Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-23, 06:20 Autor: PAP

Możdżanowska: dezorganizacja PZŁ to mniej skuteczna walka z ASF

Dezorganizacja Polskiego Związku Łowieckiego to mniej skuteczna walka z afrykańskim pomorem świń (ASF), a tym samym większe straty polskich rolników i gospodarki - powiedziała PAP posłanka do Parlamentu Europejskiego i członkini zespołu ds. walki z ASF Andżelika Możdżanowska.

Europosłanka odniosła się w ten sposób do pomysłu powołania Agencji Rozwoju Gospodarki Łowieckiej, która - zdaniem niektórych polityków i działaczy rolniczych - ma być konkurencją dla Polskiego Związku Łowieckiego.


Możdżanowska oceniła jako absurdalne oskarżanie myśliwych o rozprzestrzenianie się ASF czy zarzucanie im nieskuteczności działania. Przypomniała, że depopulacja dzików i odstrzał sanitarny są realizowane, a w ostatnich latach, tzn. od wejścia w życie przepisów dotyczących walki z ASF, myśliwi pozyskali 1,2 mln dzików.


Zaznaczyła, że dziś pomysł na dezorganizację myśliwych PZŁ uniemożliwi skuteczne zwalczanie ASF, a tym samym zniszczy ostatnie szanse dla polskich producentów trzody chlewnej. "Nie możemy dawać sygnału, że niszczymy system, który służy do osiągnięcia celu, a takie sygnały do KE obecnie docierają" - dodała.


Zdaniem Możdżanowskiej powoływanie nowej organizacji myśliwskiej wymaga ogromnych nakładów finansowych i czasu, którego nie ma.


"Komisja Europejska oczekuje efektów podejmowanych przez Polskę działań w walce z ASF. Jeśli ich nie będzie w ciągu kilku miesięcy, nie mamy co liczyć na szybkie zniesienie ograniczeń dystrybucji mięsa wieprzowego. Producenci trzody chlewnej są w dramatycznej sytuacji, a to tylko sygnał dla duńskich czy niemieckich producentów trzody chlewnej czy tuczu nakładczego" - powiedziała.


Wskazała, że obecnie niezbędne są bardziej zintensyfikowane działania, w których będą uczestniczyć zarówno rolnicy i myśliwi, jak i państwo. Wyjaśniła, że takim działaniem jest realizacja zapowiedzianego przez resort klimatu odstrzału dzików w ramach 27 tys. polowań organizowanych przez wszystkie Koła Łowieckie w Polsce, a także poszukiwanie padłych zwierząt. Powiedziała też, że obecnie najważniejsze są pilne i niezbędne decyzje Głównego Lekarza Weterynarii, które zapewnią efektywność walki z ASF i współpracę z myśliwymi oraz rolnikami poprzez m.in. stały dostęp do chłodni czy zagwarantowanie dostępu do szybkich badań weterynaryjnych oraz weekendowe dyżury Powiatowych Lekarzy Weterynarii.


"Jeśli chcemy pomóc polskim rolnikom - polskiej produkcji trzody chlewnej, to przy pełnej mobilizacji i współpracy wszystkich środowisk jesteśmy w stanie tę chorobę skutecznie opanować, a każda ze stron i instytucji powinna być skutecznie i konsekwentnie rozliczana" - wskazała. Zaznaczyła, że jest to ostatnia szansa dla przyszłości produkcji polskiego mięsa na europejskim rynku.


Możdżanowska zauważyła, że Polska ma możliwość zwrócenia się do KE o dodatkowe środki na rekompensaty dla rolników, którzy zlikwidowali hodowle i będą musieli je odtworzyć. "Teraz rolnictwo wymaga szczególnego wsparcia finansowego, dlatego tak ważne są zapewnione kolejne setki milionów złotych z polskiego rządu dla polskiej wsi" - powiedziała.


12 października br. wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka zapowiedział intensyfikację odstrzałów. W kilku powiatach m.in. Wielkopolski i Pomorza myśliwi mają odstrzelić wszystkie dziki.


Afrykański pomór świń (ASF) jest zaraźliwą i przebiegającą z wysoką śmiertelnością wirusową chorobą dzików i świń. W Polsce wirus ASF wykryto po raz pierwszy w lutym 2014 roku 800 m od granicy z Białorusią. (PAP)


Autorka: Ewa Wesołowska


ewes/ mk/


Kraj i świat

2021-11-30, godz. 01:40 Rozmowy nuklearne w Wiedniu: Iran zajmuje twarde stanowisko Nieznaczny optymizm pojawił się w wypowiedziach dyplomatów UE, Rosji i Iranu, biorących udział w rozmowach o ożywieniu umowy nuklearnej z 2015 roku, których… » więcej 2021-11-30, godz. 00:40 Magdalena Koleśnik laureatką Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2020/2021 Magdalena Koleśnik została laureatką Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2020/2021 dla młodych aktorów odznaczających się wybitną indywidualnością. Jury… » więcej 2021-11-30, godz. 00:40 Złota Piłka - Lewandowski: gratulacje dla zwycięzców Robert Lewandowski, który zajął drugie miejsce w plebiscycie magazynu 'France Football' na najlepszego zawodnika 2021 roku, pogratulował triumfatorom Złotej… » więcej 2021-11-30, godz. 00:30 Złota Piłka - brytyjskie media: Lewandowski zasłużył przynajmniej na zaległą nagrodę Brytyjska prasa i komentatorzy piłkarscy zgadzają się, że Robert Lewandowski zasłużył na Złotą Piłką magazynu 'France Football' - jeśli nie za ten… » więcej 2021-11-30, godz. 00:20 Białoruś/ Lotnisko w Mińsku: W poniedziałek bez lotów wywozowych do Iraku Po tym, jak kilkoma samolotami linii Iraqi Airways z Mińska wyleciało ponad 1,8 tys. migrantów, główny białoruski port lotniczy poinformował, że poniedziałkowego… » więcej 2021-11-30, godz. 00:20 Puchar Davisa - Chorwaci w półfinale, Włosi wyeliminowani Tenisiści Chorwacji awansowali do półfinału rozgrywek o Puchar Davisa, pokonując w Turynie Włochów 2:1. Zwycięski punkt zdobyli debliści Mate Pavic i… » więcej 2021-11-30, godz. 00:20 Złota Piłka - niemieckie media rozczarowane: dlaczego znowu Messi... Niemieckie media nie kryją rozczarowania końcowymi wynikami plebiscytu 'France Football' i faktem, że Złota Piłka nie trafiła do grającego w Bayernie Monachium… » więcej 2021-11-29, godz. 23:50 Złota Piłka - Matthaeus o drugim miejscu Lewandowskiego: już nic nie rozumiem Lothar Matthaeus, laureat Złotej Piłki za rok 1990, był zaskoczony rozstrzygnięciem tegorocznego plebiscytu magazynu 'France Football'. Spodziewał się zwycięstwa… » więcej 2021-11-29, godz. 23:40 Złota Piłka - media w Portugalii: Lewandowski przegrał przez słabszą postawę swojej reprezentacji Portugalskie media w komentarzach do ceremonii wręczenia Złotej Piłki dla najlepszego zawodnika świata wskazują, że zwycięstwo Lionela Messiego nie jest… » więcej 2021-11-29, godz. 23:30 Złota Piłka - prezes PZPN: dla mnie Lewandowski jest najlepszy (korekta) Prezes PZPN Cezary Kulesza gratulując Robertowi Lewandowskiego drugiego miejsca w plebiscycie magazynu 'France Football' podkreślił, że dla niego to Polak… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »