Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-20, 17:20 Autor: PAP

Lublin/ Więźniowie rozpoczęli kolejny rok akademicki

25 osadzonych z Aresztu Śledczego w Lublinie rozpoczęło w środę rok akademicki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, z czego 13 osób na pierwszym roku studiów. Więźniowie kształcą się na kierunku nauki o rodzinie ze specjalnością asystent osoby niesamodzielnej.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/2022 w Areszcie Śledczym w Lubkinie odbyła się w środę. Od października 13 kolejnych więźniów rozpoczęło studia na pierwszym roku studiów prowadzonych przez Katolicki Uniwersytet Lubelski. Łącznie 25 osadzonych mężczyzn będzie kształcić się w murach więzienia na kierunku nauki o rodzinie ze specjalnością asystent osoby niesamodzielnej.


"Zdecydowałem się na studia w więzieniu przede wszystkim dlatego, żeby ten czas nie był zmarnowanym. Siedzę tu od kilku lat i stwierdziłem, że studia licencjackie będą dobrym pomysłem i mogą zaprocentować po wyjściu na wolność" – powiedział Artur, jeden z osadzonych, któremu zostały dwa lata do końca wyroku.


"Jestem już na trzecim roku studiów. Teraz przygotowujemy się do napisania pracy licencjackiej. Kadra KUL i Służby Więziennej stara się nam wszystko zorganizować w jak najlepszy sposób. Wybrałem temat: +Człowiek w obliczu wyzwań kultury tymczasowości, czyli wpływ konsumpcjonizmu na życie codzienne+" – dodał Artur.


Obecny na uroczystej inauguracji roku akademickiego w lubelskim areszcie zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej gen. Andrzej Leńczuk podkreślił, że ważnym zadaniem SW jest prowadzenie działań penitencjarnych, które mają przygotować osoby pozbawione wolności do uczciwego życia po opuszczenia więzienia.


"Istotnym elementem procesu resocjalizacji jest nauczanie, w tym nauczanie poprzez zapewnienie osadzonym możliwości podjęcia studiów. Jestem przekonany, że osadzeni – którzy mają możliwość podjęcia studiów wyższych – ubogacą nie tylko swoją osobowość, ale przede wszystkim zmienią siebie w taki sposób, by móc uczciwie żyć po opuszczeniu więzienia" – zaznaczył gen. Leńczuk.


Prorektor ds. studentów i doktorantów KUL prof. Krzysztof Narecki przypomniał, że porozumienie między Aresztem Śledczym a uczelnią zostało zawarte w 2013 r. Pomysł prowadzenia studiów dla osadzonych powstał z inicjatywy ks. prof. Mirosława Kalinowskiego, obecnego rektora uczelni.


"W tej chwili prowadzimy studia licencjackie na kierunku nauki o rodzinie, specjalność asystent osoby niesamodzielnej. To jest ta specjalność, która pozwoli osadzonym po wyjściu na wolność służyć innym. Umożliwiamy im to poprzez zdobycie znakomitej wiedzy, dostęp do naszych możliwości dydaktyczno-naukowych. Chcemy również, aby inne kierunki studiów być może były również oferowane we współpracy z inspektoratem więziennictwa" – dodał prorektor.


We wrześniu br. podczas podpisania umowy o kontynuacji współpracy między uczelnią a aresztem rektor KUL podkreślił, że studia dla osadzonych stanowią nie tylko możliwość rozwoju intelektualnego, ale także powrotu do funkcjonowania w społeczeństwie.


"Przede wszystkim to podnosi poziom ich wartościowania, akceptacji, daje poczucie bezpieczeństwa przy powrocie do życia społecznego. Mamy też na to merytoryczne uzasadnienie, bo powrót na drogę kariery przestępczej jest zerowy" – powiedział ks. prof. Kalinowski.


Współpraca uczelni z aresztem trwa od 2013 r. KUL jest jedną z nielicznych uczelni w Polsce, które umożliwiają więźniom zdobycie wyższego wykształcenia. Osadzeni realizują pełen program zajęć uniwersyteckich – z tym, że odbywają się one w areszcie. Do tej pory 16 więźniów ukończyło studia z tytułem licencjata, a 4 osoby z tytułem magistra.(PAP)


Autorka: Gabriela Bogaczyk


gab/ joz/


Kraj i świat

2024-04-24, godz. 21:20 J.Kaczyński na posiedzeniu klubu PiS mobilizował parlamentarzystów przed wyborami do PE oraz marszem 10 maja Lider PiS Jarosław Kaczyński podczas środowego posiedzenia klubu PiS zarysował kalendarz działań oraz priorytetów na najbliższy czas, jeśli chodzi o kampanię… » więcej 2024-04-24, godz. 21:20 Szef MS: projekty ws. TK w pakiecie innych propozycji, m.in. zmiany konstytucji (krótka8) Projekty ustaw dotyczące Trybunału Konstytucyjnego są w pakiecie innych zmian, także projektu zmiany konstytucji, który zakłada 'skokową obsadę' TK - przypomniał… » więcej 2024-04-24, godz. 21:20 Wielkopolskie/ Bez utrudnień na drodze krajowej nr 92 w Genowefie (aktl.) Nie ma już utrudnień na drodze krajowej nr 92 po wypadku w Genowefie między Koninem a Kościelcem (Wielkopolskie). Ranne zostały dwie osoby, trasa była z… » więcej 2024-04-24, godz. 21:10 PE przyjął przepisy, które mają wzmocnić walkę z praniem brudnych pieniędzy w UE Parlament Europejski przyjął w środę nowe przepisy, które mają wzmocnić walkę z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu w UE. Nowe regulacje… » więcej 2024-04-24, godz. 21:10 Kenia/ 40 osób straciło życie, a ponad 100 tys. dach nad głową w wyniku ulewnych deszczy W stolicy Kenii, Nairobi, co najmniej pięć osób zginęło po nocnej ulewie, a tysiące obudziły się w środę w zalanych wodą domach. Służby szacują… » więcej 2024-04-24, godz. 21:10 Białoruś/ Wiasna: od początku roku blisko tysiąc osób zatrzymano z powodów politycznych W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2024 r. z powodów politycznych zatrzymano na Białorusi 987 osób - powiadomiło centrum praw człowieka Wiasna. Jedna trzecia… » więcej 2024-04-24, godz. 21:10 Puchar Europy FIBA - Chemnitz z trofeum po raz pierwszy Koszykarze niemieckiego Niners Chemnitz sprawili sensację zdobywając Puchar Europy FIBA. W rewanżowym meczu z Bahcesehir Koleji przegrali co prawda w Stambule… » więcej 2024-04-24, godz. 21:00 Gdańsk/ Marynarka Wojenna szuka płetwonurka Wojsk Specjalnych przy pomocy sonaru (aktl.) Poszukiwania płetwonurka Wojsk Specjalnych, który zaginął podczas ćwiczeń w Zatoce Gdańskiej, kontynuują jednostki Marynarki Wojennej przy pomocy sonaru… » więcej 2024-04-24, godz. 21:00 Lewica: projektami dot. TK podejmujemy kroki wymazania grzechów poprzedniej władzy (krótka7) Projektami ustaw dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego podejmujemy kroki wymazania grzechów poprzedniej władzy - powiedziała w środę w Sejmie posłanka… » więcej 2024-04-24, godz. 21:00 A. Szłapka o dyrektywie budynkowej: będziemy pracować, aby nowe rozwiązania nie były dotkliwe Będziemy pracować nad implementacją nowej unijnej dyrektywy ws. poprawy charakterystyki energetycznej budynków tak, aby nowe rozwiązania nie były dotkliwe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »