Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-21, 11:00 Autor: PAP

Cyfrowa Grupa Wyszehradzka przebada kompetencje cyfrowe mieszkańców regionu

Organizacje branży cyfrowej z krajów Grupy Wyszehradzkiej, zrzeszone w Grupie Digital V4, sprawdzą kompetencje cyfrowe uczniów szkól podstawowych i średnich w Czechach, Polsce, na Słowacji i Węgrzech - poinformował Związek Cyfrowa Polska w komunikacie.

Jak podała organizacja, która jest odpowiedzialna za realizację projektu w Polsce, wraz z partnerskimi organizacjami branżowymi partnerskimi z pozostałych krajów należących do Grupy Wyszehradzkiej, chce ona wspólnie przebadać kompetencje cyfrowe młodych obywateli i sprawdzić ich przygotowanie do zmieniającego się rynku pracy.


Projekt o nazwie IT Fitness Test wystartuje w kwietniu przyszłego roku dzięki wsparciu Funduszu Wyszehradzkiego. W ramach tej inicjatywy przeprowadzane będą bezpłatne, dostępne dla każdego uczestnika testy umiejętności cyfrowych oceniające kompetencje w pięciu obszarach, takich jak: internet, bezpieczeństwo i systemy komputerowe, narzędzia do współpracy i sieci społecznościowe, oraz narzędzia biurowe.


Według komunikatu, każdy uczestnik testu po jego wykonaniu otrzyma imienny certyfikat opisujący uzyskany wynik oraz wskazujący zagadnienia, które wymagają dodatkowego dokształcenia przez respondenta. Jak podkreślają inicjatorzy projektu, choć badanie ma na celu zbadanie kompetencji cyfrowych uczniów szkół podstawowych i średnich, to – co ważne – Grupa Digital V4 zamierza udostępnić test wszystkim zainteresowanym, którzy chcą sprawdzić swój poziom cyfrowych umiejętności.


Związek Polska Cyfrowa przypomniał, że podobny projekt od dekady realizowany jest już na Słowacji przez tamtejszą organizację branży cyfrowej – ITAS. Przy wsparciu Komisji Europejskiej do tej pory już ponad 300 tys. Słowaków wykonało test kompetencji cyfrowych.


Zdaniem inicjatorów projektu IT Fitness Test, umiejętności cyfrowe obywateli zdeterminują konkurencyjność gospodarek Grupy V4 wraz z rozwojem Przemysłu 4.0. Zwracają oni uwagę, że według opublikowanego w 2020 r. Indeksu Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego (DESI), który pozwala monitorować poziom zaawansowania cyfrowego Unii Europejskiej, Polska plasuje się na 23. pozycji. W kategorii „kapitał ludzki”, która opisuje m.in. jaki odsetek populacji danego kraju dysponuje przynajmniej podstawowymi umiejętnościami cyfrowymi, Polska zajmuje 22. lokatę wśród 28 badanych państw członkowskich UE.


Zbadanie kompetencji cyfrowych ma - wskazuje komunikat - dać sygnał, z czym, jeśli chodzi o cyfryzację, młodzi Polacy mają największy problem, gdzie są luki i gdzie potrzebne są zmiany w kształceniu.


Projekt współfinansowany jest przez rządy Czech, Polski, Słowacji i Węgier poprzez Granty Wyszehradzkie udzielane przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Celem Funduszu jest wsparcie bliskiego porozumienia i ścisłej współpracy pomiędzy mieszkańcami regionu V4, oraz pomiędzy nimi a państwami i regionami spoza Grupy, szczególnie niezrzeszonymi w ramach UE, m.in. państwami Partnerstwa Wschodniego oraz zachodnich Bałkanów. Fundusz wspomaga rozwój społeczeństwa obywatelskiego finansując wspólne projekty oraz przyznając stypendia akademickie i prowadząc mecenat artystyczny. Roczny budżet Funduszu wynosi ponad 8 milionów Euro i pochodzi w równym stopniu od rządów państw Grupy Wyszehradzkiej.


Związek Cyfrowa Polska to branżowa organizacja pracodawców, zrzeszająca największe firm z branży sektora cyfrowego i nowych technologii – producentów, dystrybutorów i importerów działających na polskim rynku. (PAP)


autorka: Małgorzata Werner-Woś


mww/ drag/


Kraj i świat

2024-02-29, godz. 10:40 Ruszył nabór do 6. edycji programu POLONISTA NAWA Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej rozpoczęła nabór do programu POLONISTA. Mogą się do niego zgłaszać studenci, doktoranci i naukowcy, których przedmiotem… » więcej 2024-02-29, godz. 10:40 Minister zdrowia: będą pieniądze z KPO na ochronę zdrowia Pieniądze z KPO na system ochrony zdrowia będą i wykorzystamy je jak najlepiej - poinformowała w czwartek minister zdrowia Izabela Leszczyna. Mówiąc o reformie… » więcej 2024-02-29, godz. 10:40 Wrocław/ Nadzór budowalny nakazał wyprowadzkę z Trzonolinowca Mieszkańcy pochodzącego z lat 60. XX w. Trzonolinowca muszą opuścić budynek, którego konstrukcja ma być w ciągu 18 miesięcy wzmocniona - wynika z decyzji… » więcej 2024-02-29, godz. 10:40 Czechy/ Rozpoczęło się Spotkanie Przewodniczących Parlamentów Państw Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy W czwartek przed południem w Pradze rozpoczęło się Spotkanie Przewodniczących Parlamentów Państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) i Ukrainy. Wśród tematów rozmów… » więcej 2024-02-29, godz. 10:40 Kosiniak-Kamysz: projekt Trzeciej Drogi ws. aborcji jest jedynym, który może wejść w życie Zapraszamy koalicjantów do poparcia jedynego projektu ws. aborcji, który może wejść w życie - powiedział jeden z liderów Trzeciej Drogi Władysław Kosiniak-Kamysz… » więcej 2024-02-29, godz. 10:30 Hollywood żegna aktora Richarda Lewisa, który zmarł na zawał serca W wieku 76 lat zmarł amerykański aktor i komik Richard Lewis, znany widzom z takich produkcji, jak „Zostawić Las Vegas”, „Robin Hood: Faceci w rajtuzach”… » więcej 2024-02-29, godz. 10:20 Kosiniak-Kamysz o sytuacji rolników: są już pierwsze efekty rozmów ministra rolnictwa w Brukseli Wicepremier, lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w czwartek, że są pierwsze efekty rozmów prowadzonych przez ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego… » więcej 2024-02-29, godz. 10:20 Remake „Nagiej broni” trafi do kin w 2025 roku Studio Paramount ogłosiło daty premier kilku ze swoich produkcji. Wśród nich uwagę zwraca przede wszystkim remake kultowej „Nagiej broni”, którego premiera… » więcej 2024-02-29, godz. 10:20 "Financial Times": Rosja obniżyła próg wymagany do użycia taktycznej broni jądrowej Rosja obniżyła próg wymagany do użycia taktycznej broni jądrowej do poziomu niższego, niż kiedykolwiek publicznie przyznała; Kreml może sięgnąć po… » więcej 2024-02-29, godz. 10:20 Pierwsze moduły fotowoltaiczne TOPCon typu n z serii ASTRO N7s ZBB-TF o łącznej mocy 43 MW trafiły do masowej produkcji… HANGZHOU, Chiny, 28 lutego 2024 r. /PRNewswire/ -- Po dwóch miesiącach optymalizacji procesu i wprowadzeniu technologii ogniw fotowoltaicznych TOPCon 4.0 pierwsza… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »