Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-05, 15:10 Autor: PAP

UE/ Europosłanka Fotyga o sytuacji na granicy z Białorusią: to bardzo poważny akt agresji

Mamy do czynienia z bardzo poważnym aktem agresji - tak sytuację na granicy Polski z Białorusią określiła we wtorek na konferencji prasowej w Strasburgu eurodeputowana PiS Anna Fotyga.

"Mamy do czynienia (...) z kryzysem, który na wschodniej granicy UE tworzy Łukaszenka poprzez wypychanie uchodźców czy osób, które przywozi na Białoruś różnymi środkami. Uznajemy to za element wojny hybrydowej. (...) Mamy do czynienia z bardzo poważnym aktem agresji" - powiedziała była szefowa polskiej dyplomacji, dodając, że dostrzega w całej sprawie inspirację Kremla.


"Sytuacja jest bardzo trudna, ponieważ 90 proc. lądowego handlu z Chinami i z Rosją ze strony państw członkowskich UE odbywa się przez terytorium Białorusi. Ta sytuacja jest testem lojalności Unii. Polska wymaga solidarności" - oznajmiła Fotyga.


Przypomniała też, że ponad rok po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi wciąż trwają represje wobec obywateli, a w więzieniu przebywają m.in. działacze mniejszości polskiej Andżelika Borys i Andrzej Poczobut.


Podczas tej samej konferencji prasowej były minister spraw zagranicznych RP, a obecnie eurodeputowany PiS Witold Waszczykowski apelował do UE i państw członkowskich o podjęcie konkretnych działań przeciwko Alaksandrowi Łukaszence i jego reżimowi.


"Nie uznawać go w instytucjach międzynarodowych, natomiast zacząć uznawać panią (Swiatłanę) Cichanouską (główną rywalkę Łukaszenki w wyborach prezydenckich z 9 sierpnia 2020 r. - PAP). Następnie należy podjąć stanowcze działania, jeśli chodzi o sankcje - wyeliminować główne źródło dochodów Białorusi, jakim jest potas, nawozy potasowe, które niestety wiele krajów Europy Zachodniej w dalszym ciągu importuje. Wyrzucenie ze SWIFT-u (międzynarodowe stowarzyszenie instytucji finansowych utrzymujące sieć telekomunikacyjną służącą do wymiany informacji - PAP), wydarzeń kulturalnych i wszczęcie śledztwa przez Międzynarodowy Trybunał Karny" - proponował eurodeputowany.


Eurodeputowany PiS, były szef MSWiA Joachim Brudziński podkreślał, że należy pomagać uchodźcom pod warunkiem, że jest to pomoc zgodna z Konwencją genewską, "a nie wymuszana atakami, w tym również niestety części mediów, które dzisiaj są medialnym ramieniem Łukaszenki i Putina w Polsce".


Inny europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski z kolei z zadowoleniem odnotował, że wśród unijnych polityków rośnie świadomość, że Polska jest obiektem ataków - dezinformacji i fake newsów.


"I to od 2015 roku. Być może pozwoli to trochę inaczej popatrzeć na sprawy naszego kraju i Unii Europejskiej" - powiedział eurodeputowany.


W Parlamencie Europejskim na sesji plenarnej odbyła się we wtorek debata o sytuacji na Białorusi.


Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)


asc/ akl/


Kraj i świat

2023-03-22, godz. 07:00 "Gazeta Polska": Mamy dowody, że to Trzaskowski umożliwił aferę śmieciową Rządzony przez Rafała Trzaskowskiego warszawski Ratusz zgodził się, aby Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta bez wynikających ze statutu zgód mogło… » więcej 2023-03-22, godz. 07:00 W. Brytania/ Eksperci: musimy przejść z zamrażania rosyjskich aktywów do ich przejmowania Sankcje nakładane na obywateli Rosji po napaści na Ukrainę są raczej skuteczne, bo zamrażają ich aktywa, ale niewystarczające i należy stworzyć mechanizmy… » więcej 2023-03-22, godz. 06:50 90 lat temu w Dachau powstał pierwszy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny 90 lat temu, 22 marca 1933 r., w Dachau pod Monachium powstał pierwszy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny; w ciągu 12 lat przez KL Dachau i jego podobozy… » więcej 2023-03-22, godz. 06:50 Turystyczna wyspa Madagaskar zmaga się z głodem i brakiem wody (wideo) Turystyczna wyspa Madagaskar zmaga się z niedożywieniem i głodem, a największym problemem jest brak dostępu do wody. W ciągu ostatnich siedmiu lat była… » więcej 2023-03-22, godz. 06:50 Włochy/ Prof. Parsi z uniwersytetu w Mediolanie: nakaz aresztowania Putina to wyraźny sygnał dla jego otoczenia „Wydanie przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania Władimira Putina oznacza osłabienie i umniejszenie jego władzy”- powiedział PAP profesor… » więcej 2023-03-22, godz. 06:50 Wielkopolskie/ Trzy instytucje mogą zaopiekować się zabytkowym krzyżem na polu rolników Trzy instytucje mogą zaopiekować się zabytkowym krzyżem, znajdującym się na prywatnym polu rolników. Zdaniem Beaty Matusiak, szefowej kaliskiej delegatury… » więcej 2023-03-22, godz. 06:50 Sondaż dla "Super Expressu": Chcecie wygrać wybory podnieście 500+ Polacy wyraźnie powiedzieli, czego oczekują od rządzących; w sondażu Instytutu Badań Pollster dla 'SE' aż 70 proc. badanych stwierdziło, że podniesienie… » więcej 2023-03-22, godz. 06:40 Sondaż IBRiS dla "Rz": Kiedy wygra opozycja? Jeżeli PSL i Polska 2050 poszłyby do wyborów razem, to opozycja uzyskałaby 241 mandatów w Sejmie, czyli możliwość utworzenia rządu - pisze w środę 'Rzeczpospolita'… » więcej 2023-03-22, godz. 06:40 "Dziennik Gazeta Prawna": Kłótnia językowa na ostrzu skalpela 2,5 proc. lekarzy spoza UE nie otrzymało zgody na pracę w Polsce. Główny powód to brak znajomości języka polskiego - informuje w środę 'Dziennik Gazeta… » więcej 2023-03-22, godz. 06:30 Małopolska największym beneficjentem bonów turystycznych; liderem Zakopane Przedsiębiorcy z Małopolski są największymi beneficjentami programu Polski Bon Turystyczny. Kwota płatności wyniosła w tym województwie pod koniec marca… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »