Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-29, 00:30 Autor: PAP

Szwajcaria/ Linie lotnicze zwolnią niezaszczepionych pracowników pokładowych

Spółka-córka Lufthansy, Swiss, która kilka tygodni temu wprowadziła obowiązkowe szczepienia dla personelu pokładowego, poinformowała we wtorek, że od grudnia ci jej pracownicy, którzy nie zostaną zaszczepieni przeciw Covid-19, muszą się liczyć ze zwolnieniem.

Wyjątek dotyczy osób, które nie mogą być zaszczepione z powodów zdrowotnych - podał portal RND.


Obie dawki szczepionki muszą zostać przyjęte najpóźniej do dnia 15 listopada 2021 r., od drugiego szczepienia musi zaś upłynąć 14 dni - podkreślono w komunikacie. Wprowadzono przy tym wyjątek dla osób, które nie mogą być zaszczepione z powodów medycznych - podał portal RND.


Linie lotnicze wprowadziły obowiązkowe szczepienia dla załóg w sierpniu. Zgodnie z tą regulacją każdy pracownik musi być w pełni zaszczepiony do 1 grudnia. Powodem decyzji jest fakt, że wiele krajów warunkuje zezwolenie na wjazd personelu latającego udokumentowanym szczepieniem przeciwko Covid-19. Ponad połowa pracowników Swiss została już zaszczepiona.


"Ci, którzy uparcie nie poddają się szczepieniom, będą musieli liczyć się z wypowiedzeniem umowy o pracę prawdopodobnie pod koniec stycznia 2022 roku. Pracownicy, którzy potrzebują więcej czasu na przemyślenie sprawy, mogliby odejść z pracy na około sześć miesięcy i mieliby prawo do powrotu" - informuje portal.


"Poszukiwane są indywidualne rozwiązania dla członków załogi, którzy ewidentnie nie mogą być zaszczepieni z powodów medycznych" - poinformował rzecznik Swiss.


Szwajcarski magazyn "20min" cytuje pilota, który pragnie zachować anonimowość: "W kokpicie nie nosimy masek i siedzimy obok siebie w odległości 50 centymetrów. Każdy, kto nie jest zaszczepiony, jest nieodpowiedzialny".


Według związku zawodowego personelu pokładowego "Kapers", nie można zakwestionować decyzji Swissa, ponieważ obowiązek poddawania się szczepieniom jest zapisany w umowie o pracę.


Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)


bml/ jo/ mars/


Kraj i świat

2021-10-26, godz. 16:10 Metropolita nazywany "spowiednikiem Putina": dla Rosji naturalna jest monarchia Metropolita Tichon Szewkunow, jeden z najbardziej wpływowych duchownych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, nazywany niekiedy spowiednikiem prezydenta Władimira… » więcej 2021-10-26, godz. 16:10 Chile ponownie wprowadza obostrzenia; coraz więcej infekcji koronawirusem Od środy w stolicy kraju Santiago oraz czternastu pobliskich gminach zaczną ponownie obowiązywać ograniczenia. Powodem jest narastająca liczba infekcji koronawirusem… » więcej 2021-10-26, godz. 16:10 Węgrów/ Leokadia Piątkowska, zamordowana za pomoc Żydom, kolejną "Zawołaną po imieniu" Leokadia Piątkowska, zamordowana przez Niemców za pomoc okazaną Mendlowi Kleinowi i drugiemu, nieznanemu z imienia Żydowi, została we wtorek w Węgrowie (Mazowieckie)… » więcej 2021-10-26, godz. 16:10 Morawiecki: coraz więcej wskazuje, że za atakiem hakerskim stoją służby rosyjskie Coraz więcej wskazuje na to, że za ujawnieniem maili mających pochodzić z prywatnej skrzynki szefa KPRM stoją służby ze wschodu - mówił we wtorek premier… » więcej 2021-10-26, godz. 16:10 Morawiecki: jedyną właściwą odpowiedzią na zagrożenie na wchodzie jest wzmocnienie sił zbrojnych Potrzeba uchwalenia ustawy o obronie ojczyzny wynika z zagrożenia na granicy wschodniej; jedyną właściwą odpowiedzią na to jest wzmocnienie bezpieczeństwa… » więcej 2021-10-26, godz. 16:10 Niedzielski: zwiększymy liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19 o 10 tys. Baza łóżek dla pacjentów z COVID-19 będzie zwiększona łącznie o 10 tys. łóżek - 8,5 tys. w zwykłych szpitalach i 1,5 tys. w szpitalach tymczasowych… » więcej 2021-10-26, godz. 16:10 Stolica/ Wystawa "Pomiędzy" Hanny Shumskiej w Galerii Prześwit - od czwartku W warszawskiej Galerii Prześwit 28 października odbędzie się wernisaż wystawy Hanny Shumskiej pt. 'Pomiędzy'. Ekspozycja jest finałem przedsięwzięcia… » więcej 2021-10-26, godz. 16:10 Bułgaria/ Najwyższa liczba dobowych zakażeń od początku pandemii; 243 zmarłych W ciągu ostatniej doby w Bułgarii stwierdzono 5863 nowe zakażenia koronawirusem, najwięcej od początku epidemii w tym kraju - przekazało we wtorek ministerstwo… » więcej 2021-10-26, godz. 16:10 Ukraina/ Szef MSZ zapowiada asymetryczne kroki, jeśli Rosja wstrzyma dostawy gazu Kijów ma szereg asymetrycznych kroków, które może zastosować, jeśli Rosja wstrzyma dostawy gazu na Ukrainę - oświadczył we wtorek ukraiński minister… » więcej 2021-10-26, godz. 16:00 Senat/ Komisja proponuje poprawkę do ustawy mającej zmniejszyć ilość odpadów na składowiskach Senacka komisja środowiska rozpatrzyła we wtorek nowelę ustawy, której celem jest zmniejszenie ilości odpadów składowanych na wysypiskach. Komisja zaproponowała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »