Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-17, 21:00 Autor: PAP

Ukraina/ Zełenski o Pandora Papers: nie było tam nic nowego

W materiale stworzonym na podstawie dziennikarskiego śledztwa Pandora Papers nie było nic nowego - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w niedzielę fragmencie rozmowy z telewizją ICTV.

"Nie było tam nic nowego. To było dla mnie jak deja vu" - powiedział prezydent, odnosząc się do ustaleń portalu Slidstwo.Info, który, powołując się na dokumenty z dziennikarskiego śledztwa Pandora Papers, przekazał, że Zełenski i jego partnerzy mogą mieć związek z transferem 40 mln dolarów ze struktur oligarchy Ihora Kołomojskiego.


Prezydent stwierdził, że w 2019 roku (podczas kampanii prezydenckiej) "widział to samo" na kanałach telewizyjnych byłego prezydenta Petra Poroszenki. "To wszystko stara historia, to wszystko słyszałem, widziałem, wszystkie te szczegóły. Cieszy, że ani jednego nowego szczegółu nie zobaczyłem. Mówi to o tym, że od 2019 roku na mnie, jako na prezydenta Ukrainy, niczego towarzysz Poroszenko nie znalazł" - kontynuował prezydent Ukrainy.


Jak dodał, za czasów prezydenta Wiktora Janukowycza "wszyscy strukturyzowali swój biznes, w szczególności biznes związany z telewizją, z mediami, wszystkie kanały miały firmy za granicą". "Dlaczego? Bo to była możliwość, by nie wpływała na ciebie polityka" - powiedział.


Zełenski podkreślił, że sam zbudował biznes na Ukrainie od zera "bez budżetów, bez państwa". Zapewnił, że praniem pieniędzy nie zajmował się ani on, ani żaden członek założonej przez niego wytwórni Kwartał 95. "Zajmowaliśmy się wyłącznie twórczością" - przekonywał Zełenski.


Media zaznaczają, że to pierwszy komentarz Zełenskiego po opublikowaniu materiału przez Slidstwo.Info. Według dziennikarzy dane z 14 firm świadczących usługi finansowe w rajach podatkowych, które ujawniono w ramach Pandora Papers, częściowo potwierdziły schemat przekazywania pieniędzy od struktur Kołomojskiego do zarejestrowanych w rajach podatkowych firm Zełenskiego i jego współpracowników. Dziennikarze ustalili końcowych właścicieli firm, które mogły otrzymać środki. Jak dodano, pieniądze mogły być częścią historii związanej z wyprowadzeniem i wypraniem pieniędzy z PrywatBanku, którego współwłaścicielem był Kołomojski.


Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)


ndz/ tebe/


Kraj i świat

2021-11-30, godz. 16:00 Dyrektor sportowy PZLA: troje lekkoatletów trenuje w RPA; sytuacja spokojna Dyrektor sportowy PZLA Krzysztof Kęcki powiedział PAP, że trójka polskich lekkoatletów przebywa obecnie na zgrupowaniu w RPA. 'Sytuacja jest zupełnie spokojna… » więcej 2021-11-30, godz. 16:00 Skuza: na koniec listopada rezerwa płynnych środków budżetu wyniosła ok. 150 mld zł Na koniec listopada rezerwa płynnych środków złotowych i walutowych na rachunkach budżetowych wyniosła ok. 150 mld zł - powiedział wiceminister finansów… » więcej 2021-11-30, godz. 16:00 Ziobro: mam nadzieję, że wspólna odpowiedzialność organów państwa doprowadzi do uchwalenia nowej ustawy o SN Mam nadzieję, że wspólna odpowiedzialność organów państwa, od których zależy porządek i bezpieczeństwo prawne w Polsce, doprowadzi do uchwalenia w nieodległym… » więcej 2021-11-30, godz. 16:00 Twórca „Synów anarchii” nakręci dla Netfliksa serial o Dzikim Zachodzie Kurt Sutter niedawno zakończył współpracę ze stacją FX, a już znalazł nowe miejsce do tworzenia kolejnych projektów. Podpisał kontrakt z platformą streamingową… » więcej 2021-11-30, godz. 16:00 Opolskie/ Sejmik o pensji marszałka i stypendiach dla studentów medycyny Sejmik Województwa Opolskiego na wtorkowej sesji przyjął uchwałę o podwyżce wynagrodzenia dla marszałka i podniósł wysokość diet radnych. Zmienił także… » więcej 2021-11-30, godz. 16:00 Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. przyjęcia projektu Umowy Partnerstwa Rada Ministrów przyjęła we wtorek uchwałę ws. przyjęcia projektu Umowy Partnerstwa dla realizacji polityki spójności 2021-2027 w Polsce. » więcej 2021-11-30, godz. 15:50 Abp Gądecki: Trzeba zachować przed oczyma nie tylko sprawę obrony granic, ale też sprawę migrantów (opis) Trzeba zachować przed oczyma nie tylko sprawę obrony granic Polski i UE, ale tak samo sprawę migrantów, którzy znaleźli się w położeniu, jakiego nikomu… » więcej 2021-11-30, godz. 15:50 Warmińsko-mazurskie/ Burzliwe debaty sejmiku o sytuacji na granicy i pandemii Radni sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego przyjęli na sesji stanowiska dotyczące sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i walki z pandemią koronawirusa. W… » więcej 2021-11-30, godz. 15:50 Rząd przyjął projekt ustawy zmieniający przepisy o akcyzie i podatku detalicznym Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, wprowadzający m.in… » więcej 2021-11-30, godz. 15:50 UE/ Szef Rady Europejskiej do Białorusinów: nie zawiedziemy was Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział we wtorek, że UE zawsze popierała Białorusinów w ich dążeniach do demokratycznych zmian i nie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »