Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-23, 13:30 Autor: PAP

Włochy/ Richard Gere złoży zeznania w procesie Matteo Salviniego

Amerykański aktor Richard Gere złoży zeznania w procesie byłego szefa MSW Włoch, lidera Ligi Matteo Salviniego - zdecydował w sobotę sąd w Palermo. Toczy się tam proces polityka, oskarżonego o pozbawienie wolności 147 migrantów i ich przetrzymywanie na statku organizacji pozarządowej.

Sprawa dotyczy wydarzeń sprzed ponad dwóch lat, gdy Salvini jako minister spraw wewnętrznych i wicepremier zamknął włoskie porty dla statków organizacji pozarządowych(NGO) i nie pozwalał uratowanym na morzu migrantom zejść z pokładu.


W sierpniu 2019 roku załoga patrolującej Morze Śródziemne jednostki hiszpańskiej NGO Open Arms wzięła na pokład 147 migrantów z tonącej łodzi i obrała kurs na Maltę. Władze tego kraju odmówiły przyjęcia migrantów. Wtedy statek skierował się w stronę włoskiej wyspy Lampedusa.


Salvini przez sześć dni nie wydawał zgody na zawinięcie statku do portu. Został on przyjęty, gdy decyzję w tej sprawie wydał sąd w Agrigento. Migranci zeszli na ląd.


Za pozbawienie ich wolności liderowi Ligi grozi 15 lat więzienia.


W tej sprawie, jak i w podobnych dotyczących innych statków, senator Matteo Salvini argumentuje, że bronił granic Włoch, a decyzję sądu o wytoczeniu mu procesu uznaje za polityczną.


Richard Gere złoży zeznania jako świadek oskarżenia, ponieważ w czasie kryzysu wokół statku Open Arms, stojącego na morzu, wszedł na jego pokład i przekazał migrantom pomoc humanitarną. Zapoznał się też z sytuacją migrantów.


W sobotę sąd w Palermo zdecydował, że zeznania złożą jako świadkowie również były premier Giuseppe Conte, obecna szefowa MSW Luciana Lamorgese, szef MSZ Luigi Di Maio, który był wicepremierem przed dwoma laty. Ponadto na liście świadków są inni ministrowie z byłego rządu Contego.


Salvini po wyjściu z sądu powiedział dziennikarzom: "Powiedzcie mi, jak poważny jest proces, na który przybędzie z Hollywood Richard Gere, by zeznawać na temat mojej niegodziwości?".


"Mam nadzieję, że proces potrwa możliwie najkrócej, bo są ważniejsze sprawy, którymi trzeba się zająć" - dodał przywódca Ligi.


Proces został odroczony do 17 grudnia.


Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)


sw/ zm/


Kraj i świat

2021-12-02, godz. 07:00 Sejm zajmie się w czwartek prezydenckimi projektami ws. sędziów pokoju W czwartek Sejm ma zająć się przygotowanymi przez prezydenta Andrzeja Dudę projektami dotyczącymi tzw. sędziów pokoju. Propozycja prezydenta zakłada wprowadzenie… » więcej 2021-12-02, godz. 06:50 Pekin - pogoda pod specjalnym nadzorem Pekiński Instytut Meteorologii zainstalował 441 różnego rodzaju urządzeń pomiarowych w trzech lokalizacjach zimowych zmagań olimpijskich w celu bardziej… » więcej 2021-12-02, godz. 06:40 MSZ: przewodnictwo w OBWE daje możliwość kształtowania agendy i podnoszenia tematów trudnych Przewodnictwo w OBWE daje możliwość kształtowania agendy organizacji, podnoszenia tematów trudnych i żądania wyjaśnień od państw naruszających zasady… » więcej 2021-12-02, godz. 06:40 Lubelskie/ Ponad milion złotych rekompensat wypłacono przedsiębiorcom w związku ze stanem wyjątkowym Ponad milion złotych rekompensat wypłacił do tej pory przedsiębiorcom Lubelski Urząd Wojewódzki za straty związane ze stanem wyjątkowym przy granicy z… » więcej 2021-12-02, godz. 06:40 MF: składka zdrowotna za grudzień 2021 r. opłacona w styczniu 2022 r. nie podlega odliczeniu Składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacona w styczniu 2022 roku za grudzień 2021 roku nie będzie podlegała odliczeniu na zasadach obowiązujących do 31… » więcej 2021-12-02, godz. 06:40 Rosja/ Wicher powalił 200-letni dąb posadzony przez Turgieniewa Blisko 200-letni dąb posadzony przez klasyka literatury rosyjskiej Iwana Turgieniewa w jego rodzinnym majątku Spasskoje-Łutowinowo został powalony przez gwałtowną… » więcej 2021-12-02, godz. 06:30 Szef Pentagonu: programy zbrojeniowe Korei Płn. destabilizują sytuację w regionie Programy zbrojeniowe i rakietowe Korei Płn. w coraz większym stopniu destabilizują sytuację w regionie - oświaczył w czwartek na konferencji prasowej w Seulu… » więcej 2021-12-02, godz. 06:30 Szwecja/ W Sztokholmie rozpoczyna się spotkanie ministerialne OBWE W Sztokholmie w czwartek rozpoczyna się dwudniowe spotkanie ministerialne Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Sprawująca prezydencję… » więcej 2021-12-02, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: w czwartek stopniowa poprawa pogody W czwartek na południowej połowie kraju nastąpi stopniowa poprawa pogody. Śnieg i śnieg z deszczem będzie padał na północy kraju i w rejonach podgórskich… » więcej 2021-12-02, godz. 06:20 Powstała darmowa aplikacja ochrony rodzicielskiej mOchrona Bezpłatne narzędzie mOchrona, które umożliwia wsparcie w ustalaniu reguł dotyczących korzystania z internetu i aplikacji oraz daje rodzicom dostęp do informacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »