Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-28, 17:40 Autor: PAP

Eksperci: bez profilaktyki i nowych technologii nie nadrobimy zaniedbań w dziedzinie chorób kardio-metabolicznych

Profilaktyka pierwotna oraz refundacja nowych terapii i technologii są niezbędne, by nadrobić zaniedbania w dziedzinie chorób układu krążenia, cukrzycy i otyłości, jakie narosły przez pandemię – oceniają eksperci.

Mówili o tym we wtorek podczas spotkania rady ekspertów Medycznej Racji Stanu ds. Chorób Sercowo-Naczyniowych, Metabolicznych i Przeciwdziałania Otyłości.


Obecny na spotkaniu minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że obecnie oprócz czwartej fali pandemii najważniejszym wyzwaniem w ochronie zdrowia jest nadrobienie długu zdrowotnego, jaki został zaciągnięty w związku z pandemią. „Niezależnie od zakresu chorób, jakimi się zajmujemy, to kwestia nadrobienia tego deficytu jest kluczowym priorytetem” – podkreślił minister.


Zaznaczył, że do nadrobienia jest też dużo jeśli chodzi o prowadzenie chorób przewlekłych. „W tej chwili największym wyzwaniem jest to, żeby w przypadku chorób sercowo-naczyniowych, nowotworowych, cukrzycy i innych chorób przewlekłych wrócić do tego samego poziomu - nie tylko leczenia, ale i diagnostyki - która pozwala wychwytywać te przypadki na wcześniejszych etapach” – tłumaczył.


Dlatego Ministerstwo Zdrowia uruchomiło po trzeciej fali pandemii od 1 lipca 2021 r. program „Profilaktyka 40 plus”, w ramach którego osoby od 40. roku życia mogą zostać objęte profilaktyczną diagnostyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych. „Uruchomiliśmy go czym prędzej, żeby dać wyraźny sygnał Polakom, że trzeba wrócić do zajmowania się swoich zdrowiem” – podkreślił Niedzielski.


Ekspert Medycznej Racji Stanu prof. Leszek Czupryniak, ordynator Oddziału Klinicznego Diabetologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM przypomniał, że z danych wynika, iż w 2020 r. połowa Polaków przytyła prawie 6 kg. Najbardziej przytyły osoby z wyższym wykształceniem, bo pracują więcej przy komputerach i przeszły na pracę zdalną. „A trzeba pamiętać, że otyłość to matka wielu chorób, w tym chorób układu krążenia, jak nadciśnienie tętnicze oraz cukrzycy” – zaznaczył.


Prof. Jarosław Kazimierczak, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii zwrócił uwagę, że dane epidemiologiczne wskazują, iż od 2014-2015 roku wyhamował trend w kierunku wydłużania życia Polaków, podobnie jak trend w kierunku zmniejszenia śmiertelności. A poprzez pandemię uległo to jeszcze znacznemu pogorszeniu.


Zgodnie z raportem MZ pt. „Raport o zgonach w Polsce w 2020 r.” liczba zgonów w Polsce w 2020 r. wzrosła w stosunku do 2019 r. o 67,1 tys. Z przyczyn sercowo-naczyniowych zmarło w Polsce o 17 proc. więcej pacjentów niż rok wcześniej. Prof. Kazimierczak zaznaczył, że jest to największy przyrost zgonów wśród innych chorób przewlekłych w czasie epidemii COVID-19.


Kardiolog zwrócił uwagę, że choroby sercowo-naczyniowe stanowią nadal główną przyczynę śmiertelności Polaków - odpowiadają za 43 proc. wszystkich zgonów. „Najważniejszym problemem i w pewnym sensie receptą na poprawę tej sytuacji jest olbrzymi nacisk na profilaktykę pierwotną i walkę z podstawowymi czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych” – podkreślił prof. Kazimierczak. Chodzi o walkę z paleniem papierosów, zwalczanie i dobre leczenie nadciśnienia tętniczego, zwalczanie i leczenie hipercholesterolemii, walkę z otyłością i promowanie aktywnego stylu życia. „To mogłoby ewidentnie poprawić sytuację i od tego powinniśmy zacząć” – podkreślił prof. Kazimierczak.


Prof. Artur Mamcarz, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) dodał, że aktywność fizyczna działa na poziomie podobnym do bardzo nowoczesnych leków i przyczynia się do kilkunastoprocentowego spadku częstości zachorowań oraz zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych. Bardzo ważna jest też zmiana modeli żywieniowych.


„Żeby wprowadzić zmiany w stylu życia społeczeństwa potrzebne są jednak pieniądze, chociażby na edukację. I pieniądze z podatku cukrowego powinny być - choćby w części - przeznaczone na edukację dzieci i młodzieży, bo problem otyłości dotyka także tej grupy wiekowej” – powiedział specjalista. Dodał, że jeżeli nie uda się zrobić nic z tym zjawiskiem, to niedługo będziemy się mierzyć z problemem cukrzycy i jej powikłań u młodych dorosłych.


Eksperci zgodzili się, że ogromne znaczenie ma prawidłowe leczenie chorób kardio-metabolicznych i refundacja nowych terapii oraz technologii, które poprawiają rokowania pacjentów.


Prof. Mamcarz zwrócił uwagę, że ostatnim przełomem w leczeniu niewydolności serca, na którą cierpi nawet 1,2 mln Polaków są leki stosowane w terapii cukrzycy – flozyny. W nowych zaleceniach Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) zostały one zarekomendowane jako filar terapii u pacjentów z niewydolnością serca. Badania wykazały, że jedna z nich jest skuteczna również u pacjentów bez upośledzonej funkcji skurczowej serca, podkreślił prof. Mamcarz. „W mojej opinii to są leki, które absolutnie zrewolucjonizują terapię, ale ważne jest, aby były dostępniejsze dzięki refundacji” – zaznaczył.


Prof. Przemysław Mitkowski prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) zwrócił z kolei uwagę na program leczenia hiercholesterolemii rodzinnej. „Dobrze, że on powstał, ale mamy wrażenie, że mogłoby być w nim więcej osób bo statystyki mówią, że znacznie większa liczba osób cierpi na hipercholesterolemię rodzinną w Polsce” – powiedział kardiolog. Dodał, że potrzebne są aktywniejsze działania przesiewowe.


Obecnie w programie tym stosowane są nowoczesne leki, które trzeba podawać w iniekcji raz na dwa tygodnie. „Niekiedy przejazd do najbliższego ośrodka, który zajmuje się programem leczenia hipercholesterolemii rodzinnej jest na tyle długi, że pacjenci rezygnują z wejścia do programu” – tłumaczył prof. Mitkowski. Jego zdaniem terapię warto byłoby przenieść do ośrodków położonych bliżej miejsca zamieszkania pacjenta. Warto też wprowadzić do programu nowy lek - inklisiran, który można podawać raz na sześć miesięcy.


Prof. Mariusz Wyleżoł, przewodniczący Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, przypomniał, że 4 września 2021 r. opublikowane zostało przez MZ rozporządzenie dotyczące Programu kompleksowej opieki medycznej dla chorych na otyłość olbrzymią leczoną chirurgicznie (KOS-BAR). „Jesteśmy na etapie organizacyjnym, a program zostanie uruchomiony na początku grudnia, jest to program pilotażowy. Jako środowisko chirurgów bariatrów bardzo się cieszymy z opublikowania tego rozporządzenia. Również chorzy wiążą z tym programem ogromne nadzieje” – podkreślił specjalista.


Dodał, że są też leki, które mogą pomóc w leczeniu otyłości na wstępnym etapie, a także wspomóc chirurgię bariatryczną. Chodzi o analogi GLP-1 stosowane również w leczeniu pacjentów chorych na cukrzycę typu 2.


Prof. Czupryniak przypomniał, że leki te hamują łaknienie i mogą wspomóc modyfikację stylu życia w odchudzaniu. „Dają efekty nieraz zbliżone do efektów chirurgii bariatrycznej” – powiedział.


Obecnie analogi GLP-1 są refundowane bardzo wąskiej grupie osób z cukrzycą typu 2, które mają wskaźnik masy ciała (BMI) 35 kg/m2 i więcej. Zdaniem prof. Czupryniaka ważne, żeby były dostępne co najmniej dla osób z BMI od 30 kg/m2.


„Insulina u większości pacjentów z cukrzycą prowadzi do przyrostu masy ciała, więc sięgajmy po leki, które tego nie wywołują” – przekonywał prof. Czupryniak.


Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego zaznaczyła, że pojawiają się doniesienia, zgodnie z którymi zastosowanie analogów GLP-1 czy flozyn pozwala u niektórych pacjentów z cukrzycą typu 2 zmniejszyć dawkę insuliny, a nawet ją odstawić.



Diabetolog podkreśliła, że aby pacjenci z cukrzycą typu 1 czy typu 2 leczeni insuliną mogli bezpiecznie podejmować aktywność fizyczną powinni mieć możliwość stosowania nowoczesnych systemów ciągłego monitorowania glikemii, czyli poziomu glukozy we krwi.


Obecnie w Polsce szeroki dostęp do tych systemów ma populacja dzieci i młodzieży z cukrzycą do 18. roku życia. Tymczasem jest wielka potrzeba, aby osoby dorosłe z cukrzycą typu 1 mogły korzystać z tych systemów, aby lepiej funkcjonować, uniknąć powikłań i dłużej żyć, mówiła prof. Zozulińska-Ziółkiewicz.


Prof. Czupryniak dodał, że systemy ciągłego monitorowania glikemii przyniosłyby korzyść pacjentom stosującym insulinę – nie tylko chorym na cukrzycę typu 1, ale również na cukrzycę typu 2, zwłaszcza tym, którzy stosują intensywną insulinoterapię. (PAP)


jjj/ ekr/


Kraj i świat

2024-04-19, godz. 17:30 Czad jako kolejny kraj po Nigrze grozi USA wypowiedzeniem umowy wojskowej Stanom Zjednoczonym grozi utrata obecności wojskowej w kolejnym afrykańskim kraju - rząd Czadu wysłał list, w którym zagroził zerwaniem kluczowego porozumienia… » więcej 2024-04-19, godz. 17:30 Turniej WTA w Rouen - Linette w pierwszym półfinale w tym sezonie Magda Linette awansowała do pierwszego półfinału w tym sezonie, pokonując Holenderkę Arantxę Rus 7:6 (11-9), 6:1 w ćwierćfinale turnieju tenisowego WTA… » więcej 2024-04-19, godz. 17:30 USA/ Izba Reprezentantów otworzyła drogę do przyjęcia pakietu pomocy dla Ukrainy i Izraela Izba Reprezentantów zagłosowała w piątek nad dalszym procedowaniem czterech ustaw o pomocy dla Ukrainy, Izraela, Indo-Pacyfiku oraz o konfiskacie rosyjskich… » więcej 2024-04-19, godz. 17:30 Turniej WTA w Stuttgarcie - Sabalenka wyeliminowana Druga w rankingu tenisistek Białorusinka Aryna Sabalenka odpadła z turnieju WTA 500 na kortach ziemnych w Stuttgarcie. W ćwierćfinale przegrała z Czeszką… » więcej 2024-04-19, godz. 17:30 Włochy/Zielona i czerwona substancja barwiąca w Canal Grande w Wenecji Woda na odcinku Canal Grande w Wenecji zmieniła w piątek kolor na zielony i czerwony po tym, gdy z tramwaju wodnego wrzucono substancje barwiące. Policja zatrzymała… » więcej 2024-04-19, godz. 17:30 Rzeszów/ Konrad Fijołek podziękował rzeszowianom za kampanię Ubiegający się o reelekcję prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podziękował mieszkańcom miasta za wszystkie spotkania i rozmowy, także te krytyczne, podczas… » więcej 2024-04-19, godz. 17:20 Macierewicz: Żaden urzędnik nie ma prawa ocenić, że raport państwowej komisji jest nieprawdziwy Żaden urzędnik nie ma prawa deklarować, że raport zrobiony przez państwową komisję jest nieprawdziwy. Taka decyzja może być podjęta tylko przez powołanie… » więcej 2024-04-19, godz. 17:20 MSZ ponownie odradza wszelkie podróże do Iranu MSZ w piątek - w związku z możliwością eskalacji konfliktu na linii Iran-Izrael - ponownie wydało komunikat, w którym odradza wszelkie podróże do Iranu… » więcej 2024-04-19, godz. 17:20 Ekstraklasa piłkarska – Szulczek: skupiam się wyłącznie na pracy w Warcie Dawid Szulczek meczem ze Stalą Mielec rozpoczyna ostatni etap pracy w roli trenera piłkarzy Warty Poznań. W czwartek poinformowano, że szkoleniowiec z końcem… » więcej 2024-04-19, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, piątek 19 kwietnia, 17.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Jelena Rybakina wygrała z Włoszką Jasmine Paolini 6:3, 5:7, 6:3 w ćwierćfinale halowego turnieju WTA 500 na kortach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »