Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-28, 10:30 Autor: PAP

Terlecki: sytuacja na granicy coraz poważniejsza, to nakazuje przedłużyć stan wyjątkowy

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest coraz poważniejsza i to oczywiście nakazuje przedłużyć stan wyjątkowy - podkreślił we wtorek wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów zajmie się - jak poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller - kwestią przedłużenia stanu wyjątkowego przy granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września 30-dniowy stan wyjątkowy obowiązuje w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego. Objęte są nim 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim). Szef MSWiA Mariusz Kamiński zapowiedział w poniedziałek, że będzie rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni.


Terlecki pytany przez dziennikarzy w Sejmie o przedłużenie stanu wyjątkowego przy granicy polsko-białoruskiej podkreślił, że "sytuacja jest coraz poważniejsza i to oczywiście nakazuje przedłużyć stan wyjątkowy".


Wicemarszałek dopytywany o upublicznienie podczas poniedziałkowej konferencji prasowej szefów MSWiA i MON zdjęć z treściami zoofilskimi i pedofilskimi, które według MSWiA i polskich służb pochodzą z telefonów osób koczujących przy granicy, odparł, że sytuacja jest trudna do oceny.


"To jest bardzo trudna sytuacja. Są oczywiście nieszczęśliwi ludzie, którym Białorusini wmówili, że będą mogli bezpiecznie przekroczyć granicę i oni są ofiarami tej operacji, ale są też ludzie, którzy w jakiś sposób celowo są przerzucani do Polski i temu trzeba przeciwdziałać" - dodał Terlecki.


Na poniedziałkowej konferencji prasowej poświęconej sytuacji na granicy z Białorusią szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że od sierpnia odnotowano 9,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy, przy czym 8,2 tys. z tych prób skutecznie udaremniono w pasie granicznym. Pozostałe 1,2 tys. nielegalnych imigrantów trafiło do strzeżonych ośrodków.


Podczas konferencji zaprezentowano materiały, które - jak poinformowano - pochodzą z telefonów komórkowych zatrzymanych osób i wskazują na ich możliwą działalność terrorystyczną lub powiązania z organizacjami paramilitarnymi, a ponadto służby badające tożsamość i wiarygodność osób przebywających w ośrodkach strzeżonych zidentyfikowały dowody na działalność pedofilską oraz dowody zoofilii. (PAP)


autor: Mateusz Roszak, Grzegorz Bruszewski


mro/ gb/ par/


Kraj i świat

2021-10-27, godz. 18:20 Kraków/ Szpital Uniwersytecki wzywa MZ do zapłaty 25 mln zł; MZ: wszystkie sytuacje są wyjaśniane Dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu wezwała ministra zdrowia do zapłaty prawie 25 mln zł w związku z długiem, jaki powstał w wyniku… » więcej 2021-10-27, godz. 18:20 Niemcy/ Kanclerz Merkel zaniepokojona wzrostem liczby zakażeń koronawirusem Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła zaniepokojenie znacznym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w kraju i zaapelowała o podjęcie dalszych niezbędnych… » więcej 2021-10-27, godz. 18:20 Francja/ Rząd: zastosujemy środki odwetowe wobec W. Brytanii za ograniczenia w połowach Francja zastosuje środki odwetowe wobec Wielkiej Brytanii za ograniczenia wprowadzone przez nią w połowach dla francuskich rybaków - poinformował w środę… » więcej 2021-10-27, godz. 18:20 Orłowska: 1 mld zł dla szkół na budowanie kompetencji przyszłości wśród uczniów O inwestowaniu w budowanie kompetencji przyszłości wśród uczniów mówiła w środę w Poznaniu pełnomocniczka rządu ds. GovTech i pełnomocniczka MEiN ds… » więcej 2021-10-27, godz. 18:10 Podlaskie/ Dwie osoby ranne w wypadku na dk65 Białystok - Mońki Dwie osoby zostały ranne w wypadku, do którego w środę po południu doszło na drodze krajowej 65 Białystok - Mońki w rejonie miejscowości Zalesie - podała… » więcej 2021-10-27, godz. 18:10 El. MŚ 2022 - Kwiatkowski: jeszcze w środę wynik testu PCR trenera Sousy Antygenowy test na koronawirusa trenera piłkarskiej reprezentacji Polski Paulo Sousy dał wynik pozytywny. 'Selekcjoner wykonał już test PCR i czeka na wynik… » więcej 2021-10-27, godz. 18:10 Wąsik: wnioskujemy o 200 mln euro z funduszu UE m.in. na budowę zapory Wnioskujemy o ponad 200 mln euro z unijnego funduszu, żeby uzyskać dofinansowanie na budowę zapory na granicy z Białorusią i sprzęt dla funkcjonariuszy -… » więcej 2021-10-27, godz. 18:10 Bank Światowy zawiesza pomoc finansową dla Sudanu po przewrocie wojskowym Bank Światowy poinformował w środę, że zawiesił pomoc finansową dla Sudanu po obaleniu tamtejszego rządu cywilnego przez wojsko. BŚ był bliskim partnerem… » więcej 2021-10-27, godz. 18:00 Caritas Polska apeluje o włączenie się w akcję "Mniej śmieci – więcej pamięci" W ramach akcji 'Mniej śmieci - więcej pamięci' Caritas Polska apeluje o kultywowanie pamięci o zmarłych w sposób jak najmniej uciążliwy dla przyrody. Zaznacza… » więcej 2021-10-27, godz. 18:00 Tablica upamiętniająca członków "S" w 40. rocznicę strajków w kopalni Sosnowiec Tablicę upamiętniającą działaczy Solidarności w 40. rocznicę strajków w nieistniejącej już kopalni węgla kamiennego 'Sosnowiec” odsłonięto w środę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »