Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-17, 21:00 Autor: PAP

Gliński do jury Konkursu Chopinowskiego: Życzę, abyście w finale mogli wybierać w zgodzie z samymi sobą

Życzę, abyście w finale mogli zachować spokój i wybierać w zgodzie z samymi sobą - powiedział minister kultury Piotr Gliński podczas spotkania z członkami jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

W spotkaniu na Zamku Królewskim w Warszawie uczestniczyli wiceministrowie kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, Jarosław Sellin oraz Wanda Zwinogrodzka i przedstawiciele Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, m.in. dyrektor Artur Szklener.


"Jesteśmy Panstwu bardzo wdzięczni za Waszą pracę i zaangażowanie. Mamy świadomość, jak trudne decyzje podejmujecie. Życzę, abyście w finale mogli zachować spokój i wybierać w zgodzie z samymi sobą" - mówił podczas spotkania z jurorami XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina wicepremier Piotr Gliński.


Wicepremier Gliński podkreślił, że "o wielkim znaczeniu Konkursu Chopinowskiego decyduje nie tylko sława kompozytora, ale również osoby jurorów - zwycięzców poprzednich edycji, wybitnych pianistów z całego świata. Wielu z nich jest ambasadorami Chopina, jego muzyki, ale też - Polski, w swoich środowiskach i wszędzie tam, gdzie występują z repertuarem chopinowskim". "Jestesmy Wam za to bardzo wdzięczni" - powiedział. Przypomniał, że w Żelazowej Woli, miejscu urodzenia Fryderyka Chopina, powstaje Międzynarodowe Centrum Muzyki, które będzie służyło m.in. popularyzacji muzyki Chopina.


Przesłuchania finałowe rozpoczną się w poniedziałek o godz. 18 występem Kamila Pacholca, tego dnia wystąpi również Chińczyk Hao Rao, Japończyk Kyohei Sorita oraz Włoszka Leonora Armellini. Wszyscy pianiści wykonają Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.


Drugiego dnia przesłuchań wystąpi Eva Gevorgyan reprezentująca Rosję i Armenię i reprezentujący Kanadę JJ Jun Li Bui oboje pianistów wykona Koncert Fortepianowy e-moll op. 11, a Martin Garcia Garcia z Hiszpanii i Rosjanin Alexander Gadjiev zaprezentują Koncert fortepianowy f-moll op. 21


W środę wystąpią Aimi Kobayashi z Japonii, Jakub Kuszlik Polak i Bruce Liu z Kanady, którzy zagrają Koncert Fortepianowy e-moll op. 11. Hyuk Lee z Południowej Korei wykona Koncert fortepianowy f-moll op. 21.(PAP)


Autor: Olga Łozińska


oloz/ mark/


Kraj i świat

2021-11-30, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, wtorek 30 listopada, 17.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Zaplanowany na 5 grudnia mecz ekstraklasy piłkarskiej Radomiak Radom - Piast Gliwice został przełożony z powodu… » więcej 2021-11-30, godz. 17:10 Dolnośląskie/ Po opadach śniegu przejście graniczne z Czechami w Jakuszycach zamknięte dla ciężarówek Po opadach śniegu przejście graniczne z Czechami w Jakuszycach, na drodze krajowej nr 3, zostało zamknięte dla samochodów ciężarowych - podała we wtorek… » więcej 2021-11-30, godz. 17:10 ONZ naciska na Filipiny, by pozwoliły Marii Ressie na odebranie Pokojowej Nagrody Nobla Noblistka musi występować o pozwolenie na podróże, odkąd filipiński sąd zakazał jej opuszczania kraju w związku z toczącymi się przeciwko niej postępowaniami… » więcej 2021-11-30, godz. 17:10 Lewica chce obowiązkowego testowania posłów przed posiedzeniami izby Posłanki Lewicy zwróciły się we wtorek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zarządzenie obowiązkowego testowania na COVID-19 dla posłów przed każdym… » więcej 2021-11-30, godz. 17:10 Warmińsko-Mazurskie/ W Bałcynach zablokowana DK 15 Droga krajowa nr 15 jest we wtorek zablokowana w miejscowości Bałcyny, gdzie rozpoczęła się akcja podnoszenia zestawu - ciężarówki i naczepy - z rowu… » więcej 2021-11-30, godz. 17:10 Rząd chce zachęcać osoby wykluczone do uczestnictwa w zajęciach w centrach integracji społecznej Rząd przyjął projekt ustawy o zatrudnieniu socjalnym. Nowe przepisy mają m.in. zachęcić osoby wykluczone społecznie do uczestnictwa w zajęciach organizowanych… » więcej 2021-11-30, godz. 17:10 Zachodniopomorskie/ Jedna osoba zginęła w wypadku na DW 119 Jedna osoba nie żyje w wyniku zderzenia trzech samochodów osobowych na drodze wojewódzkiej nr 119, między Szczecinem a Starym Czarnowem - poinformował we… » więcej 2021-11-30, godz. 17:00 MŚ w szachach - remis w czwartej partii Carlsena z Niepomniaszczim Czwarta partia rozgrywanego w Dubaju meczu o mistrzostwo świata w szachach pomiędzy broniącym tytułu Norwegiem Magnusem Carlsenem i Rosjaninem Janem Niepomniaszczim… » więcej 2021-11-30, godz. 17:00 Świętochłowice/ Trzy kobiety na kwarantannie trafiły pod opiekę lekarzy po policyjnej kontroli Trzy mieszkanki Świętochłowic (Śląskie), objęte kwarantanną domową w związku z bliskim kontaktem z osobami chorymi na COVID-19, trafiły w ostatnich dniach… » więcej 2021-11-30, godz. 16:50 USA/ Koncern Merck ocenia, że jego lek będzie skuteczny na każdy wariant koronawirusa Merck&Co ocenia, że jego nowy lek na Covid-19 Molnupiravir, opracowany wraz z firmą Ridgeback Biotherapeutics, będzie skuteczny w przypadku każdego wariantu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »