Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-18, 14:50 Autor: PAP

Ruszyła kampania "Życie to nie zabawa", która wspiera dzieci poległych na służbie

Celem kampanii "Życie to nie zabawa" jest pomoc dzieciom tych, którzy poświęcili zdrowie lub życie na rzecz społeczeństwa. Nie pozwólmy, by odwaga i poświęcenie bohaterów zostało zapomniane - powiedziała Magdalena Pawlak, prezes zarządu Fundacji Dorastaj z Nami.

Bohaterami kampanii są osoby, które w swoim życiu wybrały służbę publiczną i pełniąc ją straciły zdrowie lub życie.


"Nie mogli spodziewać się tego, co ich spotka. Nie wiedzieli, że zostaną poszkodowani. Nie wiedzieli, że nie wrócą do domu ze służby. To mogli być nasi ojcowie, bracia czy koledzy z podwórka" – powiedziała w poniedziałek prezes zarządu Fundacji Dorastaj z Nami Magdalena Pawlak, która jest inicjatorem akcji.


Jak podkreśliła Pawlak życie rodzin bohaterów akcji nie będzie już takie samo, zmieniło je poświęcenie, za które przyszło zapłacić czasem nawet najwyższą cenę.


"Cenę, której większość z nas płacić nie musi. Mimo, że wielu z nich nie ma już z nami, wciąż możemy im pomóc, wspierając ich rodziny i pielęgnując pamięć o nich. Nie pozwólmy, by odwaga i poświęcenie bohaterów zostało zapomniane” – dodała.


Pawlak podkreśliła, że trudny dla wszystkich czas pandemii, pokazał jak ważna jest codzienna praca służb publicznych troszczących się o nasze bezpieczeństwo.


"Na pierwszej linii walki stanęli pracownicy ochrony zdrowia, a zaraz za nimi funkcjonariusze służb, wśród nich strażacy, policjanci, żołnierze. Ostatni rok kolejny raz udowodnił, że w służbę na rzecz społeczeństwa wpisany jest trud, poświęcenie i niebezpieczeństwo” – powiedziała Pawlak.


Jednym z bohaterów kampanii jest kapral Adam Olszówka, który był saperem, kierowcą i ratownikiem w 6. batalionie powietrznodesantowym w Gliwicach. W wojsku służył 16 lat. Uczestniczył w misjach poza granicami państwa, za co otrzymał Gwiazdę Afganistanu. Ósmego października 2019 r. Adam Olszówka razem z pięcioma saperami brał udział w unieszkodliwianiu niewybuchów z II wojny światowej w lesie między Kuźnią Raciborską a Rudą Kozielską. W trakcie akcji dwóch saperów, w tym Kapral Olszówka, zginęło na miejscu, trzeci zmarł po kilku dniach w szpitalu, pozostali trzej zostali poważnie ranni.


"Nie zobaczymy już ojca troszczącego się o swoją rodzinę, ale widzimy go w jego dzieciach, trzech synach i córeczce, która urodziła się w maju, po jego śmierci. Rodzina Kaprala Olszówki nie doświadczy już jego ciepła i troski. Mimo, że nie ma go dziś z nami, wciąż możemy mu pomóc. Wspierajmy jego rodzinę, nie pozwólmy zapomnieć o jego odwadze i poświęceniu" – podkreśliła Pawlak. Dzieci kaprala Olszówki Igor, Seweryn, Franek i Matylda od 2020 r. są podopiecznymi fundacji.


Kampania społeczna "Życie to nie zabawa" powstała dzięki dofinansowaniu projektu przez Fundację BGK, Partnera Strategicznego Koalicji Razem dla Bohaterów.


Fundacja Dorastaj z Nami inspiruje różne grupy społeczne i biznesowe, aby działały razem na rzecz pomocy dzieciom strażaków, ratowników górskich, żołnierzy, policjantów oraz pracowników ochrony zdrowia walczących z covid-19. Głównym celem organizacji jest długotrwałe wspieranie dzieci w okresie ich edukacji. Od chwili powołania, fundacja objęła opieką niemal 300 dzieci. (PAP)


Autorka: Agnieszka Gorczyca


ag/ ok/


Kraj i świat

2021-11-29, godz. 18:50 Eksperci: chore na raka jajnika powinny być leczone w ośrodkach z doświadczeniem Kobiety z rakiem jajnika powinny być leczone w ośrodkach referencyjnych, doświadczonych w terapii tej grupy chorych - oceniają eksperci. To oraz lepszy dostęp… » więcej 2021-11-29, godz. 18:50 Szwecja/ Potwierdzono pierwszy przypadek wersji Omikron Pierwszy w Szwecji przypadek wersji koronawirusa Omikron potwierdzono u osoby mieszkającej w Skanii, która powróciła z południowej Afryki - poinformował… » więcej 2021-11-29, godz. 18:50 RPA/ Rząd przygotowuje szpitale na pojawienie się Omikronu; prezydent wyklucza nowe restrykcje Minister zdrowia Republiki Południowej Afryki Joe Phaahla przyznał w poniedziałek, że rząd robi wszystko, by jak najlepiej przygotować się na nowy wariant… » więcej 2021-11-29, godz. 18:50 Dr Sutkowski: Obostrzenia w postaci bardziej restrykcyjnych limitów to mały krok Obostrzenia w postaci bardziej restrykcyjnych limitów dotyczących obłożenia różnego rodzaju obiektów - kin, kościołów czy teatrów, to mały krok - powiedział… » więcej 2021-11-29, godz. 18:50 Litwa/ Straż graniczna nazwała absurdem oskarżenia Białorusi o zabijanie migrantów Litewska Służba Ochrony Granicy Państwowej (VSAT) określiła w poniedziałek jako absurd oskarżenia strony białoruskiej o rzekome przypadki śmiertelnego… » więcej 2021-11-29, godz. 18:40 USA/ Twitter poinformował, że Jack Dorsey ustąpił z funkcji szefa firmy Zarząd Twittera poinformował w poniedziałek, że Jack Dorsey ustąpił z funkcji szefa firmy. Wcześniej, powołując się na źródła, informację taką podała… » więcej 2021-11-29, godz. 18:40 Müllera: spotkanie premiera z parlamentarzystami odbywało się w atmosferze zrozumienia powagi sytuacji (krótka) Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych dotyczyło trudnej sytuacji geopolitycznej; odbywało się w atmosferze… » więcej 2021-11-29, godz. 18:40 Prezes PKN Orlen: inwestycja w blok gazowo-parowy w Ostrołęce priorytetowa Inwestycję w blok gazowo-parowy w Ostrołęce traktujemy priorytetowo - oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Według niego, to bardzo ważny projekt… » więcej 2021-11-29, godz. 18:40 Lublin/ Dyrekcja szpitala klinicznego nr 4: mamy do czynienia z formą nielegalnego protestu pracowników Liczba zwolnień lekarskich okazanych w ostatnim czasie wskazuje, że mamy do czynienia z formą nielegalnego protestu pracowników - poinformowała dyrekcja Samodzielnego… » więcej 2021-11-29, godz. 18:40 Matyja: od czerwca nie podejmowano żadnych decyzji restrykcyjnych, które ratują życie Tak naprawdę od czerwca nie podejmowano żadnych decyzji restrykcyjnych, które ratują życie. Mam wrażenie, że w naszym kraju niezaszczepieni mogą prawie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »