jednym z pierwszych krajów, który poparł ruch demokratyczny na Białorusi (krótka2) Polska była jednym z pierwszych krajów, który przyjął głos białoruski i poparł ruch demokratyczny na Białorusi; bardzo Polskę szanuję za zajęcie takiego… » więcej 2021-12-09, godz. 14:20 Anna Dymna: Sylwester Chęciński jest dla mnie bardzo ważnym reżyserem Sylwester Chęciński jest dla mnie bardzo ważnym reżyserem, ponieważ spotkałam do na początku mojej drogi zawodowej - powiedziała PAP aktorka Anna Dymn… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »