Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-28, 13:20 Autor: PAP

Buda: mamy narzędzia, które wyrównają samorządom mniejsze dochody z podatku PIT

Mamy narzędzia, które wyrównają samorządom mniejsze dochody z tytułu zmian w podatku PIT - zapewnił we wtorek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Dodał, że do samorządów trafią duże środki z polityki spójności na lata 2021-27 i innych rządowych programów.

Wiceszef MFiPR uczestniczył we wtorek w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie) w spotkaniu z władzami gmin z woj. łódzkiego. Jego tematem było finansowanie jednostek samorządu terytorialnego (JST), a jednym z poruszanych aspektów - rządowe wsparcie budżetów JST po zapowiadanej zmianie w systemie podatku PIT, który jest podstawowym dochodem gmin. Ich dochody spadną na skutek m.in. zaplanowanej w Polskim Ładzie podwyżki kwoty wolnej od podatku.


"Samorządowcy czterech powiatów przyjechali dziś na spotkanie zainteresowani tym, jakie podejście ma rząd do finansowania i współpracy z samorządami. Przekazaliśmy im bardzo dobre informacje, bo z jednej strony mieszkańcy małych społecznościach będą płacić mniejsze podatki, natomiast z drugiej strony pokazujemy, że mamy narzędzia, które wyrównają samorządom te ubytki" – podkreślił Buda podczas konferencji prasowej.


Wskazał, że jednym z mechanizmów rekompensaty za mniejsze przychody do budżetu samorządów z tytułu zmiany w podatkach dochodowych jest utworzony w ramach Polskiego Ładu Program Inwestycji Strategicznych. Oferuje on bezzwrotne i znaczące dofinansowanie inwestycji JST.


"Były pewne wątpliwości, czy samorządowcy sięgną po te środki, ale okazuje się, że 95 proc. samorządów złożyło wnioski do Polskiego Ładu. To jest dowód, jak Polski Ład działa i że zainteresowanie tym programem jest niesamowite" – zaznaczył.


Dodał, że samorządowcom zaprezentowano nowe zasady finansowania, które mają obowiązywać od 2023 roku.


"Pokazaliśmy, że chcemy stworzyć samorządom gwarancję spokojnego, przewidywalnego gospodarzenia. Zaprezentowana przez premiera Mateusza Morawieckiego zasada, że wpływy z podatków dla samorządów muszą być nie mniejsze niż w roku poprzednim to jest coś, na co czekały samorządy. To jest też coś, co było gigantycznym problemem w trakcie pandemii. Chcemy samorządom pomóc i wziąć na siebie ciężar tego typu sytuacji: społecznych, sanitarnych, ekonomicznych, gospodarczych" – zadeklarował Buda.


Wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej przekonywał, że nowe możliwości realizacji ważnych i potrzebnych inwestycji w gminach daje perspektywa finansowa UE. Przypomniał, że Polska będzie mieć do dyspozycji na lata 2021-2027 770 mld euro, w tym 72,2 miliardy euro w samej polityce spójności. 40 proc. tych środków, czyli 28,4 mld euro, będzie zarządzanych przez samorządy województw. Buda zapewnił, że duża część pieniędzy ma trafić do obszarów wiejskich.


"Myślę, że samorządowcy widzą, jaki potencjał w tych środkach europejskich jest i ile można zrobić w ich małych społecznościach z tych funduszy" – zaznaczył.


Wiceminister podkreślił, że po rozmowach z samorządowcami jest "zbudowany" tym, że rząd odpowiada na ich oczekiwania. "Widzimy potrzeby inwestycyjne najmniejszych podmiotów, które przez wiele lat nie sięgały po zewnętrze środki. Dzięki Funduszowi Polski Ład po raz pierwszy sięgną po te środki, zbudują jakąś inwestycję: drogę, przedszkole albo żłobek. Takie spotkania są potrzebne, bo zza warszawskich biurek nie jesteśmy w stanie dostrzec wszystkich problemów. Dzisiejsze uwagi i propozycje muszą być przelewane na papier i rozstrzygnięcia" – przyznał.


Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński wskazał, że podczas spotkania z przedstawicielami gmin rozmawiano o rzeczach fundamentalnych, czyli o tym, ile w regionie ma powstać żłobków, przedszkoli, szkół, mostów, obiektów sportowych i innych tego typu inwestycji strategicznych.


"Przekazujemy dla samorządów rekordowe środki w historii polskiego rządu na tego rodzaju inwestycje, a dopiero się rozkręcamy. Kolejne nabory dopiero będą bowiem ogłaszane. Niezależnie od różnic politycznych i wielkości samorządów, wszyscy zgodnie chcą uczestniczyć w programie Polski Ład, bo widzą w tym ogromną szansę dla rozwoju swoich małych wspólnot lokalnych" – powiedział.


Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko przyznał, że deklaracja przedstawicieli władz rządowych o rekompensacie za utratę dochodów wynikającą ze zmian podatkowych uspokoiła samorządowców. ‘


"Dzięki funduszom uzupełniającym utracone dochody z tytułu podatku PIT nie będziemy musieli spowalniać procesów inwestycyjnych. Wręcz przeciwnie, będziemy mogli jeszcze więcej inwestować" – tłumaczył. (PAP)


autor: Bartłomiej Pawlak


bap/ mk/


Kraj i świat

2021-10-26, godz. 23:50 Węgry/ Marine Le Pen: Węgry stoją na czele walki o wolność narodów Węgry stoją na czele walki o wolność narodów - powiedziała liderka francuskiej skrajnej prawicy Marine Le Pen podczas konferencji prasowej, zorganizowanej… » więcej 2021-10-26, godz. 23:40 Puchar Ligi w Anglii - drużyny Klicha i Bednarka odpadły w 1/8 finału Piłkarze Leeds United, z grającym od 46. minuty Mateuszem Klichem, ulegli na wyjeździe Arsenalowi 0:2 w 1/8 finału Pucharu Ligi w Anglii. Odpadł również… » więcej 2021-10-26, godz. 23:40 Liga hiszpańska - 11. kolejka Wyniki 11. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Hiszpanii: wtorekAlaves 1 - Mamadou Ndiaye 47Elche 0Espanyol Barcelona 1 - Raul de Tomas 33-karny czerwona kartka:… » więcej 2021-10-26, godz. 23:10 USA/ Eksperci FDA poparli zatwierdzenie szczepionki Pfizera dla dzieci w wieku 5-11 lat Ekspercka komisja doradzająca Agencji Żywności i Leków (FDA) w USA zdecydowanie poparła we wtorek wprowadzenie do obiegu szczepionki Pfizera przeciwko Covid-19… » więcej 2021-10-26, godz. 23:10 El. MŚ piłkarek nożnych – Polska - Albania 2:0 (opinie) Po meczu eliminacji mistrzostw świata piłkarek nożnych Polska - Albania (2:0) powiedziały: Nina Patalon (trenerka reprezentacji Polski): „Cieszymy się… » więcej 2021-10-26, godz. 23:00 Liga włoska - 10. kolejka Wyniki 10. kolejki włoskiej ekstraklasy piłkarskiej: wtorekSpezia 1 - Salvatore Sirigu 66-samob. Genoa 1 - Domenico Criscito 86-karnyVenezia 1 - Mattia Aramu… » więcej 2021-10-26, godz. 23:00 Brytyjskie media o polskim obywatelstwie dla Matty'ego Casha Matty Cash imponuje po przejściu do Aston Villi w zeszłym roku, ale gra na pozycji, która w reprezentacji Anglii jest mocno obsadzona - napisał dziennik 'Daily… » więcej 2021-10-26, godz. 22:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (26-10-2021) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2021-10-26 o godz. 21:50Lotto… » więcej 2021-10-26, godz. 22:30 Szynkowski vel Sęk rozmawiał w Atenach o problemie migracji Relacje dwustronne, aktualne wyzwania migracyjne, kwestie wschodniego sąsiedztwa UE, rozszerzenie Unii oraz przyszłość Europy to niektóre tematy wizyty wiceszefa… » więcej 2021-10-26, godz. 22:30 El. MŚ piłkarek nożnych – Polska – Albania 2:0 (opis) Polskie piłkarki nożne pokonały w Tychach Albanię 2:0 (1:0) w swoim czwartym meczu grupowych eliminacji mistrzostw świata. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »