Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-28, 07:20 Autor: PAP

Niemcy/ Zastępcą Scholza lub Lascheta może zostać Habeck z Zielonych

Po wyborach do Bundestagu więcej jest pytań niż odpowiedzi. Nie wiadomo, która partia stworzy rząd, nie wiadomo, kto zostanie kanclerzem, nie wiadomo, kto obejmie stanowisko wicekanclerza. W poniedziałek wieczorem pojawiły się informacje, że może nim być współprzewodniczący Zielonych, Robert Habeck.

Dziennikarze dopytywali w poniedziałek kandydatkę Zielonych na kanclerza Annalenę Baerbock i współprzewodniczącego partii Roberta Habecka czy porozumieli się już co do tego, kto zostanie wicekanclerzem w nowym rządzie, w którym Zieloni na pewno się znajdą. W odpowiedzi usłyszeli, że owszem, decyzja zapadła, ale nie zostanie na razie podana do wiadomości.


Po rozczarowującym wyniku Zielonych w wyborach do Bundestagu, układ sił pomiędzy liderami partii przesuwa się jednak z kandydatki na kanclerza Annaleny Baerbock na rzecz Roberta Habecka. Według informacji "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Habeck ma otrzymać stanowisko wicekanclerza w przyszłej koalicji rządowej z udziałem Zielonych.


Wicekanclerza wyznacza na swojego zastępcę kanclerz spośród ministrów rządu. Zazwyczaj stanowisko to przypada ministrowi z szeregów partnera koalicyjnego.


Baerbock i Habeck już jakiś czas temu mieli uzgodnić, że to Habeck powinien przejąć tę funkcję, jeśli Zieloni uzyskają mniej niż 17 procent w wyborach do Bundestagu, podaje FAZ. Habeck jest teraz dodatkowo wzmocniony faktem, że w przeciwieństwie do Baerbock wygrał w swoim okręgu wyborczym.


Baerbock, jako kandydatka na kanclerza, ponosi szczególną odpowiedzialność za wynik poniżej 17 procent. "W walce o kandydaturę wygrała z Habeckiem, który również chciał być na czele kampanii wyborczej. Od tego czasu stosunki między nimi uważane są za napięte" - pisze FAZ. Baerbock w poniedziałek mówiła o swojej "bardzo szczególnej odpowiedzialności" w kampanii wyborczej.


Habeck ogłosił już chęć objęcia ministerstwa finansów, do którego przymierza się również lider FDP Christian Lindner - informuje FAZ.


O ile bowiem nie wiadomo, czy nowy niemiecki rząd utworzy zwycięska SPD, czy nieznacznie pokonana chadecja CDU/CSU, o tyle wydaje się pewne, że wejdą do niego Zieloni i liberałowie z FDP. Zarówno kandydat socjaldemokratów na kanclerza Olaf Scholz , jak i kandydat chadeków Armin Laschet zadeklarowali chęć rozmów koalicyjnych z Zielonymi i liberałami.


Tymczasem Zieloni i FDP chcą najpierw rozmawiać ze sobą, a dopiero później z SPD i CDU/CSU. Federalny komitet wykonawczy FDP podjął w poniedziałek decyzję o rozpoczęciu "wstępnych rozmów" z Zielonymi w sprawie ewentualnej współpracy rządowej. Partie chcą poszukać wspólnej płaszczyzny, poinformował szef FDP Christian Lindner.


"SPD czuje, że jej zwycięstwo wyborcze nie jest tak naprawdę doceniane" - pisze tygodnik "Zeit". "Zieloni i FDP zastrzegają sobie prawo do rozmów najpierw między sobą, a także z Unią. Armin Laschet pospieszył w poniedziałek z informacją, że w nocy rozmawiał przez telefon ze swoim starym kolegą Christianem Lindnerem. Dla socjaldemokratów dostanie się do urzędu kanclerskiego nie wydaje się tak oczywiste, jak by sobie tego życzyli".


"Niektórzy socjaldemokraci uważają również fakt, że Zieloni i FDP chcą najpierw ze sobą rozmawiać za nieco bezczelne, ale oczywiście nie chcą o tym mówić, aby nie zatruwać atmosfery negocjacji" - zauważa "Zeit".


Zieloni preferują koalicję z SPD, a liberałowie z chadecją.


Unia CDU/CSU poniosła klęskę w wyborach, spadając z 32,9 proc. do historycznie niskiego poziomu 24,1 proc. Najsilniejszą partią jest SPD z 25,7 proc. głosów. Na trzecim miejscu uplasowali się Zieloni z 14,8 proc., a za nimi FDP z 11,5 proc. AfD uzyskała 10,3 proc. głosów.


Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)


bml/ tebe/


Kraj i świat

2021-10-25, godz. 07:10 "Puls Biznesu": Rząd liczy na akcyzowe miliardy Dwa miliardy złotych tylko w przyszłym roku ma przynieść planowana przez rząd podwyżka akcyzy. Producenci alkoholu i wyrobów tytoniowych broni nie składają… » więcej 2021-10-25, godz. 07:10 "Rzeczpospolita”: Medycy będą pracować zgodnie z kodeksem pracy Skrajnie nieodpowiedzialne jest według ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wezwanie lekarzy do pracy niezagrażającej bezpieczeństwu pacjentów - informuje… » więcej 2021-10-25, godz. 07:00 IBRiS dla "Rzeczpospolitej”: PiS - 36 proc., KO - 25 proc., PL2050 - 14 proc. PiS może teraz liczyć na 36 proc. głosów wyborców, Koalicja Obywatelska na 25 proc., Polska 2050 na 14 proc., Lewica na 9 proc., Konfederacja na 5 proc. i… » więcej 2021-10-25, godz. 07:00 Premier Morawiecki w "FT": UE stawia Polsce żądania, przystawiając jej pistolet do głowy Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikiem 'Financial Times' zarzucił Komisji Europejskiej, że stawia Polsce żądania, 'przystawiając jej pistolet… » więcej 2021-10-25, godz. 07:00 "Nasz Dziennik": Węgiel na wagę złota Jedni kupują węgiel na zapas, obawiając się dalszego wzrostu cen i mroźnej zimy, inni odchodzą ze składu opału z kwitkiem, bo albo węgla dla nich zabrakło… » więcej 2021-10-25, godz. 07:00 Olsztyn/ Wypadek na ul. Bartąskiej W poniedziałek rano utrudniony jest wyjazd z dużych osiedli Olsztyna zlokalizowanych przy drodze do Bartąga - na skrzyżowaniu ullic Bartąskiej i Jakubowej… » więcej 2021-10-25, godz. 07:00 "DGP": Niższe napięcie wokół cen prądu Maksymalne miesięczne kwoty dopłat do rachunków za energię elektryczną wyniosą od 26 złotych 85 groszy do 73 złotych 22 groszy, a jest to uzależnione… » więcej 2021-10-25, godz. 06:50 Sejm/Posłowie z zespołu ds. zmiany ordynacji wyborczej: obecny system mocno betonuje scenę polityczną Obecny system wyborczy betonuje scenę polityczną, powinno się szukać rozwiązań, które uczynią ordynację wyborczą bardziej sprawiedliwą - uważają posłowie… » więcej 2021-10-25, godz. 06:50 Bielan w "Rzeczpospolitej”: myślę, że do rekonstrukcji rządu dojdzie na początku tygodnia Myślę, że do rekonstrukcji rządu dojdzie na początku tygodnia; czekamy w tej chwili na termin wyznaczony przez pana prezydenta - stwierdził lider Partii… » więcej 2021-10-25, godz. 06:50 Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego powstaje na bloku, w którym mieszkał Trwają prace nad muralem poświęconym najwybitniejszemu w historii polskiego futbolu trenerowi Kazimierzowi Górskiemu. Znajdzie się na bloku przy ulicy Madalińskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »