Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-18, 14:50 Autor: PAP

Ruszyła kampania "Życie to nie zabawa", która wspiera dzieci poległych na służbie

Celem kampanii "Życie to nie zabawa" jest pomoc dzieciom tych, którzy poświęcili zdrowie lub życie na rzecz społeczeństwa. Nie pozwólmy, by odwaga i poświęcenie bohaterów zostało zapomniane - powiedziała Magdalena Pawlak, prezes zarządu Fundacji Dorastaj z Nami.

Bohaterami kampanii są osoby, które w swoim życiu wybrały służbę publiczną i pełniąc ją straciły zdrowie lub życie.


"Nie mogli spodziewać się tego, co ich spotka. Nie wiedzieli, że zostaną poszkodowani. Nie wiedzieli, że nie wrócą do domu ze służby. To mogli być nasi ojcowie, bracia czy koledzy z podwórka" – powiedziała w poniedziałek prezes zarządu Fundacji Dorastaj z Nami Magdalena Pawlak, która jest inicjatorem akcji.


Jak podkreśliła Pawlak życie rodzin bohaterów akcji nie będzie już takie samo, zmieniło je poświęcenie, za które przyszło zapłacić czasem nawet najwyższą cenę.


"Cenę, której większość z nas płacić nie musi. Mimo, że wielu z nich nie ma już z nami, wciąż możemy im pomóc, wspierając ich rodziny i pielęgnując pamięć o nich. Nie pozwólmy, by odwaga i poświęcenie bohaterów zostało zapomniane” – dodała.


Pawlak podkreśliła, że trudny dla wszystkich czas pandemii, pokazał jak ważna jest codzienna praca służb publicznych troszczących się o nasze bezpieczeństwo.


"Na pierwszej linii walki stanęli pracownicy ochrony zdrowia, a zaraz za nimi funkcjonariusze służb, wśród nich strażacy, policjanci, żołnierze. Ostatni rok kolejny raz udowodnił, że w służbę na rzecz społeczeństwa wpisany jest trud, poświęcenie i niebezpieczeństwo” – powiedziała Pawlak.


Jednym z bohaterów kampanii jest kapral Adam Olszówka, który był saperem, kierowcą i ratownikiem w 6. batalionie powietrznodesantowym w Gliwicach. W wojsku służył 16 lat. Uczestniczył w misjach poza granicami państwa, za co otrzymał Gwiazdę Afganistanu. Ósmego października 2019 r. Adam Olszówka razem z pięcioma saperami brał udział w unieszkodliwianiu niewybuchów z II wojny światowej w lesie między Kuźnią Raciborską a Rudą Kozielską. W trakcie akcji dwóch saperów, w tym Kapral Olszówka, zginęło na miejscu, trzeci zmarł po kilku dniach w szpitalu, pozostali trzej zostali poważnie ranni.


"Nie zobaczymy już ojca troszczącego się o swoją rodzinę, ale widzimy go w jego dzieciach, trzech synach i córeczce, która urodziła się w maju, po jego śmierci. Rodzina Kaprala Olszówki nie doświadczy już jego ciepła i troski. Mimo, że nie ma go dziś z nami, wciąż możemy mu pomóc. Wspierajmy jego rodzinę, nie pozwólmy zapomnieć o jego odwadze i poświęceniu" – podkreśliła Pawlak. Dzieci kaprala Olszówki Igor, Seweryn, Franek i Matylda od 2020 r. są podopiecznymi fundacji.


Kampania społeczna "Życie to nie zabawa" powstała dzięki dofinansowaniu projektu przez Fundację BGK, Partnera Strategicznego Koalicji Razem dla Bohaterów.


Fundacja Dorastaj z Nami inspiruje różne grupy społeczne i biznesowe, aby działały razem na rzecz pomocy dzieciom strażaków, ratowników górskich, żołnierzy, policjantów oraz pracowników ochrony zdrowia walczących z covid-19. Głównym celem organizacji jest długotrwałe wspieranie dzieci w okresie ich edukacji. Od chwili powołania, fundacja objęła opieką niemal 300 dzieci. (PAP)


Autorka: Agnieszka Gorczyca


ag/ ok/


Kraj i świat

2022-05-21, godz. 11:20 Łódzkie/ Po usunięciu awarii serwera w szpitalu w Wieluniu wznowiono badania diagnostyczne Usunięto awarię serwera komputerowego w szpitalu w Wieluniu (woj. łódzkie), można więc już robić zdjęcia radiologiczne i tomografię. Wznowiliśmy badania… » więcej 2022-05-21, godz. 11:20 Liga francuska - Di Maria odejdzie po sezonie z PSG Klub francuskiej ekstraklasy piłkarskiej Paris Saint-Germain ogłosił, że rozstaje się z Angelem Di Marią. Argentyńczyk w barwach paryskiej drużyny rozegrał… » więcej 2022-05-21, godz. 11:20 PŚ w kajakarstwie - zwycięstwo kobiecej czwórki Polskie kajakarki w składzie: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto wygrały final K4 500 m w zawodach Pucharu Świata rozgrywanych… » więcej 2022-05-21, godz. 11:09 Sobota (21.05) - zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata (10:20) Sukcesy klubów siatkarskich w europejskich pucharach (dokumentacja) Grupa Azoty Zaksa Kędzierzyn-Koźle jako pierwszy polski zespół ma szansę po… » więcej 2022-05-21, godz. 11:00 Lubuskie/ Ponad 70 interwencji strażaków związanych z silnym wiatrem Od piątkowego wieczoru lubuscy strażacy mieli ponad 70 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru. Nie było osób poszkodowanych i dużych… » więcej 2022-05-21, godz. 11:00 Ukraina/ Zełenski: Ukrainy broni obecnie 700 tys. żołnierzy Ukrainy broni obecnie 700 tys. żołnierzy - poinformował w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie telewizyjnym. 'Na chwilę obecną jest… » więcej 2022-05-21, godz. 11:00 W poniedziałek szef MSZ zainauguruje II spotkanie przygotowawcze 30. Forum Ekonomiczno-Środowiskowego Promowanie bezpieczeństwa i stabilności na obszarze OBWE poprzez trwałe ożywienie gospodarcze po pandemii Covid-19 będzie tematem II spotkania przygotowawczego… » więcej 2022-05-21, godz. 11:00 Ukraina/ Zełenski: obrońcy Azowstalu będą "zabrani do domu" Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził w sobotę, że obrońcy kombinatu Azowstal w Mariupolu mają zostać zwolnieni w drodze wymiany. 'Będziemy… » więcej 2022-05-21, godz. 10:50 336 zakażeń koronawirusem, zmarło 13 osób z COVID-19 Minionej doby badania potwierdziły 336 zakażeń koronawirusem, w tym 22 ponowne. Zmarło 13 osób z COVID-19 - poinformowano w sobotę na stronach rządowych… » więcej 2022-05-21, godz. 10:50 Korea Płd./ Prezydenci Biden i Jun Suk Jeol chcą zacieśnić współpracę w celu odstraszania Korei Płn. Prezydenci Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej Joe Biden i Jun Suk Jeol uzgodnili w sobotę w Seulu dalsze wzmacnianie więzi między obydwoma krajami w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »