Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-28, 23:10 Autor: PAP

Wicepremier Gliński pogratulował pomysłu organizacji Sympozjum Szkół im. Polskich Olimpijczyków (korekta)

"Gratuluję pomysłu organizacji 1. Sympozjum Szkół im. Polskich Olimpijczyków" - powiedział na spotkaniu w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

"To bardzo dobrze, że ludzie związani ze sportem mają możliwość częstych spotkań, integrowania się i budowania więzi, wymiany doświadczeń, podpatrywania, jak funkcjonują inni... Wiem, że działa bardzo prężnie Towarzystwo Olimpijczyków Polskich za sprawą jego prezesa Mieczysława Nowickiego. Naszą rolą jest wspieranie sportu, rozwoju infrastruktury sportowe. Mam poczucie, że kwota o 200 mln złotych więcej na sport dopełni system. To będzie zamknięcie pierwszego etapu budowy sportu w Polsce" - podkreślił.


Szef polskiego sportu mówił także o znaczącej roli systemów stypendialnych - Team 100 junior dla młodzieży w wielu 16-17 lat, Team 100 oraz Team 100 dla trenerów klubowych. Na ich realizacją czuwać będzie Instytut Sportu.


Gliński życzył powodzenia nowo wybranym w ostatnich dniach prezesom polskich związków sportowych, na czele których czele stanęli słynni sportowcy Otylia Jędrzejczak, Adam Korol, Sebastian Świderski i Grzegorz Kotowicz.


"Mamy nadzieję, że związki ruszą do przodu, będzie dobrze w związkach" - dodał Gliński.


W dwudniowym sympozjum rozpoczętym 28 września uczestniczą przedstawiciele 30 szkół noszących imię Polskich Olimpijczyków.


W całym kraju działa 49 takich placówek.


Jak podkreślano w wielu wystąpieniach, to był fantastyczny pomysł, aby szkoły nosiły właśnie takie imię.


Młodzież w tych placówkach ma okazję gościć czołowych polskich sportowców i słuchać ich opowieści "z pierwszej ręki". Opiekuje się także grobami olimpijczyków.


Jedną z tych placówek jest krakowska szkoła nr 5 w Krakowie, przy ul. Kijowskiej.


"Szkoła, od początku sportowa, obchodziła w ubiegłym roku 60-lecie istnienia, a imię Polskich Olimpijczyków nosi od 2009 roku. Młodzież uprawia w niej sport w klasach siatkówki, pływania i gimnastyki sportowej, a młodzi gimnastycy w ostatnich czterech latach zdobyli 78 tytułów indywidualnych mistrzów Polski w konkurencji juniorów i juniorów młodszych. Absolwentkami są m.in. gimnastyczki, uczestniczki igrzysk Katarzyna Jurkowska oraz Gabriela Janik-Sasnal" - powiedziała PAP jej wicedyrektor Jadwiga Suder.


Uczestnicy sympozjum obejrzeli także otwartą we wtorek w Centrum Olimpijskim wystawę fotogramów trzynastu polskich fotoreporterów z igrzysk XXXII olimpiady w Tokio.(PAP)


jej/ cegl/


Kraj i świat

2021-10-26, godz. 17:30 Małopolskie/ W Szerzynach powstaną mieszkania z Funduszu Dopłat BGK Budynek wielorodzinny z 27 mieszkaniami powstanie w Szerzynach (Małopolskie) dzięki dofinansowaniu z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. We wtorek… » więcej 2021-10-26, godz. 17:30 Prezydent dokonał zmian w składzie rządu (krótka) Prezydent Andrzej Duda dokonał we wtorek zmian w składzie rządu. Wicepremierem oraz ministrem rolnictwa został Henryk Kowalczyk, ministrem sportu i turystyki… » więcej 2021-10-26, godz. 17:30 Niedzielski: za zniesieniem podyplomowego stażu dla lekarzy przemawia ich przygotowanie i epidemia Za zniesieniem obowiązkowego podyplomowego stażu zawodowego dla lekarzy przemawia ich przygotowanie i umiejętności nabyte w procesie kształcenia oraz sytuacja… » więcej 2021-10-26, godz. 17:30 Opolskie/ Radni województwa apelują o tarczę dla szpitali Podczas wtorkowej sesji sejmiku województwa opolskiego radni przyjęli apel do władz kraju w sprawie natychmiastowego opracowania i wdrożenia tarczy antykryzysowej… » więcej 2021-10-26, godz. 17:30 Gen. Mikutel o wojskach specjalnych: taktyczne działanie, strategiczny efekt Specyfiką wojsk specjalnych są działania taktyczne, które pozwalają osiągnąć strategiczny efekt - powiedział I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska… » więcej 2021-10-26, godz. 17:30 Dania/ Rozpoczął się proces przeciwko firmom oskarżanym o sprzedawanie Syrii paliwa Sąd w Danii rozpoczął we wtorek przesłuchania w sprawie wytoczonej firmom, które - łamiąc unijne sankcje - miały sprzedawać Syrii paliwo lotnicze do silników… » więcej 2021-10-26, godz. 17:30 Prezydent do nowych ministrów: Pałac Prezydencki jest dla państwa otwarty (krótka2) Pałac Prezydencki jest dla państwa otwarty; staram się, żeby współpraca z rządem układała się jak najlepiej, żebyśmy działali wspólnie - mówił… » więcej 2021-10-26, godz. 17:20 Hiszpania/ Znaleziono psy uwięzione na La Palmie przez lawę; badają je weterynarze Cztery psy uwięzione przez kilka dni w rejonie wulkanu Cumbre Vieja, otoczone przez lawę, zostały odnalezione i przekazane weterynarzom na La Palmie, podały… » więcej 2021-10-26, godz. 17:20 Naukowcy z Polski i Ukrainy nt. COVID-19 i potrzeby wspólnych działań obu państw na rzecz zdrowia Pandemia COVID-19 uwidoczniła konieczność podjęcia skoordynowanych działań na rzecz zdrowia i wspólnego bezpieczeństwa Polski i Ukrainy - piszą w opublikowanym… » więcej 2021-10-26, godz. 17:20 Sawicki po prezentacji założeń ustawy o obronie ojczyny: element propagandy, z którego nic nie wynika dla obronno… Cała ta akcja stanowi element propagandy, to polityka prawdopodobnie na użytek wewnętrzny, z której nic nie wynika dla obronności - ocenił poseł PSL Marek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »