Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-23, 07:00 Autor: PAP

Grodecki: Frontex wesprze nas w organizacji powrotów migrantów do krajów pochodzenia

Na dziś nie widzimy potrzeby zaangażowania Frontexu w działania na granicy polsko-białoruskiej, ale chcemy współpracować z Frontexem w zakresie organizacji powrotów migrantów do krajów pochodzenia – powiedział PAP wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki.

PAP zapytała wiceszefa MSWiA o kwestię współpracy z Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex wobec presji migracyjnej z Białorusi, w tym o głosy, aby rząd zwrócił się do Frontexu o wsparcie w działaniach na granicy. Z takiej pomocy korzysta m.in. Litwa.


"Na dzisiaj nie widzimy potrzeby zaangażowania Frontexu w działaniach na naszej granicy. Obecnie odcinka granicy z Białorusią chroni ponad 7 tysięcy funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i żołnierzy Wojska Polskiego. Będzie ich więcej, a granica polsko-białoruska jest krótsza od litewsko-białoruskiej" – powiedział Grodecki.


Jak zaznaczył, "w tym komponencie nie potrzebujemy wsparcia Frontexu". "Chcemy jednak współpracować z Frontexem w zakresie readmisji, czyli powrotów migrantów do krajów pochodzenia" – podkreślił wiceszef MSWiA.


Grodecki wyjaśnił, że szef Frontexu Fabrice Leggeri podczas ich wspólnej wizyty na granicy z 4 października zadeklarował zaangażowanie Agencji w organizację lotów z Polski do krajów trzecich. "Chcemy z tej oferty skorzystać. Na tym polu wsparcie Frontexu jest istotne. Frontex ma wypracowany system powrotowy. Dysponuje wykwalifikowanymi ludźmi, narzędziami i środkami finansowymi" – dodał.


"Trwają obecnie rozmowy na ten temat. Mamy już grupę osób, które otrzymały decyzję powrotową. Mam nadzieję, że niedługo Frontex będzie mógł zorganizować taki lot" – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.


Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje.


Polska Straż Graniczna notuje coraz więcej osób, które próbują nielegalnie przedostać się do Polski z Białorusi. Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i woj. lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Rząd planuje też budowę zapory na tej granicy. (PAP)


Autorka: Agnieszka Ziemska


agzi/ robs/


Kraj i świat

2022-06-27, godz. 06:50 "Dziennik Gazeta Prawna": Zaliczki na PIT wciąż liczone dwa razy Wchodząca w życie od 1 lipca br. korekta Polskiego Ładu miała skończyć z obowiązkiem dwukrotnego wyliczania zaliczek na podatek dochodowy. Jednak firmy… » więcej 2022-06-27, godz. 06:50 MEiN przypomina w poradniku zasady bezpiecznego wypoczynku w górach i nad wodą Aby wypoczynek w górach czy nad wodą był bezpieczny, trzeba się do niego przygotować - wskazują eksperci MEiN. Przypominają, gdzie warto zaczerpnąć informacji… » więcej 2022-06-27, godz. 06:50 "Dziennik Gazeta Prawna": Komisja Europejska i rząd finalizują negocjacje w sprawie umowy partnerstwa W lipcu rząd może uzyskać akceptację Komisji Europejskiej do umowy partnerstwa, która pozwoli zacząć wydawać unijne miliardy w latach 2021-2027 - pisze… » więcej 2022-06-27, godz. 06:50 Lewica w czwartek zacznie objazd po Polsce; zamierza odwiedzić 100 powiatów W czwartek Lewica zacznie objazd po Polsce pod hasłem 'Bezpieczna rodzina'. W lipcu posłowie i posłanki zamierzają odwiedzić 100 powiatów. Podczas spotkań… » więcej 2022-06-27, godz. 06:40 "Puls Biznesu": Trzypasmowa autostrada kosztem odcinka drogi ekspresowej Resort infrastruktury obetnie o 600 mln zł finansowanie na jeden z odcinków drogi S10. Dzięki temu sfinansuje rozbudowę autostrady z Torunia do Włocławka… » więcej 2022-06-27, godz. 06:30 Polacy pracują nad rozwiązaniem, które pomoże sprowadzić próbki z Marsa na Ziemię Próbki zgromadzone przez łazika Perseverance na powierzchni Marsa mają dotrzeć na Ziemię już w 2031 roku. Polscy inżynierowie opracowali prototyp podwozia… » więcej 2022-06-27, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: poniedziałek upalny w całym kraju W poniedziałek niemal w całej Polsce będzie słonecznie i upalnie. Jak powiedział PAP Jakub Gawron, synoptyk IMGW-PIB, możliwe jest wydanie w drugiej połowie… » więcej 2022-06-27, godz. 06:20 Z powodu globalnego ocieplenia powstaje kolejne pływające miasto - niedaleko Malediwów Trzy lata temu świat obiegła informacja, że w 2025 roku u wybrzeży Korei Południowej powstanie pływające miasto odporne na czynniki związane z ociepleniem… » więcej 2022-06-27, godz. 06:20 Były piłkarz reprezentacji Włoch Tomassi będzie burmistrzem Werony Były piłkarz włoskiej reprezentacji Damiano Tommasi będzie burmistrzem Werony - podano w nocy z niedzieli na poniedziałek. To najbardziej spektakularny wynik… » więcej 2022-06-27, godz. 06:20 Ostatnie dni na złożenie deklaracji o źródle ogrzewania domu Tylko do czwartku 30 czerwca właściciele domów, zarządcy budynków mają czas na złożenie deklaracji o źródle ogrzewania nieruchomości do Centralnej Ewidencji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »