Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-11, 17:00 Autor: PAP

Lublin/ Otwarcie wystawy „Lublin Julii Hartwig”; będzie dostępna do 19 października

O rodzinie, szkole i powrotach poetki do rodzinnego miasta opowiada wystawa „Lublin Julii Hartwig”, która powstała na Placu Litewskim. W najbliższą sobotę po ekspozycji będzie oprowadzać jej kuratorka.

W poniedziałek na Placu Litewskim w Lublinie otwarto wystawę plenerową „Lublin Julii Hartwig”. O ekspozycji opowiedziała podczas konferencji prasowej kuratorka wystawy Joanna Zętar z Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN".


„Na wystawie opowiadamy o rodzinie, szkole i powrotach Julii Hartwig do Lublina” - powiedziała Zętar. Dodała, że ekspozycja została skonstruowana, jako połączenie tekstów i fotografii. „Zostały na nią wybrane fragmenty zarówno utworów poetyckich, jak i tekstów prozatorskich Julii Hartwig poświęconych Lublinowi” - podała kuratorka.


Wystawa składa się z 32 tablic, na których znajduje się 25 fotografii, a także wiersze i eseje Julii Hartwig. Jak poinformowała kuratorka, autorem części fotografii jest brat poetki Edward Hartwig.


„Część z tych fotografii pochodzi ze zbiorów prywatnych Marka Gromaszka. Po raz pierwszy prezentujemy szerokiej publiczności materiały pochodzące z archiwum Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego” – powiedziała Zętar. Kuratorka dodała, że archiwum w Ośrodku „Brama Grodzka - Teatr NN” zdeponowała córka poetki Danielle Lehtinen. Wśród materiałów znajdują się albumy rodzinne i dokumenty pochodzące z lubelskiego okresu życia Julii Hartwig.


W najbliższą sobotę o godz. 12 wystawę będzie można zwiedzić z kuratorką ekspozycji Joanną Zętar. W programie jest także spacer po Śródmieściu śladami miejsc związanych z Julią Hartwig. Obowiązują wcześniejsze zapisy na adres: magdalena.krasuska@tnn.lublin.pl. Liczba uczestników jest ograniczona do 25 osób. Zgłoszenia można nadsyłać do piątku. Wystawę będzie można oglądać do 19 października.


„Wystawa jest częścią obchodów 100-lecia urodzin Julii Hartwig, jakie Ośrodek +Brama Grodzka - Teatr NN+ przygotował w tym roku” - poinformowała Zętar. Dodała, że w ramach obchodów przygotowano także słuchowisko „Schodzimy się i rozchodzimy” zainspirowane listami Julii Hartwig do Anny Kamieńskiej. Premiera odbędzie się 20 października w filii Muzeum Józefa Czechowicza przy ul. Złotej 3 w Lublinie. Pierwszą emisję zaplanowano na 24 października o godz. 10.15 na antenie Radia Lublin w programie „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”.


Julia Hartwig urodziła się 14 sierpnia 1921 r. w Lublinie. W swoim rodzinnym mieście ukończyła szkołę podstawową i średnią. Egzamin maturalny zdała w 1939 r. Studia rozpoczęła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Podczas okupacji przeniosła się do Warszawy, podjęła studia na tajnym Uniwersytecie Warszawskim i działała w konspiracji.


Po wojnie Julia Hartwig publikowała wiersze, przekłady z literatury francuskiej i recenzje na łamach „Nowej Kultury”, „Świata”, „Poezji”. Wielokrotnie przebywała za granicą. W 2009 r. Rada Miasta Lublina nadała jej tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublina. Zmarła 13 lipca 2017 r. w Pensylwanii w USA.(PAP)


Autor: Piotr Nowak


pin/ aszw/


Kraj i świat

2021-10-27, godz. 03:10 Brazylia/ Komisja śledcza zatwierdziła raport z oskarżeniami wobec prezydenta Bolsonaro Komisja śledcza brazylijskiego Senatu zatwierdziła we wtorek wieczorem raport końcowy ze swoich ustaleń w sprawie pandemii koronawirusa i wezwała do postawienia… » więcej 2021-10-27, godz. 02:50 USA/ Prokuratura nie wyklucza zarzutów karnych ws. śmierci na planie filmu "Rust" Prokuratura hrabstwa Santa Fe w stanie Nowy Meksyk w USA nie wyklucza postawienia zarzutów karnych w śledztwie dotyczącym śmiertelnego wypadku z udziałem… » więcej 2021-10-27, godz. 01:10 Niemcy/ Ministerstwo gospodarki wydało pozytywną opinię w sprawie certyfikatu dla NS2 Ministerstwo gospodarki Niemiec potwierdziło we wtorek, że wydanie certyfikatu dla gazociągu Nord Stream 2 'nie zagrozi bezpieczeństwu dostaw gazu do Niemiec… » więcej 2021-10-27, godz. 00:40 Bruce Liu i Eva Gevorgyan owacyjnie przyjęci w Katowicach Owacją na stojąco przyjęła we wtorek publiczność koncert zwycięzcy i finalistki XVIII Konkursu Chopinowskiego. Bruce (Xiaoyu) Liu i Eva Gevorgyan wystąpili… » więcej 2021-10-27, godz. 00:40 Dziennikarz Grzegorz Głuszak uhonorowany Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego Dziennikarz śledczy Grzegorz Głuszak został uhonorowany Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego - poinformowało we wtorek Towarzystwo Jana Karskiego. Głuszak… » więcej 2021-10-27, godz. 00:20 Białoruś/ Media o niekorzystnym dla Łukaszenki, "tajnym" sondażu dla rosyjskiego MSZ W białoruskich mediach niezależnych nie cichną komentarze po opublikowanym kilka dni temu niekorzystnym dla prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki sondażu… » więcej 2021-10-26, godz. 23:50 Węgry/ Marine Le Pen: Węgry stoją na czele walki o wolność narodów Węgry stoją na czele walki o wolność narodów - powiedziała liderka francuskiej skrajnej prawicy Marine Le Pen podczas konferencji prasowej, zorganizowanej… » więcej 2021-10-26, godz. 23:40 Puchar Ligi w Anglii - drużyny Klicha i Bednarka odpadły w 1/8 finału Piłkarze Leeds United, z grającym od 46. minuty Mateuszem Klichem, ulegli na wyjeździe Arsenalowi 0:2 w 1/8 finału Pucharu Ligi w Anglii. Odpadł również… » więcej 2021-10-26, godz. 23:40 Liga hiszpańska - 11. kolejka Wyniki 11. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Hiszpanii: wtorekAlaves 1 - Mamadou Ndiaye 47Elche 0Espanyol Barcelona 1 - Raul de Tomas 33-karny czerwona kartka:… » więcej 2021-10-26, godz. 23:10 USA/ Eksperci FDA poparli zatwierdzenie szczepionki Pfizera dla dzieci w wieku 5-11 lat Ekspercka komisja doradzająca Agencji Żywności i Leków (FDA) w USA zdecydowanie poparła we wtorek wprowadzenie do obiegu szczepionki Pfizera przeciwko Covid-19… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »