Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-17, 14:10 Autor: PAP

MON: minister Mariusz Błaszczak uczestniczył w Marszu Pamięci w Lesie Legionowskim

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak uczestniczył w niedzielę w Marszu Pamięci po miejscach masowych egzekucji niemieckich w Lesie Legionowskim - poinformował resort obrony na Twitterze. Szef MON złożył wiązanki kwiatów na mogiłach pomordowanych.

Jak przypomina resort obrony, w okresie okupacji las na Bukowcu wchodził do tzw. "Warszawskiego Pierścienia Śmierci". W okresie II wojny światowej w tym lesie Niemcy dokonywali masowych egzekucji mieszkańców Legionowa oraz więźniów Pawiaka.


"Poprzez pamięć kształtujemy naszą tożsamość narodową. Dla naszych przodków i naszej historii. Oddajemy hołd tym wszystkim, którzy zostali pomordowani przez Niemców. Te wszystkie zdarzenia nie mogą być zatarte" - mówił Błaszczak cytowany na Twitterze MON. "Las Legionowski to także obszar, w którym formowały się oddziały Armii Krajowej. To miejsce ważne dla naszej pamięci, jeżeli chodzi o Wojsko Polskie" - dodał minister, który złożył wiązanki kwiatów na mogiłach pomordowanych.


Mariusz Błaszczak uczestniczył także w uroczystości odsłonięcia tablicy przedstawiającej historię Jeziorka Leśniczówka. Położone w pobliżu Jeziorka Leśniczówka mogiły mają charakter symboliczny – krzyże ustawiono na miejscach masowych egzekucji dokonanych przez Niemców w latach 1942-1944.


Według MON, w miejscu, które w niedzielę odwiedził minister Błaszczak, podczas Powstania Warszawskiego stacjonował sztab I Rejonu VII Obwodu Armii Krajowej "Obroża". W sierpniu 1944 r. sformowano batalion pod dowództwem por. Bolesława Szymkiewicza ps. "Znicz", który uczestniczył w walkach Grupy Armii Krajowej "Kampinos".(PAP)


pif/ par/


Kraj i świat

2022-12-01, godz. 10:40 Chiny/ Sygnały luzowania polityki „zero covid” po fali protestów przeciwko restrykcjom Po serii protestów przeciwko surowym restrykcjom i lockdownom władze Chin sygnalizują zamiar „optymalizacji” polityki „zero covid”. Odpowiedzialna za… » więcej 2022-12-01, godz. 10:40 UOKiK wszczął postępowanie ws. nałożenia kary na Vectrę w związku z zakupem spółki Multimedia Vectra nie wykonała w pełni warunku nałożonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przy zakupie spółki Multimedia Polska; Prezes Urzędu Tomasz… » więcej 2022-12-01, godz. 10:40 PiS składa projekt ws. powołania komisji weryfikacyjnej ds. polityki energetycznej (krótka) Składamy do Sejmu ustawę o państwowej komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 - poinformował w czwartek… » więcej 2022-12-01, godz. 10:40 MŚ 2022 - Messi: Maradona byłby bardzo szczęśliwy Leo Messi, który wciąż potrzebuje tytułu mistrza świata, aby umocnić swoją pozycję jednego z największych piłkarzy w historii, stwierdził, że Argentyna… » więcej 2022-12-01, godz. 10:30 Poznań/ PHH: Ukraińcy opuścili hotel Ikar, w poniedziałek przejmie go wykonawca remontu Wszystkie osoby z Ukrainy, które przebywały w naszym hotelu Ikar w Poznaniu opuściły już obiekt; w poniedziałek przejmie go generalny wykonawca remontu -… » więcej 2022-12-01, godz. 10:30 Chiny/ Na czym polega polityka „zero covid”, przeciwko której protestują Chińczycy? W ostatnich dniach na ulice Pekinu, Szanghaju, Kantonu i innych chińskich miast wychodziły tysiące ludzi protestujących przeciwko polityce „zero covid”… » więcej 2022-12-01, godz. 10:30 Ukraina/ Obchody rocznicy referendum niepodległościowego, pierwszy raz w warunkach wojny Ukraina obchodzi w czwartek 31. rocznicę referendum, w którym mieszkańcy kraju stanowiącego wówczas część ZSRR opowiedzieli się za niepodległością… » więcej 2022-12-01, godz. 10:30 Eksperci: zdrowie populacyjne w dobie kryzysu to stare problemy w nowej odsłonie Z licznych badań wynika, że borykamy się ze starymi problemami, ale w zupełnie nowej odsłonie - oceniła dr hab. Katarzyna Zatońska podczas międzynarodowej… » więcej 2022-12-01, godz. 10:30 Zespół Rolling Stones wydaje kolejną płytę z koncertowymi nagraniami z udziałem innych gwiazd “Najlepszy album z największymi hitami na żywo” - tak zespół The Rolling Stones zapowiada płytę, która ma się ukazać na początku przyszłego roku… » więcej 2022-12-01, godz. 10:30 Ekspert: indeks PMI wskazuje na gwałtowne kurczenie się aktywności przemysłowej Pomimo niewielkiej poprawy indeksu PMI z 42,0 pkt. do 43,4 pkt., nadal wskazuje on na gwałtowne kurczenie się aktywności przemysłowej. Pesymistyczny obraz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »