Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-28, 10:30 Autor: PAP

Stolica/ Premiera z publicznością "Rycerza gwiazdy wigilijnej" w Teatrze Lalka - w piątek

W stołecznym Teatrze Lalka 1 października odbędzie się premiera z publicznością przedstawienia "Rycerz gwiazdy wigilijnej" Haliny Górskiej w reżyserii Jarosława Kiliana. Scenografię i lalki do spektaklu zaprojektował znany ilustrator i malarz Józef Wilkoń.

"To pełna magii opowieść o inicjacji i walce dobra ze złem. Usłyszycie w nim piękne melodie oraz piosenki napisane przez Grzegorza Turnaua. Spektakl na podstawie baśni +O księciu Gotfrydzie, rycerzu Gwiazdy Wigilijnej+ Haliny Górskiej wyreżyserował Jarosław Kilian" - napisano na FB warszawskiego teatru.


"Osieroconemu synowi króla pisana jest wspaniała przyszłość. Ale nim się ona ziści młodzieniec musi poznać, co znaczy ubóstwo, przeżyć zniewagi i wygnanie. Gotfryd zdobywa rękę ukochanej, broni ojczyzny, wyprowadza w pole samego diabła. Czy uda się mu odzyskać tron? Droga, którą odbywa, pełna jest przygód i niebezpieczeństw. Ma ona charakter inicjacyjny – bohater, pokonując zło, na własnej skórze doświadcza smaku pogardy i zwycięstwa" - czytamy w opisie przedstawienia.


Jak wyjaśniono, historia Rycerza Niezłomnego zostanie opowiedziana w teatrze przez aktorów animujących drewniane figury – lalki autorstwa Józefa Wilkonia.


Adaptacja i teksty piosenek - Jarosław Kilian i Aleksandra Rembowska. Reżyseria - Jarosław Kilian. Scenografia i lalki - Józef Wilkoń. Kostiumy zaprojektowała Martyna Kander. Rzeźby lalek - Rafał Budnik. Za muzykę i aranżacje odpowiada Grzegorz Turnau. Współpraca i realizacja nagrań - Paweł Piątek. Przygotowanie wokalne - Aldona Krasucka. Choreografię opracowała Iwona Runowska. Za reżyserię światła odpowiada Maciej Igielski.


Występują: Rafał Derkacz, Grzegorz Feluś, Aneta Harasimczuk, Tomasz Mazurek, Wojciech Pałęcki, Andrzej Perzyna, Anna Porusiło-Dużyńska, Olga Ryl-Krystianowska i Piotr Tworek.


Premiera online przedstawienia odbyła się 3 stycznia br.


Premiera z udziałem publiczności - 1 października o godz. 10 w Teatrze Lalka w Warszawie. Kolejne przedstawienia - 2-3 i 5-8 października br.


Realizację dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Funduszu Promocji Kultury, przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy.(PAP)


autor: Grzegorz Janikowski


gj/ dki/


Kraj i świat

2021-10-26, godz. 11:00 Niemcy/ Eksperci: trzecia dawka szczepionki przeciw Covid-19 dla osób starszych konieczna W związku ze stale rosnącą liczbą nowych zakażeń koronawirusem, niemieccy politycy i eksperci wzywają do przyspieszenia trzeciego szczepienia osób starszych… » więcej 2021-10-26, godz. 11:00 Brednan Fraser zagra złoczyńcę w filmie o Batgirl Powiększa się obsada realizowanego dla platformy streamingowej HBO Max filmu „Batgirl”. Jak informuje portal „Deadline”, w roli superzłoczyńcy znanego… » więcej 2021-10-26, godz. 11:00 Szef MON: współpraca z nauką i przemysłem przyspieszy modernizację wojska (krótka) Zwiększenie innowacyjności, ściślejsza koordynacja prac między wojskiem, nauką i przemysłem przyczyni się do przyspieszenia modernizacji technicznej sil… » więcej 2021-10-26, godz. 10:50 Łódzkie/ W okolicach Kutna utrudnienia w ruchu na A1 w kierunku Śląska Na autostradzie A1 między węzłem Kutno Północ a węzłem Kutno Wschód są utrudnienia w ruchu. Zablokowany jest pas w kierunku Katowic. Zderzył się tam… » więcej 2021-10-26, godz. 10:50 Ministerstwo Zdrowia: 6265 nowych zakażeń koronawirusem, zmarły 93 osoby z COVID-19 Badania potwierdziły 6265 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej na Lubelszczyźnie - 1290 i na Mazowszu - 1130. Zmarły 93 osoby z COVID-19… » więcej 2021-10-26, godz. 10:40 Łódzkie/ Na A2 zablokowany jest pas w kierunku Warszawy Zablokowany jest pas ruchu na autostradzie A2 w Nowostawach Dolnych pomiędzy Łodzią a Łowiczem (woj. łódzkie). W poniedziałek przed południem zderzył… » więcej 2021-10-26, godz. 10:30 Ukraina/ Rekord zgonów na Covid-19; Ukraina kupuje tlen od Polski Na Ukrainie poprzedniego dnia zarejestrowano 734 zgonów z powodu Covid-19, najwięcej od początku pandemii - wynika z wtorkowych danych ministerstwa ochrony… » więcej 2021-10-26, godz. 10:30 Grzegorz Puda: jestem w dyspozycji premiera i prezesa Jestem w dyspozycji premiera i prezesa (PiS - PAP). Mam nadzieję, że to, co się udało zrobić, będzie procentowało mojemu następcy - powiedział we wtorek… » więcej 2021-10-26, godz. 10:30 Dolnośląskie/ Policja zatrzymała pseudokibiców z niebezpiecznymi narzędziami Wrocławska policja zatrzymała czterech pseudokibiców, jadących na mecz do Lubina. W bagażniku auta mieli maczety, rurki, gaz pieprzowy i siekierę. Właścicielowi… » więcej 2021-10-26, godz. 10:20 Warszawa/ Nabór zgłoszeń do Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora - do 15 listopada Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga, która od 1999 r. przyznaje Nagrodę im. Aleksandra Gieysztora, poinformowała, że w tym roku zgłoszenia kandydatów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »