Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-01, 11:30 Autor: PAP

Poznań/ Rektorzy poznańskich uczelni publicznych podpisali list intencyjny ws. poznańskiego uniwersytetu federacyjnego

W piątek rektorzy poznańskich uczelni publicznych podpisali list intencyjny w sprawie poznańskiego uniwersytetu federacyjnego. Podtrzymują w nim deklaracje poprzedników - oraz uchwały Senatów 8 uczelni z czerwca 2020 roku - dotyczące kontynuacji działań zmierzających do powołania federacji.

„Jesteśmy przekonani, że federacja stanie się zwieńczeniem wieloletniej współpracy naszych uczelni i będzie służyła jej dalszemu rozwojowi. Ta forma bliższej integracji przyczyni się do podniesienia rangi poznańskiego środowiska naukowego w kraju, w Europie i na świecie. Wyrażona w ten sposób jedność celów i działań będzie źródłem synergistycznego wzrostu osiągnięć naukowych i artystycznych naszych uczelni, a tym samym całego środowiska naukowego miasta Poznania” - napisano w treści dokumentu, w którym wskazany został także główny obszar działalności sfederowanej uczelni: badania naukowe i działalność artystyczna, kształcenie doktorantów, nadawanie stopni i tytułów naukowych, promocja oraz komercjalizacja wyników działalności naukowej.


Podpisanie listu intencyjnego w sprawie poznańskiego uniwersytetu federacyjnego odbyło się w piątek w Gabinecie Rektora UAM, tuż przed uroczystą inauguracją nowego roku akademickiego 2021/2022.


Sygnatariuszami listu jest osiem poznańskich uczelni: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu oraz Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.


Rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska zaznaczyła w piątek, że „trwają intensywne prace nad wypracowaniem porozumienia, na podstawie którego powstanie federacja, która będzie miała silniejszy głos niż pojedyncze uczelnie”.


„Podkreślam, że tożsamość i dorobek żadnej z uczelni nie zostanie pominięty, wszyscy zachowują swoją odrębność finansową i organizacyjną. Ale sfederowana jednostka będzie ewaluowana we wszystkich dziedzinach i niemal wszystkich dyscyplinach naukowych. Z ponad stutysięczną rzeszą studentów zdecydowanie będzie największym ośrodkiem akademickim w Polsce” – wskazała Kaniewska.


Przewodniczący Centrum Integracji i Rozwoju prof. Andrzej Lesicki, koordynator działań federacyjnych, wskazał, że „teraz przygotowany zostanie statut federacji tak, by po spodziewanej w roku 2022 ewaluacji osiągnięć naukowych doszło do podpisania dokumentu powołującego federację”.


„Zgodnie uważamy, że federacja jest formą wzmacniającą więzi pomiędzy uczelniami, która może przynieść naukową rangę ośrodka poznańskiego. Jednocześnie ta forma współpracy pozwoli wszystkim uczelniom zachować ich dotychczasową odrębność i tradycję, wyzwalając nową energię w dążeniu do doskonałości naukowej i opartej na niej wysokiej jakości kształcenia” – zaznaczył Lesicki. (PAP)


autor: Anna Jowsa


ajw/ ekr/


Kraj i świat

2024-04-26, godz. 13:40 Warmińsko-mazurskie/ Na dk 16 w Rzecku bus uderzył w przyczepę robót drogowych; utrudnienia na trasie Po zderzeniu busa z tzw. przyczepką sygnalizacyjną pojazdu robót drogowych wprowadzono ruch wahadłowy na drodze krajowej nr 16 w Rzecku (woj. warmińsko-mazurskie)… » więcej 2024-04-26, godz. 13:40 Prezydent podpisał ustawę o rozszerzeniu pomocy prawnej między Polską a Ukrainą Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która pozwoli zmienić polsko-ukraińską umowę o pomocy prawnej w taki sposób, by usprawnić egzekucję kar nieizolacyjnych… » więcej 2024-04-26, godz. 13:40 Wicemarszałek Senatu interweniuje ws. otwarcia przejścia granicznego z Białorusią w Podlaskiem O rozważenie, czy przywrócić ruch na choćby jednym w Podlaskiem przejściu granicznym z Białorusią wystąpi do MSWiA wicemarszałek Senatu Maciej Żywno… » więcej 2024-04-26, godz. 13:40 "Wędrująca Księga" - książka promująca i przypominająca historię Kodeksu Supraskiego Historię powstania i odnalezienia Kodeksu Supraskiego, ale też czasy, w których ten cenny zabytek piśmiennictwa słowiańskiego powstawał - opisuje książka… » więcej 2024-04-26, godz. 13:40 Bieda (KO): Senat zajmie się językiem śląskim na najbliższym posiedzeniu Senator Halina Bieda (KO) powiedziała, że Senat RP zajmie się ustawą w sprawie uznania języka śląskiego za język regionalny na najbliższym posiedzeniu… » więcej 2024-04-26, godz. 13:30 Prezydent: rozszerzenie Nuclear Sharing byłoby adekwatną odpowiedzią na działania prowadzone od lat przez Rosję Rosja od lat łamie porozumienia ws. rozprzestrzeniania broni nuklearnej, relokuje tę broń na Białoruś, stwarza zagrożenie, w związku z tym program Nuclear… » więcej 2024-04-26, godz. 13:30 Zoomlion wyróżnia się podczas INTERMAT 2024 dzięki wizji jeszcze bardziej ekologicznej i inteligentnej przyszłości… PARYŻ, 26 kwietnia 2024 r. /PRNewswire/ -- Firma Zoomlion Heavy Industry Science & Technology Co. Ltd. („Zoomlion”, 01157.HK) z dumą zaprezentowała swoje… » więcej 2024-04-26, godz. 13:30 UE/ Źródła PAP: procedurę z art. 7 wobec Polski może zakończyć Komisja Europejska Najprostszą drogą do zakończenia procedury z art. 7 wobec Polski jest wycofanie wniosku przez Komisję Europejską - twierdzą źródła PAP w Brukseli. Kluczowe… » więcej 2024-04-26, godz. 13:30 Główna księgowa MS: nie mieliśmy wiedzy o tym, na co zostaną wydane środki z FS (krótka 2) Główna księgowa Ministerstwa Sprawiedliwości Elżbieta Pińciurek powiedziała w piątek przed komisją śledczą ds. Pegasusa, że w kierowanym przez nią… » więcej 2024-04-26, godz. 13:30 Białystok/ Od 1 maja pilotażowo rusza komunikacja nocna Od 1 maja mieszkańcy Białegostoku będą mogli korzystać z komunikacji nocnej - poinformował w piątek prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Autobusy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »