Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-23, 13:40 Autor: PAP

Lublin/ Inauguracja roku akademickiego na UMCS

77. rok akademicki zainaugurował w sobotę uroczyście Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Łącznie na 13 wydziałach UMCS studiuje ponad 18,5 tys. osób.

Podczas konferencji prasowej poprzedzającej sobotnią inaugurację roku akademickiego rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski powiedział, że miniony rok był bardzo trudny ze względu na pandemię koronawirusa. "Mimo tego trudnego okresu myślę, że ten rok należy ocenić, jako bardzo udany dla uczelni. Uczelnia jest stabilna pod względem finansowym, organizacyjnym. Tegoroczne nabory są na poziomie zeszłorocznych" – powiedział rektor UMCS.


Prof. Dobrowolski poinformował, że na początku października na studia przyjętych zostało ponad 7,3 tys. osób. W sumie na 13 wydziałach UMCS (12 w Lublinie i jednym w Puławach) studiuje ponad 18,5 tys. osób. Największym zainteresowaniem cieszą się prawo, psychologia i kierunki filologiczne.


"W tym naborze zrekrutowaliśmy ponad 120 osób z zagranicy. Mówię tutaj wyłącznie o tych osobach, które zdecydowały się na kierunki anglojęzycznych. Tych w ofercie mamy co roku coraz więcej" – powiedział rektor. Dodał, że wśród studentów UMCS jest ponad 1,8 tys. obcokrajowców pochodzących z 38 krajów. Uczelnia zatrudnia ponad 2,8 tys. osób, w tym blisko 1600 nauczycieli akademickich.


Rektor powiedział, że priorytetem dla władz uczelni jest nauka i podnoszenie jej poziomu "małymi, ale konsekwentnie realizowanymi krokami". "Przed nami ewaluacja nauki. Ewaluacji będą podlegały 23 jednostki organizacyjne UMCS" – poinformował prof. Dobrowolski.


Do największych sukcesów rektor zaliczył organizację na UMCS Ogólnopolskiego Forum Kultury Studenckiej. Wyraził nadzieję, że w kolejnych latach "będziemy mogli pochwalić się rozwiązaniami formalno-prawnymi, które będą tę kulturę mocniej i bardziej jednoznacznie wkomponowywały w funkcjonowanie uczelni".


Prof. Dobrowolski przypomniał, że klub uczelniany AZS UMCS wystawił ośmiu reprezentantów na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. "Z tego grona dwie studentki Wydziału Prawa i Administracji przywiozły trzy medale w każdym kolorze, od złotego po brązowy" – powiedział rektor.


Zdaniem rektora, do najważniejszych inwestycji realizowanych przez UMCS należy finalizowanie budowy Instytutu Pedagogiki. "Ze względu na trudną sytuację pandemiczną przesunięty został w czasie termin oddania do użytku tego budynku. To wydarzenie będzie miało jeszcze w tym roku" - zapowiedział prof. Dobrowolski. Dodał, że ważną inwestycją będzie planowana modernizacja Biblioteki UMCS.


"UMCS w przededniu nowego roku akademickiego 2021/2022 jest dobrze, sprawnie funkcjonującą uczelnią, stabilną pod względem finansowym i organizacyjnym, z perspektywami dalszego rozwoju" – podsumował swoje wystąpienie prof. Dobrowolski.


Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego odbyła się w auli Wydziału Prawa i Administracji UMCS. Podczas ceremonii immatrykulowano studentów, uczestników szkół doktorskich i wręczono Nagrodę im. Jerzego Giedroycia ustanowioną przez Senat UMCS w 2001 r., przyznawaną za badania nad dziedzictwem paryskiej "Kultury" lub za twórczą kontynuację przesłania Jerzego Giedroycia w dziedzinie nauki. W tym roku Nagrodę w wysokości 25 tys. zł otrzymała dr Katarzyna Woniak za książkę pt. "Zwangswelten. Emotions - und Alltagsgeschichte polnischer +Zivilarbeiter+ in Berlin 1939-1945”.


Tytuł najlepszego absolwenta UMCS, złoty medal oraz nagrodę w wysokości 3,5 tys. zł przyznano mgr Aleksandrze Nowosad z Wydziału Humanistycznego. Wykład inauguracyjny zatytułowany "Dla kogo archeologia?" wygłosił prof. Andrzej Kokowski z Wydziału Historii i Archeologii UMCS.


UMCS został powołany 23 października 1944 r. dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, jako uczelnia państwowa z czterema wydziałami: lekarskim, przyrodniczym, rolnym i weterynaryjnym. W kolejnych latach swego istnienia UMCS wiele różnych reorganizacji - powstawały nowe wydziały i kierunki studiów, zwiększała się liczba studentów. W 1950 r. wydzielono z uczelni wydziały lekarski i farmaceutyczny, które dały początek Akademii Lekarskiej – obecnie to Uniwersytet Medyczny. Natomiast w 1955 r. wydzielono z UMCS wydziały rolny, weterynaryjny i zootechniczny, z których utworzono Wyższą Szkołę Rolniczą - obecnie to Uniwersytet Przyrodniczy. Od utworzenia uczelni naukę na UMCS ukończyło niespełna 258 tys. absolwentów.(PAP)


Autor: Piotr Nowak


pin/ jann/


Kraj i świat

2021-12-02, godz. 07:00 Sejm zajmie się w czwartek prezydenckimi projektami ws. sędziów pokoju W czwartek Sejm ma zająć się przygotowanymi przez prezydenta Andrzeja Dudę projektami dotyczącymi tzw. sędziów pokoju. Propozycja prezydenta zakłada wprowadzenie… » więcej 2021-12-02, godz. 06:50 Pekin - pogoda pod specjalnym nadzorem Pekiński Instytut Meteorologii zainstalował 441 różnego rodzaju urządzeń pomiarowych w trzech lokalizacjach zimowych zmagań olimpijskich w celu bardziej… » więcej 2021-12-02, godz. 06:40 MSZ: przewodnictwo w OBWE daje możliwość kształtowania agendy i podnoszenia tematów trudnych Przewodnictwo w OBWE daje możliwość kształtowania agendy organizacji, podnoszenia tematów trudnych i żądania wyjaśnień od państw naruszających zasady… » więcej 2021-12-02, godz. 06:40 Lubelskie/ Ponad milion złotych rekompensat wypłacono przedsiębiorcom w związku ze stanem wyjątkowym Ponad milion złotych rekompensat wypłacił do tej pory przedsiębiorcom Lubelski Urząd Wojewódzki za straty związane ze stanem wyjątkowym przy granicy z… » więcej 2021-12-02, godz. 06:40 MF: składka zdrowotna za grudzień 2021 r. opłacona w styczniu 2022 r. nie podlega odliczeniu Składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacona w styczniu 2022 roku za grudzień 2021 roku nie będzie podlegała odliczeniu na zasadach obowiązujących do 31… » więcej 2021-12-02, godz. 06:40 Rosja/ Wicher powalił 200-letni dąb posadzony przez Turgieniewa Blisko 200-letni dąb posadzony przez klasyka literatury rosyjskiej Iwana Turgieniewa w jego rodzinnym majątku Spasskoje-Łutowinowo został powalony przez gwałtowną… » więcej 2021-12-02, godz. 06:30 Szef Pentagonu: programy zbrojeniowe Korei Płn. destabilizują sytuację w regionie Programy zbrojeniowe i rakietowe Korei Płn. w coraz większym stopniu destabilizują sytuację w regionie - oświaczył w czwartek na konferencji prasowej w Seulu… » więcej 2021-12-02, godz. 06:30 Szwecja/ W Sztokholmie rozpoczyna się spotkanie ministerialne OBWE W Sztokholmie w czwartek rozpoczyna się dwudniowe spotkanie ministerialne Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Sprawująca prezydencję… » więcej 2021-12-02, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: w czwartek stopniowa poprawa pogody W czwartek na południowej połowie kraju nastąpi stopniowa poprawa pogody. Śnieg i śnieg z deszczem będzie padał na północy kraju i w rejonach podgórskich… » więcej 2021-12-02, godz. 06:20 Powstała darmowa aplikacja ochrony rodzicielskiej mOchrona Bezpłatne narzędzie mOchrona, które umożliwia wsparcie w ustalaniu reguł dotyczących korzystania z internetu i aplikacji oraz daje rodzicom dostęp do informacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »