Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-18, 14:50 Autor: PAP

Ruszyła kampania "Życie to nie zabawa", która wspiera dzieci poległych na służbie

Celem kampanii "Życie to nie zabawa" jest pomoc dzieciom tych, którzy poświęcili zdrowie lub życie na rzecz społeczeństwa. Nie pozwólmy, by odwaga i poświęcenie bohaterów zostało zapomniane - powiedziała Magdalena Pawlak, prezes zarządu Fundacji Dorastaj z Nami.

Bohaterami kampanii są osoby, które w swoim życiu wybrały służbę publiczną i pełniąc ją straciły zdrowie lub życie.


"Nie mogli spodziewać się tego, co ich spotka. Nie wiedzieli, że zostaną poszkodowani. Nie wiedzieli, że nie wrócą do domu ze służby. To mogli być nasi ojcowie, bracia czy koledzy z podwórka" – powiedziała w poniedziałek prezes zarządu Fundacji Dorastaj z Nami Magdalena Pawlak, która jest inicjatorem akcji.


Jak podkreśliła Pawlak życie rodzin bohaterów akcji nie będzie już takie samo, zmieniło je poświęcenie, za które przyszło zapłacić czasem nawet najwyższą cenę.


"Cenę, której większość z nas płacić nie musi. Mimo, że wielu z nich nie ma już z nami, wciąż możemy im pomóc, wspierając ich rodziny i pielęgnując pamięć o nich. Nie pozwólmy, by odwaga i poświęcenie bohaterów zostało zapomniane” – dodała.


Pawlak podkreśliła, że trudny dla wszystkich czas pandemii, pokazał jak ważna jest codzienna praca służb publicznych troszczących się o nasze bezpieczeństwo.


"Na pierwszej linii walki stanęli pracownicy ochrony zdrowia, a zaraz za nimi funkcjonariusze służb, wśród nich strażacy, policjanci, żołnierze. Ostatni rok kolejny raz udowodnił, że w służbę na rzecz społeczeństwa wpisany jest trud, poświęcenie i niebezpieczeństwo” – powiedziała Pawlak.


Jednym z bohaterów kampanii jest kapral Adam Olszówka, który był saperem, kierowcą i ratownikiem w 6. batalionie powietrznodesantowym w Gliwicach. W wojsku służył 16 lat. Uczestniczył w misjach poza granicami państwa, za co otrzymał Gwiazdę Afganistanu. Ósmego października 2019 r. Adam Olszówka razem z pięcioma saperami brał udział w unieszkodliwianiu niewybuchów z II wojny światowej w lesie między Kuźnią Raciborską a Rudą Kozielską. W trakcie akcji dwóch saperów, w tym Kapral Olszówka, zginęło na miejscu, trzeci zmarł po kilku dniach w szpitalu, pozostali trzej zostali poważnie ranni.


"Nie zobaczymy już ojca troszczącego się o swoją rodzinę, ale widzimy go w jego dzieciach, trzech synach i córeczce, która urodziła się w maju, po jego śmierci. Rodzina Kaprala Olszówki nie doświadczy już jego ciepła i troski. Mimo, że nie ma go dziś z nami, wciąż możemy mu pomóc. Wspierajmy jego rodzinę, nie pozwólmy zapomnieć o jego odwadze i poświęceniu" – podkreśliła Pawlak. Dzieci kaprala Olszówki Igor, Seweryn, Franek i Matylda od 2020 r. są podopiecznymi fundacji.


Kampania społeczna "Życie to nie zabawa" powstała dzięki dofinansowaniu projektu przez Fundację BGK, Partnera Strategicznego Koalicji Razem dla Bohaterów.


Fundacja Dorastaj z Nami inspiruje różne grupy społeczne i biznesowe, aby działały razem na rzecz pomocy dzieciom strażaków, ratowników górskich, żołnierzy, policjantów oraz pracowników ochrony zdrowia walczących z covid-19. Głównym celem organizacji jest długotrwałe wspieranie dzieci w okresie ich edukacji. Od chwili powołania, fundacja objęła opieką niemal 300 dzieci. (PAP)


Autorka: Agnieszka Gorczyca


ag/ ok/


Kraj i świat

2023-10-03, godz. 09:30 Meksyk/ Prezydent krytykuje pomoc USA dla Ukrainy i wzywa do większego wsparcia Ameryki Łacińskiej Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador skrytykował Stanu Zjednoczone za udzielanie pomocy militarnej Ukrainie, sugerując, że jest ona 'nieracjonalna'… » więcej 2023-10-03, godz. 09:30 Turniej WTA w Pekinie - Linette w ćwierćfinale debla Magda Linette i amerykańska tenisistka Peyton Stearns awansowały do ćwierćfinału debla turnieju WTA 1000 w Pekinie. We wtorek pokonały rozstawione z numerem… » więcej 2023-10-03, godz. 09:20 Casio otwiera wirtualny sklep G-SHOCK STORE w metaversie (MediaRoom) Jako pierwszy oferuje możliwość personalizacji zegarków na platformie VRChat. » więcej 2023-10-03, godz. 09:20 M.Maląg: jedynym programem wyborczym opozycji jest odsunąć PiS od władzy Jedynym programem wyborczym opozycji, Platformy Obywatelskiej, jest odsunąć PiS od władzy - oceniła we wtorek w TVP1 szefowa MRiPS Marlena Maląg. Było to… » więcej 2023-10-03, godz. 09:20 NFZ: Od 1 października zlecenia na wyroby medyczne tylko w formie elektronicznej Od 1 października obowiązuje już tylko e-zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia. » więcej 2023-10-03, godz. 09:10 Renaissance: film od Beyoncé już w grudniu opanuje kina na całym świecie (MediaRoom) Renaissance: film od Beyoncé, kronika jej intencji i ciężkiej pracy jako twórczyni i producentki oraz procesu doskonalenia jej umiejętności w ramach realizacji… » więcej 2023-10-03, godz. 09:10 P. Müller o relacjach z Ukrainą: mogą to być trudniejsze miesiące; nie oznacza to, że relacje będą złe Ukraina ma swoje interesy gospodarcze np. w zakresie rolnictwa, my reprezentujemy polski rząd, więc siłą rzeczy do różnic zdań dojdzie. Mogą to być trudniejsze… » więcej 2023-10-03, godz. 09:00 Nie żyje klawiszowiec Kultu Janusz Grudziński 2 października zmarł Janusz Grudziński. W latach 1981-2020 był klawiszowcem zespołu Kult. Brał również udział w nagrywaniu solowych albumów lidera Kultu… » więcej 2023-10-03, godz. 09:00 Kennametal poszerza ofertę i udoskonala parametry produktów Harvi, wprowadzając na rynek pierwszy ośmioostrzowy frez… Dzięki HARVI IV nie trzeba przerywać pracy w celu zmiany narzędzia, co zwiększa produktywność z perspektywy klienta. » więcej 2023-10-03, godz. 08:50 Wrocław/ W Muzeum Narodowym wystawa poświęcona polskim projektantkom szkła „Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła (1945-2020)” to tytuł wystawy, którą od wtorku można obejrzeć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Ekspozycja… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »