Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-26, 22:30 Autor: PAP

Szynkowski vel Sęk rozmawiał w Atenach o problemie migracji

Relacje dwustronne, aktualne wyzwania migracyjne, kwestie wschodniego sąsiedztwa UE, rozszerzenie Unii oraz przyszłość Europy to niektóre tematy wizyty wiceszefa MSZ Szymona Szynkowskiego vel Sęk w Grecji. Wiceminister wziął także udział w otwarciu Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach.

Szynkowski vel Sęk przebywał w Atenach w poniedziałek i wtorek. Na wstępie pobytu - jak poinformowały służby prasowe MSZ - odbył konsultacje polityczne z pierwszym wiceministrem spraw zagranicznych Republiki Greckiej ds. Europejskich Miltiadisem Varvitsiotisem. Spotkanie poświęcone było omówieniu relacji dwustronnych oraz wymianie poglądów na tematy związane z aktualnymi wyzwaniami migracyjnymi, kwestiami wschodniego sąsiedztwa UE, polityką rozszerzenia oraz przyszłością Europy.


"Pragnę wyrazić satysfakcję z doskonałego stanu relacji między naszymi krajami. Polska aktywnie włączyła się w obchody przypadającego w tym roku 200-lecia wybuchu greckiego powstania narodowowyzwoleńczego. Zainicjowaliśmy też akcję szerzenia wiedzy nt. polskich filhellenów, którzy walczyli i ginęli za wolność nowożytnej Grecji" – mówił Szynkowski vel Sęk, którego wypowiedź zacytowano w komunikacie resortu spraw zagranicznych.


Obaj politycy podkreślili bardzo dobrze rozwijającą się wymianę handlową, która w ostatnich latach stale zwiększa swój wolumen mimo ograniczeń związanych z pandemią. "Wiceminister Szynkowski vel Sęk z zadowoleniem odnotował duże zainteresowanie wśród greckich studentów nauką języka polskiego" - informuje MSZ.


Wiceministrowie - jak czytamy - wyrazili ponadto satysfakcję z powodu niezwykle wysokiego poziomu zainteresowania polskich turystów ofertą grecką w mijającym sezonie i odnieśli się do szans rozwoju greckiej turystyki przyjazdowej do Polski. "Wiceszef greckiej dyplomacji ze swej strony podziękował za pomoc polskich strażaków, którzy latem tego roku z ogromnym zaangażowaniem brali udział w akcji gaszenia pożarów na greckiej wyspie Evia oraz w regionie" - poinformowały służby prasowe MSZ.


Według MSZ wiceministrowie przedyskutowali ponadto tematy związane ze wschodnim sąsiedztwem, w tym zbliżającego się szczytu Partnerstwa Wschodniego. "Zgodzili się, że działania reżimu białoruskiego na granicy z Polską, Litwą i Łotwą są atakiem hybrydowym skierowanym przeciwko całej Unii Europejskiej" - podkreślono w komunikacie.


Szynkowski vel Sęk i Varvitsiotis omówili również sytuację w regionie ze szczególnym uwzględnieniem Bałkanów Zachodnich. "Strona polska wyraziła poparcie dla jak najszybszego uruchomienia negocjacji unijnych z Albanią i Macedonią Północną" - czytamy w komunikacie.


W dalszej części wizyty wiceszef MSZ wziął udział w spotkaniu z Polonią grecką, które miało miejsce w siedzibie Ambasady RP. "Minister podziękował Polakom zamieszkałym w Grecji za kultywowanie polskości oraz ich rosnącą rolę w kształtowaniu relacji polsko-greckich. Przekazał również wyrazy wdzięczności dla nauczycieli pracujących w polskich szkołach w Grecji, rodzicom uczniów za ich wysiłek związany z decyzją posłania do nich dzieci na dodatkowe zajęcia, a także polskim księżom pełniących posługę w parafiach rzymsko-katolickich w Atenach, Nafplio, Salonikach, na Krecie, czy na Syros, która wielu naszym rodakom daje poczucie bliskości z Ojczyzną" - informuje MSZ.


"Bardzo chciałbym, by mieli państwo poczucie, że Polska o was pamięta – że pamięta, jest wdzięczna, i docenia wasz trud i codzienne wysiłki" - podkreślił Szynkowski vel Sęk.


We wtorek wiceszef MSZ wziął z kolei udział w uroczystym otwarciu Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach (PIAA). W uroczystości uczestniczyli też: sekretarz generalny Ministerstwa Kultury i Sportu Republiki Greckiej Georgios Didaskalou, ambasador RP w Atenach Artur Lompart, dyrektor PIAA prof. Janusz Czebreszuk, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska oraz dyrektor Narodowego Muzeum Archeologicznego w Atenach Anna Vasiliki-Karapanagioutou.


"PIAA reprezentuje przed władzami greckimi wszystkich naukowców polskich, nie tylko tych, którzy chcą tam prowadzić badania wykopaliskowe, ale także innych, potrzebujących dostępu do kolekcji muzealnych czy archiwów" - mówili podczas otwarcia rektor Kaniewska i dyrektor Czebreszuk.


Zgodnie z greckim prawem samodzielnie mogą prowadzić swoje badania w Grecji tylko naukowcy z tych krajów, które otworzyły swój instytut w Atenach. Dotychczas Polacy mogli być członkami zespołów naukowych, ale bez prawa kierowania nimi. Polski Instytut Archeologiczny w Atenach utworzony jako jednostka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to pierwsza polska naukowa placówka zagraniczna w kraju będącym kolebką europejskiej cywilizacji. (PAP)


mkr/ ann/


Kraj i świat

2024-04-19, godz. 14:00 Astronomowie z UW odkryli cefeidę o rekordowym okresie pulsacji w Drodze Mlecznej Astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego UW odkryli masywną gwiazdę zmienną, czyli cefeidę klasyczną, o najdłuższym okresie pulsacji w naszej Galaktyce… » więcej 2024-04-19, godz. 13:50 Tusk o tzw. babciowym: można je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe Tzw. babciowe to po prostu pieniądze dla młodej mamy, która chce wrócić do pracy, ale musi znaleźć opiekuna. Może je zamienić na dziadkowe, ciociowe… » więcej 2024-04-19, godz. 13:50 Ekstraklasa piłkarska - trener Legii: wiemy, jak zneutralizować atuty Śląska Trener piłkarzy Legii Goncalo Feio przyznał przed szlagierem 29. kolejki ekstraklasy z wiceliderem Śląskiem Wrocław, że wie, jak zneutralizować mocne strony… » więcej 2024-04-19, godz. 13:50 Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawki za badania psychologiczne kierowców Nowa stawka za badanie psychologiczne kierowców ma wynieść 200 zł. Ministerstwo Zdrowia chce zaktualizować kwotę, która obowiązywała przez dekadę. Projekt… » więcej 2024-04-19, godz. 13:50 Od 21 maja Pałac Rzeczypospolitej Biblioteki Narodowej będzie dostępny dla zwiedzających Biblioteka Narodowa zakończyła ostatni etap modernizacji stołecznego Pałacu Rzeczypospolitej. 'Od 21 maja obiekt po raz pierwszy w historii zostanie udostępniony… » więcej 2024-04-19, godz. 13:50 Prognoza pogody na 20 kwietnia Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Zachodnia będzie w obszarze wyżu. Pogodę w pozostałej części kontynentu ukształtują niże… » więcej 2024-04-19, godz. 13:50 Toruń/ Bartosz Szymanski poparł przed II turą Pawła Gulewskiego (KO) Bartosz Szymanski (KWW Aktywni dla Torunia) poparł w piątek przed II turą wyborów na prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego (KO). Szymanski - który ubiegał… » więcej 2024-04-19, godz. 13:50 Media: Zachód próbował zaapelować do Iranu o deeskalację za pośrednictwem Turcji Kraje Zachodu starały się w ostatnich dniach przekazać Iranowi apel o deeskalację za pośrednictwem Turcji - powiadomiła w piątek agencja Reutera, powołując… » więcej 2024-04-19, godz. 13:40 Włochy/ W Neapolu statek pasażerski uderzył o nabrzeże, około 30 rannych Około 30 osób odniosło w piątek obrażenia, gdy w porcie w Neapolu statek pasażerski uderzył o nabrzeże - podała agencja Ansa. Przypuszcza się, że przyczyną… » więcej 2024-04-19, godz. 13:40 Ambasada Niemiec wesprze renowację synagogi Nożyków w Warszawie W piątek podpisano umowę na przekazanie darowizny między ambasadą Niemiec a Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie. 'To historyczny moment' - podkreślił… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »