2021-10-23, 19:20 Autor: PAP

Ekstraklasa koszykarek - Mistygacz z Polonii: zdecydowała sportowa złość

Koszykarki SKK Polonii Warszawa, które pokonały po zaciętej walce CTL Zagłębie Sosnowiec 92:88, jak dzieci cieszyły się z pierwszego od 21 lat zwycięstwa w ekstraklasie. "To niesamowite. Zdecydowała sportowa złość" - powiedziała PAP kapitan Marta Mistygacz.

Sosnowiczanki, które w poprzedniej kolejce pokonały sensacyjnie mistrza Polski VBW Arkę Gdynia 87:74, były faworytkami, ale tylko pierwsza kwarta układała się po ich myśli (31:24). W kolejnych "Czarne Koszule" grały dobrze w ataku i były niezwykle waleczne.

"To bardzo długo wyczekiwane zwycięstwo. Choć w pierwszych trzech kolejkach grałyśmy z mocnymi rywalkami, medalistkami mistrzostw Polski (kolejno z BC Polkowice, Arką i Eneą Gorzowem Wlkp. - PAP) i nikt nie stawiał na nasze wygrane, to w każdym z tych spotkań walczyłyśmy i byłyśmy wcale nie tak daleko od sukcesu. Teraz w końcu jest i smakuje naprawdę niesamowicie" - dodała Mistygacz.

Polonistki wygrały zdecydowanie drugą kwartę 28:14, konsekwentnie podając pod kosz do wysokich - Martyny Leszczyńskiej i Klaudii Sosnowskiej - i po 20 minutach prowadziły 52:45. W trzeciej kwarcie po rzutach z dystansu Anny Pawłowskiej i Amerykanki Whitney Knight osiągnęły najwyższą przewagę (76:67). Kontrolowały sytuację do połowy czwartej kwarty, gdy rywalki postawiły agresywną obronę strefową.

To spowodowało, że polonistki zaczęły popełniać błędy i straciły bezpieczne prowadzenie. Po rzucie "za trzy" Serbki Niny Bogicevic było 88:85 na 30 sekund przed końcem, a po kolejnej jej akcji 90:88. Wówczas zegar wskazywał tylko dwie i pół sekundy do końca meczu. Faulowana Knight dwoma wolnymi przypieczętowała sukces Polonii, wspieranej żywiołowo przez fanów.

"Zadecydowała sportowa złość. Naprawdę miałyśmy już dosyć, że w poprzednich meczach było równo, blisko, a mimo to przegrywałyśmy. Chciałyśmy w końcu wygrać, a nie być blisko zwycięstwa. Takie nastawienie pomogło w tym twardym i zaciętym meczu. Bardzo tego chciałyśmy. Błędów w końcówce nawet nie chcę komentować. Były szkolne, jak w koszykarskiej podstawówce, ale zwycięzców się nie sądzi, więc na tym skończę" - skomentowała kapitan.

Trener CTK Hiszpan Jorge Aragones, który w Polsce jest od 2099 r., powiedział, że polska liga jest bardzo wyrównana.

"Wygrana z Arką to tylko jeden mecz. Polska liga jest bardzo wyrównana, jedna z lepszych w Europie. Oglądałem wszystkie mecze Polonii i wiedziałem, że tu, w Warszawie, nie będzie łatwo. Na takie spotkanie nastawiałem koszykarki. Walczyliśmy do końca. Zabrakło detali, czasami jeden kosz czy strata decyduje o końcowym wyniku" - ocenił na konferencji prasowej.

Dla Polonii po 17 pkt zdobyły Martyna Leszczyńska, powołana do szerokiej kadry Polski Klaudia Sosnowska i Amerykanka Loryn Goodwin. Ta ostatnia miała tzw. double-double, bo na jej koncie było też 11 asyst.

Amerykanka Jessica January, kapitan i liderka Zagłębia, była blisko tzw. triple-double - uzyskała 21 pkt, 10 asyst i dziewięć zbiórek. Miała też sześć przechwytów, ale i tyle samo strat.(PAP)

olga/ pp/

2024-05-20, godz. 21:20 Premier o Tarczy Wschód: To będą fortyfikacje, schrony i infrastruktura, które przywrócą poczucie bezpieczeństwa Premier Donald Tusk mówiąc w poniedziałek w TVN24 o Tarczy Wschód przekazał, że będą to m.in. fortyfikacje, schrony i infrastruktura, które przywrócą… » więcej 2024-05-20, godz. 21:20 Ekstraklasa piłkarska - strzelcy Klasyfikacja strzelców ekstraklasy piłkarskiej: strzelcy (w kolejce, razem, u siebie, na wyjeździe) Erik Exposito Śląsk Wrocław 18 12 6Ilja Szkurin… » więcej 2024-05-20, godz. 21:10 Ekstraklasa piłkarska - Zagłębie - ŁKS 2:1 (wynik) KGHM Zagłębie Lubin - ŁKS Łódź 2:1 (1:0) Bramki: 1:0 Dawid Kurminowski (7), 2:0 Mateusz Grzybek (58), 2:1 Aleksander Iwańczyk (90+5-głową). Żółta… » więcej 2024-05-20, godz. 21:10 Izrael/ Premier: wniosek prokuratora MTK to forma "nowego antysemityzmu" Wniosek prokuratora Międzynarodowego Trybunały Karnego (MTK) jest absurdalny i fałszywy; to forma 'nowego antysemityzmu' - oświadczył w poniedziałek premier… » więcej 2024-05-20, godz. 21:10 UE/ Bodnar o krytyce Węgier ws. zamknięcia art. 7 wobec Polski: nie chcą czuć się osamotnione Być może Węgry nie chcą czuć się osamotnione - tak minister sprawiedliwości Adam Bodnar skomentował w poniedziałek w Brukseli skrytykowanie przez Węgry… » więcej 2024-05-20, godz. 21:10 Ekstraklasa piłkarska - Zagłębie - ŁKS 2:1 (opis1) KGHM Zagłębie Lubin - ŁKS Łódź 2:1 (1:0) Bramki: 1:0 Dawid Kurminowski (7), 2:0 Mateusz Grzybek (58), 2:1 Aleksander Iwańczyk (90+5-głową). Żółta… » więcej 2024-05-20, godz. 21:10 Adam Michnik uhonorowany Nagrodą PEN Clubu Publicysta, eseista, działacz opozycji w PRL, wieloletni redaktor naczelny 'Gazety Wyborczej' Adam Michnik został uhonorowany Nagrodą Polskiego PEN Clubu za… » więcej 2024-05-20, godz. 21:10 Siemoniak o programie satelitarnym: chodzi o polskie oczy pod polską kontrolą Chodzi o polskiego satelitę, który będzie 'polskimi oczami' pod polską kontrolą patrzył na to, co się dzieje - powiedział w poniedziałek szef MSWiA Tomasz… » więcej 2024-05-20, godz. 21:10 Ekstraklasa piłkarska - 33. kolejka (tabela) Wyniki meczów 33. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej: 2024-05-17:PGE FKS Stal Mielec - Pogoń Szczecin 0:0 Górnik Zabrze - Puszcza Niepołomice 1:1… » więcej 2024-05-20, godz. 21:10 Ekstraklasa piłkarska - 33. kolejka (wyniki) Wyniki meczów 33. kolejki ekstraklasy piłkarskiej: 2024-05-17:PGE FKS Stal Mielec - Pogoń Szczecin 0:0 Żółta kartka - PGE FKS Stal Mielec: Ilja Szkurin.Pogoń… » więcej