Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-08, 01:50 Autor: PAP

Dorota Szwarcman: poziom Konkursu Chopinowskiego jest naprawdę wysoki

Poziom XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina naprawdę jest wysoki. Ciszę się, że większość moich faworytów przeszła do II Etapu Konkursu Chopinowskiego – powiedziała PAP Dorota Szwarcman, krytyk muzyczna i publicystka tuż po ogłoszeniu komunikatu jury w nocy z czwartku na piątek.

Jak zauważyła Szwarcman, obecnie możliwości techniczne pianistów są inne niż były kiedyś. ”Tylko podziwiać!” – podkreśliła.


Według krytyk muzycznej o wysokim poziomie Konkursu świadczy to, że do II etapu dostało się 45 pianistów, czyli więcej niż przewidywał regulamin. Podobnie zresztą było z samym Konkursem do którego zakwalifikowano 87 zamiast 80 pianistów.


„Czasami jest to loteria – zaznaczyła. - Osobiście inaczej wybrałabym parę osób, ale większość moich faworytów przeszła do II etapu, z czego się bardzo cieszę. Także wśród Polaków, choć i tutaj trochę inaczej bym wybrała, ale oczywiście każdy ma inną wrażliwość i swoje zdanie”.


Wymieniając swoich faworytów, którzy znaleźli się w II etapie Konkursu, wskazała m.in. Bruce’a (Xiaoyu) Liu z Kanady – „pianistę znakomitego technicznie, który podbił publiczność i jak się okazało jury, wirtuozerią, przekonującą wizją artystyczną, inteligencją i pewną dozą dowcipu”.


„Przede wszystkim jednak – zaznaczyła Szwarcman - chcę wskazać Evę Gevorgyan, reprezentującą Armenię i Rosję a także Włoszkę Leonorę Armellini, która pojawiła się ponownie w Konkursie po dziesięciu latach. I powróciła w wielkim stylu! Przed laty też była bardzo obiecującą pianistką”.


„Również po dziesięciu latach powrócił- mówiła - Rosjanin Nikolay Khozyainov, który trochę momentami wydziwia, ale wciąż jest wielkim pianistą, jest kimś!”


Wspominając o ponownym udziale pianistów w Konkursie Szwarcman wymieniła też Japonkę Aimi Kobayashi,która ”interesująco się zmieniła, ładnie grała, podobnie jak Su Yeon Kim z Korei Południowej”.


Z Polaków kilku pianistów też mi się bardzo podobało – zaznaczyła Szwarcman i dodała, że żal jej Aleksandry Świgut. „ Pianistka zrobiła bardzo ciekawą rzecz, przenosząc styl gry z instrumentów historycznych na instrument współczesny i było to bardzo interesujące. To bardzo muzykalna dziewczyna”.


„Szkoda mi również Julii Łozowskiej, młodej bardzo zdolnej pianistki, która się w ostatnim dniu przesłuchań +obroniła+ mając bardzo trudne zadanie - występ po Bruce (Xiaoyu) Liu. Ładnie zagrała” – dodała.


„Adam Kałduński, Jakub Kuszlik są świetni. No, oczywiście przeszedł jeszcze do II etapu Szymon Nehring. Długo można wymieniać nazwiska znakomitych pianistów. Jestem ciekawa jak dalej potoczy się Konkurs. Jest to pasjonujące” – oceniła Szwarcman.


Decyzją Jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina pod przewodnictwem Katarzyny Popowej-Zydroń do II etapu zakwalifikowało się 45 uczestników reprezentujących 14 krajów, m.in. 9 z Polski, 8 z Japonii, 7 z Chin, 5 z Włoch. (PAP)


Anna Bernat


abe/wr/


Kraj i świat

2021-10-23, godz. 07:30 Dyrektor MHP Robert Kostro: chcieliśmy, żeby historie żołnierzy gen. Maczka nie były anonimowe (wywiad) Chcieliśmy, żeby historie żołnierzy gen. Maczka nie były anonimowe. Zależało nam też na tym, żeby pokazać skomplikowane i złożone losy Polaków w czasie… » więcej 2021-10-23, godz. 07:10 W sobotę PO wybiera władze różnych szczebli W sobotę Platforma Obywatelska wybiera przewodniczącego, a także szefów regionów i powiatów. Jedynym kandydatem na szefa partii jest Donald Tusk, a więcej… » więcej 2021-10-23, godz. 07:10 UE/ Europosłanka Wiśniewska dla PAP: "Solidarność" w Luksemburgu broniła wszystkich Europejczyków NSZZ 'Solidarność' podczas protestu przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w Luksemburgu reprezentowała wszystkich Europejczyków zagrożonych ubóstwem energetycznym… » więcej 2021-10-23, godz. 07:10 "Super Express": konwój z pomocą humanitarną rusza na Białoruś Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki zdecydowali, że Polska wyśle kolejny transport humanitarny na Białoruś - pisze w weekendowym wydaniu 'Super… » więcej 2021-10-23, godz. 07:10 Pekin - chorążymi Włoch mistrzynie Goggia i Moioli Mistrzynie olimpijskie Alpejka Sofia Goggia oraz snowboardzistka Michela Moioli będą chorążymi reprezentacji Włoch podczas zimowych igrzysk w Pekinie. Pierwsza… » więcej 2021-10-23, godz. 07:10 Dziewięć lat temu zmarł Wilhelm Brasse, więzień Auschwitz, fotograf Dziewięć lat temu zmarł Wilhelm Brasse, były więzień Auschwitz. W obozie był fotografem. Na zlecenie esesmanów wykonywał zdjęcia na potrzeby SS. Dokumentował… » więcej 2021-10-23, godz. 07:00 Grodecki: Frontex wesprze nas w organizacji powrotów migrantów do krajów pochodzenia Na dziś nie widzimy potrzeby zaangażowania Frontexu w działania na granicy polsko-białoruskiej, ale chcemy współpracować z Frontexem w zakresie organizacji… » więcej 2021-10-23, godz. 07:00 Prof. Kruszyński: sędziowie pokoju będą orzekać w drobnych sprawach karnych i cywilnych Sędziowie pokoju będą działać w ramach struktury sądownictwa powszechnego i orzekać w drobnych sprawach karnych i cywilnych; byliby wybierani na 6 lat w… » więcej 2021-10-23, godz. 06:30 Prof. Kuna: trzeba robić wszystko, aby pacjenta z COVID-19 nie podłączać pod respirator (wywiad) Trzeba robić wszystko, aby pacjenta z COVID-19 nie intubować zbyt wcześnie i nie podłączać pod respirator — powiedział w rozmowie z PAP prof. dr hab… » więcej 2021-10-23, godz. 06:30 50 lat temu zakończył się ostatni proces członków organizacji „Ruch” 50 lat temu, 23 października 1971 r., zakończył się ostatni proces członków organizacji „Ruch”, najważniejszej formacji antykomunistycznej lat sześćdziesiątych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »