Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-01, 06:00 Autor: PAP

Naukowcy podsumowali samopoczucie uczniów po roku zdalnej nauki

Po niemal roku zdalnej nauki 20 proc. uczniów przejawia objawy depresji, a 65 proc. uważa, że lekcje zdalne były prowadzone na niższym poziomie, niż stacjonarne. Część obawia się powrotu do szkolnej rzeczywistości - wynika z analiz badaczy z Polski i Ukrainy.

We wrześniu 4,6 mln polskich uczniów rozpoczęło nowy rok szkolny. Większość z nich w poprzednim roku uczyła się zdalnie, z dala od rówieśników i nauczycieli. Skutki nauki w domu są przedmiotem wielu badań - naukowców interesuje m.in., czy w trakcie lockdownu mogło dojść do pogłębienia się problemów i trudności młodzieży.


Zespół badaczy z Polski i Ukrainy pod kierownictwem dr. hab. Piotra Długosza z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie sprawdził, jak nauczanie zdalne odbiło się na kondycji psychicznej uczniów z obu państw, i co może utrudniać uczniom powrót do szkoły po wielu miesiącach zdalnej edukacji. Badania realizowano za pomocą indywidualnego wywiadu wspomaganego komputerowo (CAPI) w domach losowo dobranych respondentów. Zbadano 1000 polskich uczniów ze starszych klas szkół podstawowych i szkół średnich, oraz 1022 uczniów mieszkających na Ukrainie. Uczniowie pochodzili z różnych klas społecznych.


"Wstępne wyniki badań wskazują, że pandemia i przejście na zdalną edukację mogą prowadzić do pogorszenia zdrowia psychicznego i fizycznego młodzieży. Widać też, że uczniowie po prawie półtorarocznej przerwie od tradycyjnej nauki w szkole zdali sobie sprawę z braków i zaległości powstałych w czasie lekcji online. W perspektywie kolejnego lockdownu jest to bardzo niepokojące, gdyż z jednej strony uczniowie wiedzą o swoich brakach - i jednocześnie obawiają się wymagań stawianych przez nauczycieli i szkołę, a z drugiej strony są przerażeni faktem, że może niebawem wrócić zdalne nauczanie i ich szanse szkolne i życiowe mogą zostać zniweczone" - podsumowuje dla PAP dr Długosz.


Uczestnicząca w badaniu młodzież różnie ocenia edukację zdalną. Dla 33 proc. z nich było to pozytywne doświadczenie, dla niespełna połowy (46 proc.) - negatywne, a co piąty uczeń nie potrafił jej ocenić. 65 proc. młodzieży uważa natomiast, że lekcje zdalne były prowadzone na niższym poziomie niż lekcje stacjonarne - poinformował PAP dr hab. Piotr Długosz.


Z ankiety wynika również, że jedynie jeden na trzech uczniów nie miał trudności ze zrozumieniem treści przekazywanych przez nauczycieli w czasie lekcji online. Aż 37 proc. uczniów stwierdziło, że udział w korepetycjach pozwoliłby im lepiej zrozumieć materiał z lekcji.


Nauka zdalna sprzyja też wytworzeniu się negatywnych nawyków. Należą do nich m.in. ściganie w trakcie sprawdzianów i korzystanie z pomocy innych domowników - przyznało się do tego aż 67 proc. uczniów.


40 proc. uczniów obawia się wymagań, jakie nauczyciele będą przed nimi stawiać. Jeden na trzech obawia się też uciążliwości związanych z rannym wstawaniem i dojazdem do szkoły. Tyle samo twierdzi, że obniżyła się ich motywacja do nauki, a dla 29 proc. problemem jest zmiana dotychczasowego rytmu życia i dostosowanie się do szkolnych wymagań. Co czwarty uczeń ma świadomość niskiego poziomu wiedzy wyniesionej z edukacji online.


Lekarze i psychologowie ostrzegali, że spędzanie przez wiele miesięcy dużej ilości czasu przed ekranami urządzeń cyfrowych może wywoływać problemy zdrowotne. Czy tak się stało? 7 proc. uczniów wykazuje pogorszenie stanu zdrowia; o pogorszonym samopoczuciu psychicznym wspomina jeden na pięciu. Wzrok pogorszył się u 16 proc. uczniów, u 18 proc. z nich pojawiła się nadwaga. Pogorszenie sprawności fizycznej zauważyło 30 proc., a pogorszenie ogólnego funkcjonowania zgłasza 26 proc. badanej młodzieży.


20 proc. uczniów przejawia objawy depresji - pokazały to wyniki badania za pomocą skali PHQ9 (ang. The Patient Health Questionnaire-9). Badanie za pomocą skali SWLS (Skala Satysfakcji z Życia) wykazało z kolei, że 15 proc. uczniów nie ma satysfakcji z życia. Co piąty uczeń deklarował, że chciałby skorzystać z pomocy pedagoga lub psychologa w szkole.


A co z rodzinami uczniów? Jak wynika z badań, 58 proc. respondentów nie doświadczyło żadnej straty w wyniku pandemii. Wśród nieprzyjemnych zdarzeń, jeśli do nich doszło, respondenci wymieniali głównie utratę pracy przez rodziców (4 proc.), przejście rodziców na pracę zdalną (18 proc.), spadek dochodów w rodzinie (12 proc.), pogorszenie możliwości spożywania regularnych i wartościowych posiłków (2 proc.), pojawienie się konfliktów i nieporozumień w domu (12 proc.), pogorszenie kontaktu z rówieśnikami (15 proc.), ciężką chorobę w rodzinie (10 proc.), śmierć w rodzinie z powodu COVID-19 (3 proc.).


Pandemia trwa i nie wiadomo, czy uczniowie nie wrócą do nauki zdalnej. O tym, że podczas nauki w szkole mogą się nauczyć więcej (niż uczestnicząc w lekcjach z domu), przekonanych jest 63 proc. uczniów. Gdyby uczniowie mieli wybór, ponad połowa z nich najchętniej zostałaby w szkole. W sytuacji wyboru między nauką zdalną a stacjonarną 60 proc. chciałoby zostać w szkole, 14 proc. chciałoby się uczyć w domu, 21 proc. wybrałoby hybrydowy system nauczania, a 2 proc. najchętniej przestałoby się uczyć.


Jak twierdzi prawie dwie trzecie ankietowanej młodzieży, “zdalna nauka to byłaby najgorsza rzecz, jaka mogłaby się wydarzyć. Kolejny rok stracony, brak kontaktów z rówieśnikami, wiedzy i znowu zamknięcie w dom”. (PAP)


Agnieszka Niewińska - Lewicka


anl/ zan/


Kraj i świat

2024-04-20, godz. 10:20 Liba NBA - awans Miami Heat i New Orleans Pelicans do play off Koszykarze Miami Heat pokonali Chicago Bulls 112:91, a New Orleans Pelicans wygrali z Sacramento Kings 105:98 w ostatnich meczach play in. Zwycięskie drużyny… » więcej 2024-04-20, godz. 10:10 Łotwa/ MON: Koalicja dronów zebrała 500 mln euro Zainicjowana przez Łotwę koalicja dronów zebrała dotychczas 500 mln euro na zakup bezzałogowców w celu wsparcia Ukrainy. Rząd Łotwy podjął decyzję o… » więcej 2024-04-20, godz. 09:50 Liga hiszpańska – media przed El Clasico: Real na fali, zrezygnowanie w Barcelonie Przed niedzielnym piłkarkim El Clasico, czyli meczu Realu Madryt z FC Barceloną Roberta Lewandowskiego, hiszpańscy komentatorzy dostrzegają “dużą moc”… » więcej 2024-04-20, godz. 09:50 Beskidy/ Deszczowo i chłodno w górach; warunki na szlakach są trudne Ratownicy GOPR podali w sobotę, że warunki na beskidzkich szlakach turystycznych są trudne. W górach rano było chłodno: w wyższych partiach temperatura… » więcej 2024-04-20, godz. 09:40 Śląskie/ Po wypadku zablokowana DW901 w Pyskowicach Po wypadku zablokowana jest w sobotę rano DW901 w Pyskowicach w pow. gliwickim; samochody są kierowane na objazdy. Ok. godz. 6 rano doszło tam do wypadku, w… » więcej 2024-04-20, godz. 09:40 Karkonosze/ W górach zimno i mglisto Ujemne temperatury, mgła oraz w wielu miejscach śliskie szlaki - to warunki pogodowe panujące w sobotę w Karkonoszach. Ratownicy GOPR zalecają wybierającym… » więcej 2024-04-20, godz. 09:40 MSWiA: 14 850 - dokładnie tyle paszportów wydaliśmy w ciągu roku na Lotnisku Chopina w Warszawie (komunikat) - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje: To już rok! Punkt paszportowy MSWiA na warszawskim lotnisku obchodzi dziś (20 kwietnia br.)… » więcej 2024-04-20, godz. 09:40 MKiDN: wszystkie spółki mediów publicznych oraz PAP zostały skutecznie postawione w stan likwidacji Wszystkie spółki mediów publicznych oraz PAP zostały skutecznie postawione w stan likwidacji, co potwierdzają wpisy do KRS; jedynymi organami uprawnionymi… » więcej 2024-04-20, godz. 09:40 Beskidy/ Pierwsze nietoperze przyleciały po zimie do szkoły w Brennej Pierwsze nietoperze przyleciały już na strych szkoły w Brennej w Beskidzie Śląskim - dowiedziała się PAP od pracowników miejscowej informacji turystycznej… » więcej 2024-04-20, godz. 09:40 USA/ Musk niespodziewanie odwołał wizytę w Indiach Elon Musk w sobotę odwołał mającą się rozpocząć w niedzielę wizytę w Indiach, gdzie miał rozmawiać z premierem Narendrą Modim o nowych inwestycji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »