Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-23, 05:20 Autor: PAP

MRiT: wiceminister Olga Semeniuk przewodniczącą Rady Polskiej Agencji Kosmicznej (komunikat)

- Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:


Dzisiaj (22 października br.) wiceminister Olga Semeniuk została wybrana na przewodniczącą Rady Polskiej Agencji Kosmicznej.


Priorytetami dla przewodniczącej będą:


- kreowanie polityki kosmicznej,- realizacja zadań wynikających z Polskiej Strategii Kosmicznej przyjętej przez rząd w 2017 r., - przygotowanie Krajowego Programu Kosmicznego.


Zgodnie z Polską Strategią Kosmiczną skoncentrowanie funkcji zarządczej i koordynacyjnej znajduje się w rękach Ministerstwa Rozwoju i Technologii, odpowiadającego za całokształt polityki kosmicznej, przy jednoczesnym zapewnieniu współpracy z innymi resortami oraz partnerami. Polska Agencja Kosmiczna wspiera w tych działaniach MRiT.


Do najważniejszych zadań Polskiej Agencji Kosmicznej należy:


wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego oraz środowiska naukowego poprzez łączenie świata biznesu i nauki;


wspieranie polskiego przemysłu w celu zwiększenia jego konkurencyjności na rynku europejskim i pozyskiwania przez krajowe firmy kontraktów organizacji międzynarodowych, zwłaszcza Europejskiej Agencji Kosmicznej i Komisji Europejskiej;


odpowiadanie za przygotowanie i implementację Krajowego Programu Kosmicznego;


współpraca z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową, w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej.


działanie także na rzecz rozwoju technik satelitarnych w codziennym życiu, min. w rolnictwie, leśnictwie, transporcie lądowym i morskim, monitoringu środowiska, zarządzaniu kryzysowym, czy prognozowaniu pogody.


UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


kom/ pif/


Kraj i świat

2023-12-03, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: niedziela głównie z opadami śniegu, na Wybrzeżu z temperaturą na plusie W niedzielę opady, głównie śniegu, spodziewane są w całym kraju. Te intensywniejsze, jak powiedziała PAP synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska, mogą wystąpić… » więcej 2023-12-03, godz. 06:20 Pingwiny maskowe zasypiają tysiące razy dziennie na 4 sekundy Pingwiny maskowe zasypiają tysiące razy dziennie na 4 sekundy. Zaspokajają dobowe zapotrzebowanie na sen, ale zawsze jest sen przerywany ze względu na niebezpieczeństwo… » więcej 2023-12-03, godz. 06:10 W Kościele katolickim w niedzielę rozpoczyna się adwent W Kościele katolickim w niedzielę rozpoczyna się adwent. Jest to okres przygotowania do uroczystość Bożego Narodzenia. Od kilkunastu lat akcentowany jest… » więcej 2023-12-03, godz. 06:00 Peru / 22 pochówki, głównie dzieci i noworodków, odkryli polscy archeolodzy Zmumifikowane pochówki 22 osób, głównie małych dzieci i noworodków, odnalazł polsko-peruwiański zespół naukowców miejscowości Barranca w Peru - poinformował… » więcej 2023-12-03, godz. 05:50 PŚ w skokach - w niedzielę drugi konkurs w Lillehammer W niedzielę skoczkowie narciarscy wystartują w drugim konkursie Pucharu Świata w norweskim Lillehammer. Faworytem jest niepokonany w tym sezonie Austriak Stefan… » więcej 2023-12-03, godz. 05:50 Prognoza na 3 i 4 grudnia Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Zachodnia jest pod wpływem niżu znad Atlantyku. Europa Wschodnia i Południowo Wschodnia również… » więcej 2023-12-03, godz. 02:40 Prezydent wrócił do kraju z wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Prezydent Andrzej Duda wrócił w nocy z soboty na niedzielę do kraju z wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W Dubaju brał udział w konferencji klimatycznej… » więcej 2023-12-03, godz. 02:30 Japonia/ Niewielkie tsunami zarejestrowano na obszarach położonych wzdłuż wybrzeża Pacyfiku Niewielkie tsunami zaobserwowano w niedzielę na obszarach wzdłuż japońskiego wybrzeża Pacyfiku po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,7, które nawiedziło… » więcej 2023-12-03, godz. 01:50 Dolnośląskie/ Wypadek na DK3; 5 osób rannych w wypadku Po godz. 22:00 doszło do wypadku na drodze krajowej nr 5 między Radomierzem a Bolkowem. W zderzeniu dwóch aut osobowych rannych zostało 5 osób. Wprowadzono… » więcej 2023-12-03, godz. 01:40 Jerozolima/ Kard. Pizzaballa: Sytuacja chrześcijan w Gazie znacznie różni się od tego, co dzieje się na Zachodnim… Sytuacja chrześcijan w Strefie Gazy znacznie różni się od tego, co dzieje się na Zachodnim Brzegu - mówił łaciński patriarcha Jerozolimy, kardynał Pierbattista… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »