Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-14, 15:00 Autor: PAP

MRiT: Wiceminister Andrzej Gut-Mostowy na konferencji pt.: Kadry dla turystyki i prezentacji w Warszawie Mobilnego Centrum Edukacji Turystyczna Szkoła (komunikat)

Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:


Wyzwania edukacji turystycznej i jej rola w rozwoju turystyki – to główny temat konferencji z udziałem sekretarza stanu Andrzeja Guta-Mostowego w Szkole Głównej Hotelarstwa i Turystyki Vistula. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja projektu Turystyczna Szkoła. Projekt ten ma zachęcić dzieci, aby podróżując, poznawały swój kraj i rozważały naukę w zawodach turystycznych.


W debacie udział wzięli m.in. Rafał Szmytke - prorektor Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula, Rafał Szlachta – prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Piotr Bartosiak – dyrektor departamentu strategii, kwalifikacji i kształcenia zawodowego w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz Piotr Dwurnik - dyrektor regionalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.


"Branża turystyczna zmieniła się w wyniku pandemii i w najbliższej przyszłości prawdopodobnie nadal będzie przez nią kształtowana. Musimy mocno skupić się na ochronie kapitału ludzkiego, podnoszeniu kwalifikacji osób, które mogą być najbardziej dotknięte kryzysem i kształceniu profesjonalistów z umiejętnościami dostosowanymi do nowej rzeczywistości. Turystyka jest dziedziną wymagającą, ale jednocześnie dającą ogromne możliwości osobom o różnych kwalifikacjach, kreatywnym, chcącym rozwijać swoją wiedzę i umiejętności. Dobrze wyszkolone kadry i spójna ścieżka rozwoju będą kształtować wizerunek polskiego sektora turystycznego, kreować pozytywne doświadczenia i stanowić o konkurencyjności, a w efekcie dadzą dodatkowy impuls do odbudowy turystyki i krajowej gospodarki" – powiedział Andrzej Gut-Mostowy, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw promocji polskiej marki.


Podczas dyskusji wiele miejsca poświęcono dalszym perspektywom i kierunkom edukacji turystycznej związanym m.in. z podnoszeniem poziomu cyfryzacji w działalności podmiotów sektora turystyki.


"Wszyscy wiemy jak ważne jest, aby edukacja w turystyce nadążała za transformacją cyfrową. Istotne jest też dostosowanie programów nauczania i wyposażenia przyszłych pracowników w cyfrowe umiejętności, które wspierają organizację pracy i podnoszą jakość obsługi" - dodał sekretarz stanu.


Inwestycja w edukację


Goście oraz dziennikarze biorący udział w dyskusji i konferencji prasowej mieli także możliwość bliższego poznania projektu edukacyjnego Mobilne Centrum Edukacji Turystyczna Szkoła.


Mobilne Centrum Edukacji Turystyczna Szkoła to wielopoziomowy projekt szkoleniowy, który jest skierowany w pierwszej kolejności do uczniów szkół podstawowych, ich wychowawców i rodziców. Jego celem jest pokazanie dzieciom i młodzieży walorów turystycznych Polski oraz wzbogacenie tradycyjnej ścieżki edukacji – nauka przez zabawę i zaangażowanie, możliwość bezpośredniego doświadczenia otaczającego dzieci środowiska, łączenie tradycyjnej edukacji z nowymi formami komunikacji, doświadczeniami sensorycznymi i zabawą, podczas których dzieci są aktywne wspólnie z rówieśnikami, zwiększają zainteresowanie nauką.


"Mobilne Centrum Edukacji Turystyczna Szkoła traktujemy jako inwestycję w szeroko pojętą edukację turystyczną. Przede wszystkim ma służyć dzieciom i młodzieży. To ważna grupa odbiorców turystyki, która już teraz odpowiada za znaczną część popytu na usługi turystyczne, a wkrótce będzie kształtować ten rynek. Chcemy pokazać im Polskę jako atrakcyjne miejsce wypoczynku, ale także jak dzięki nowoczesnym technologiom może wyglądać nowoczesna turystyka. Projekt służy także zachęceniu młodych ludzi do kształcenia się w zawodach turystycznych i podnoszeniu umiejętności wśród obecnych i przyszłych uczniów szkół branżowych" – powiedział Rafał Szlachta, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.


Mobilna turystyczna szkoła


W ramach 5 interaktywnych stref Mobilnego Centrum Edukacji Turystyczna Szkoła dostępnych jest 20 nowoczesnych atrakcji, symulatorów, gier i quizów m.in. z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, spotkanie z humanoidalnym robotem, a także strefa z tradycyjnymi grami i zabawami m. in. kompletowaniem plecaka turystycznego, apteczki turystycznej, testowaniem sprzętu rekreacyjnego, czy nauką korzystania ze sprzętu nawigacyjnego. Jedna ze stref została przygotowana przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratownicze – ratownicy zapoznają w niej młodych turystów z zasadami zachowania w górach i zasadami udzielania pierwszej pomocy.


Mobilne Centrum wyruszyło w Polskę we wrześniu tego roku i odwiedziło dotychczas 4 województwa: małopolskie, świętokrzyskie, śląskie i opolskie. Z interaktywnej edukacji skorzystało już blisko 5 tysięcy dzieci z 44 szkół. W warszawskiej Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula projekt zagości na 3 dni i będzie otwarty dla uczniów od 13 - 15 października br.


UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


rkj/ mmu/


Kraj i świat

2021-10-23, godz. 07:10 W sobotę PO wybiera władze różnych szczebli W sobotę Platforma Obywatelska wybiera przewodniczącego, a także szefów regionów i powiatów. Jedynym kandydatem na szefa partii jest Donald Tusk, a więcej… » więcej 2021-10-23, godz. 07:10 UE/ Europosłanka Wiśniewska dla PAP: "Solidarność" w Luksemburgu broniła wszystkich Europejczyków NSZZ 'Solidarność' podczas protestu przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w Luksemburgu reprezentowała wszystkich Europejczyków zagrożonych ubóstwem energetycznym… » więcej 2021-10-23, godz. 07:10 "Super Express": konwój z pomocą humanitarną rusza na Białoruś Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki zdecydowali, że Polska wyśle kolejny transport humanitarny na Białoruś - pisze w weekendowym wydaniu 'Super… » więcej 2021-10-23, godz. 07:10 Pekin - chorążymi Włoch mistrzynie Goggia i Moioli Mistrzynie olimpijskie Alpejka Sofia Goggia oraz snowboardzistka Michela Moioli będą chorążymi reprezentacji Włoch podczas zimowych igrzysk w Pekinie. Pierwsza… » więcej 2021-10-23, godz. 07:10 Dziewięć lat temu zmarł Wilhelm Brasse, więzień Auschwitz, fotograf Dziewięć lat temu zmarł Wilhelm Brasse, były więzień Auschwitz. W obozie był fotografem. Na zlecenie esesmanów wykonywał zdjęcia na potrzeby SS. Dokumentował… » więcej 2021-10-23, godz. 07:00 Grodecki: Frontex wesprze nas w organizacji powrotów migrantów do krajów pochodzenia Na dziś nie widzimy potrzeby zaangażowania Frontexu w działania na granicy polsko-białoruskiej, ale chcemy współpracować z Frontexem w zakresie organizacji… » więcej 2021-10-23, godz. 07:00 Prof. Kruszyński: sędziowie pokoju będą orzekać w drobnych sprawach karnych i cywilnych Sędziowie pokoju będą działać w ramach struktury sądownictwa powszechnego i orzekać w drobnych sprawach karnych i cywilnych; byliby wybierani na 6 lat w… » więcej 2021-10-23, godz. 06:30 Prof. Kuna: trzeba robić wszystko, aby pacjenta z COVID-19 nie podłączać pod respirator (wywiad) Trzeba robić wszystko, aby pacjenta z COVID-19 nie intubować zbyt wcześnie i nie podłączać pod respirator — powiedział w rozmowie z PAP prof. dr hab… » więcej 2021-10-23, godz. 06:30 50 lat temu zakończył się ostatni proces członków organizacji „Ruch” 50 lat temu, 23 października 1971 r., zakończył się ostatni proces członków organizacji „Ruch”, najważniejszej formacji antykomunistycznej lat sześćdziesiątych… » więcej 2021-10-23, godz. 06:30 W pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest w Polsce 19 mln 793 tys. osób W pełni zaszczepionych przeciw COVID-19, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »