Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-28, 07:10 Autor: PAP

Pekin - Kojonkoski: chiński projekt udał się lepiej niż myślałem

Słynny trener skoków narciarskich Mika Kojonkoski podjął się przed trzema laty niemożliwego - zdaniem ekspertów - zadania nauczenia tej dyscypliny Chińczyków. Teraz Fin nazywany jest tym kraju cudotwórcą, a sam ocenia, że poszło mu lepiej niż się spodziewał.

Kojonkoski przyznał, że ma już jednego skoczka i cztery zawodniczki, które wystartują w przyszłorocznych zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie.


Pierwsza grupa 30 zawodników różnych dyscyplin przybyła do Kuopio w 2018 roku i zaczęła uczyć się narciarstwa od podstaw. Niektórzy - jak podkreślił kanał telewizji YLE - widzieli ten sprzęt po raz pierwszy w życiu.


"Najpierw chodziło o zwykle stanie na nartach. Później przyszło bieganie i jeżdżenie, a na końcu skoki i treningi mentalne. Największym wydarzeniem dla moich podopiecznych były ich pierwsze skoki. Osiągali odległości dla nas śmieszne, lecz dla nich - przerażające, bo aż... cztery metry" - wspominał szkoleniowiec.


Jak tłumaczył, najpierw pojechał do Chin i przyglądał się zawodnikom najróżniejszych dyscyplin oceniając ich predyspozycje fizyczne i mentalne do uprawiania skoków.


"Zwróciłem uwagę zwłaszcza na 17-latka trenującego... 400 metrów przez płotki. Dzisiaj Song Qiwu nie boi się największych skoczni i już zdobywa pierwsze punkty FIS. Mam nadzieję, że zakwalifikuje się do serii finałowych w Pekinie" - nadmienił Fin.


Wśród kobiet wyszkolił już dwie młodziutkie zawodniczki, które jego zdaniem mają ogromny potencjał. Peng Qingyue i Dong Bing zdobyły już pierwsze punkty Pucharu Świata.


"Jeżeli dodamy do tego uprawiającą tą dyscyplinę od 10 lat Li Xuejajo i startującą od 2013 roku Chang Xinjue, która nawet startowała już w igrzyskach 2018 roku w Pjongczangu, to mam już zespół na konkurs drużynowy" - przekazał Kojonkoski.


Przyznał też, że sukces mógłby być większy, gdyby nie pandemia COVID-19, ponieważ będąc już w rytmie intensywnych treningów w Finlandii jego podopieczni musieli nagle musieli opuścić ten kraj. Później on pojechał do Chin na dwa miesiące, a pozostał przez osiem.


"Tam treningi były już inne, z naciskami i ingerencjami działaczy oraz polityków Jednak z drugiej strony w prowincji Layjuan, gdzie ćwiczyliśmy, otrzymaliśmy do dyspozycji zaawansowany technicznie tunel aerodynamiczny. Sprawił, że nastąpił przełom, ponieważ mogliśmy korzystać z niego bez żadnych ograniczeń" - zauważył szkoleniowiec, który obecnie z chińską kadrą trenuje w Europie Centralnej.


Kojonkoski był trenerem kilku reprezentacji, z którymi osiągnął duże sukcesy. W latach 1997-99 prowadził Austrię, później trzy lata Finlandię, a następnie - do 2011 roku - Norwegię.(PAP)


Autor: Zbigniew Kuczyński


kucz/ pp/


Kraj i świat

2021-10-25, godz. 07:00 IBRiS dla "Rzeczpospolitej”: PiS - 36 proc., KO - 25 proc., PL2050 - 14 proc. PiS może teraz liczyć na 36 proc. głosów wyborców, Koalicja Obywatelska na 25 proc., Polska 2050 na 14 proc., Lewica na 9 proc., Konfederacja na 5 proc. i… » więcej 2021-10-25, godz. 07:00 Premier Morawiecki w "FT": UE stawia Polsce żądania, przystawiając jej pistolet do głowy Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikiem 'Financial Times' zarzucił Komisji Europejskiej, że stawia Polsce żądania, 'przystawiając jej pistolet… » więcej 2021-10-25, godz. 07:00 "Nasz Dziennik": Węgiel na wagę złota Jedni kupują węgiel na zapas, obawiając się dalszego wzrostu cen i mroźnej zimy, inni odchodzą ze składu opału z kwitkiem, bo albo węgla dla nich zabrakło… » więcej 2021-10-25, godz. 07:00 Olsztyn/ Wypadek na ul. Bartąskiej W poniedziałek rano utrudniony jest wyjazd z dużych osiedli Olsztyna zlokalizowanych przy drodze do Bartąga - na skrzyżowaniu ullic Bartąskiej i Jakubowej… » więcej 2021-10-25, godz. 07:00 "DGP": Niższe napięcie wokół cen prądu Maksymalne miesięczne kwoty dopłat do rachunków za energię elektryczną wyniosą od 26 złotych 85 groszy do 73 złotych 22 groszy, a jest to uzależnione… » więcej 2021-10-25, godz. 06:50 Sejm/Posłowie z zespołu ds. zmiany ordynacji wyborczej: obecny system mocno betonuje scenę polityczną Obecny system wyborczy betonuje scenę polityczną, powinno się szukać rozwiązań, które uczynią ordynację wyborczą bardziej sprawiedliwą - uważają posłowie… » więcej 2021-10-25, godz. 06:50 Bielan w "Rzeczpospolitej”: myślę, że do rekonstrukcji rządu dojdzie na początku tygodnia Myślę, że do rekonstrukcji rządu dojdzie na początku tygodnia; czekamy w tej chwili na termin wyznaczony przez pana prezydenta - stwierdził lider Partii… » więcej 2021-10-25, godz. 06:50 Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego powstaje na bloku, w którym mieszkał Trwają prace nad muralem poświęconym najwybitniejszemu w historii polskiego futbolu trenerowi Kazimierzowi Górskiemu. Znajdzie się na bloku przy ulicy Madalińskiego… » więcej 2021-10-25, godz. 06:50 "DGP": Dozwolony dodatek za przyjęcie szczepionki Inspekcja pracy nie zakwestionowała wypłaty przez firmę jednorazowego świadczenia za przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19. PIP nie daje jednak gwarancji… » więcej 2021-10-25, godz. 06:40 Orłowska: Zależy nam na rozwijaniu w uczniach kompetencji przyszłości i przeznaczamy na to miliardy zł (wywiad) Zależy nam na rozwijaniu w uczniach kompetencji przyszłości takich jak interdyscyplinarność, kreatywność, krytyczne myślenie, rozwiązywanie problemów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »